Mikä mahtaa olla vikana kun 12 hv Tohatsu ikäänkuin tärähtää tasaisin väliajoin kovemmilla kierroksilla ajettaessa? Moottori perälautoineen heilahtaa ihan niinkuin ajaisi kiveen 5 sekunnin välein ja niin onneton veneilijä en sentään minäkään ole. Kone käy pätkimättä ja niinpä vian täytynee olla alapäässä eli voimansiirrossa. Moottori on kiinni reilun 4-metrin TL-veneessä.
Tohatsu loikkii
Kyösti
3608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vika tuskin on alapäässä, koska silloin se olisi kokoaikaista. Puola voisi olla yksi syy pätkimiseen. Meillä teki vanha 5 1/2 Evari samaa, aluksi pätki pienin väliajoin, joka tiheni ja lopulta pimensi toisen tulpan/pytyn. Saattaa siis olla... Tai bensapuolella on pskaa, eli kakunsaanti pätkäsee kovemmilla kierroksilla. On ollu yhdessä veneessä sellainenkin ongelma.
Toivottavasti vika löytyy!
Lienet syöttänyt Hatsiihesi 20 vuotta vanhaa Teboilin kengurubensaa.
...Pistä kenguru tankkiin!
Neuvot olivat hyviä mutta valitettavasti vääriä. Kuten kysymyksessäni mainitsin, kone käy pätkimättä. Vika löytyi alapäästä, tarkemmin sanottuna vaihteensiirtäjästä. Siinä oleva lovi ja sen vastakappale potkuriakselissa ovat sen verran kuluneet pyöreiksi, että tehoa lisättäessä vaihde pomppaa välillä hetkeksi pois päältä. Vika on kuulemma yleinen ko. moottorissa. Ensiavuksi kannatta kääntää vaihteensiirtäjä toisinpäin olettaen että pakkipuoli ei ole niin kulunut.Rikkoontumista voi nopeuttaa laittamalla vaihde päälle hitaasti "paukuttamalla". Kiitos kuitenkin vinkeistä, on varmasti apua jollekin muulle!