Koivuhalkoja 1 motti

Paljonko on kW yhdessä motissa kuivia koivuhalkoja?
77294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Noin 1600 kWh siitä irtoaa

Äänestä
  • Joo irtoaa 1600kWh, mutta kaikki ei jää pirttiin sisälle. Takan/kattilan hyötysuhde pitää vielä miinustaa. Arvataan 75%, jolloin netoksi jää 1200kWh.

    Äänestä

  • jjj kirjoitti:

    Joo irtoaa 1600kWh, mutta kaikki ei jää pirttiin sisälle. Takan/kattilan hyötysuhde pitää vielä miinustaa. Arvataan 75%, jolloin netoksi jää 1200kWh.

    Pinokuutiosta koivua 1600-1700 kWh ja kaikki jää sisälle, jos takka tai pannu on vaan sisällä. Ilmanvaihdosta ja ikkunoista ja muusta aiheutuu hävikkejä jos aletaan saivartelemaan ja näitä myös sähkölämmityksessä.
    Ja lyön pallini vetoa, että minun saunanlämmitykseeni kuluttama puumäärä, ei riittäisi saunatilani lämmittämiseen jos tuo samainen kasa kuskattaisiin 120 kilometrin päähän voimalaitoskattilaan. Eikö siellä sitten lämmitetä pakkasilmaa ja merivettä? Tämän laskee juntti jo päässäänkin.

    Äänestä

Kun vertailette saatuja arvoja/kuutio, niin muistattehan, että..

1i-m3 ja 1p-m3 ovat aivan kaksi eri määrää polttopuita!!

Esimerkiksi 2i-m3 on sama määrä kuin 1.2p-m3. Joten saatu energiamääräkin on tietty eri.

Miten ja missä puunsa polttaa tulee ottaa huomioon vielä se uunin/kattilan hyotysuhde, joka on noin 70%-90% suunnilleen sanottuna.


Ja kiintokuutio on se kolmas kuutio, mutta sitä nyt tuskin kukaan polttopuista puhuttaessa käyttää.

Terv. Minttu

Äänestä
  • Ehkä juri muuntamalla irtokuutio tai pinokuutio kiintokuutioksi on helpoin verrata eri puun toimittajien myymää energiamäärää. Helppo nyrkkisääntö on, että viisi kiintokuutiota puuta vasta tuhatta litraa öljyä.
    Tämä nk. heittokuutio= hajakasa on ehkä kaikkein vaikein arvioitava ja suurin pettymysen aihe eli niistä maksetaan todellisia ylihintoja.

    Äänestä

koivua vastaa 1000kWh teoriassa ja käytännössä noin 30% vähemmän. 30e mottihinnalla kWh maksaa 3c + häviöt=noin 5centtiä kWh. 50e mottihinnalla sähkö on halvempaa ilman vaivaa. Ostohetkellä pitää tarkistaa mitä saa, muutoin vaivanpalkaksi jää tuhkat pesään!!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on ??? kW kirjoitti:

Paljonko on kW yhdessä motissa kuivia koivuhalkoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu