Mikä (ja mistä hankittuna) mahtaisi olla halvin valokate? Haluaisin kirkkaan, mieluiten sileän katteen. Lasikin käy.
Halvin valokate?
21
102741
Vastaukset
- muovikatetta
on meinaan parissa vuodessa ruma kuin...
Lasitusliikkeistä voit tilata karkaistua lasia määrämittaan leikattuna ja sivut hiottuna.- LPA
Millä tavalla halpa muovikate menee huonoksi? Kellertyykö vai mitä?
Minua hiukan arveluttaa lasin käsittely rakennusvaiheessa. Muovikate olisi siinä suhteessa helpompaa kuin lasi. Vai onko? - jaakko
LPA kirjoitti:
Millä tavalla halpa muovikate menee huonoksi? Kellertyykö vai mitä?
Minua hiukan arveluttaa lasin käsittely rakennusvaiheessa. Muovikate olisi siinä suhteessa helpompaa kuin lasi. Vai onko?Muovi on: halpaa, kevyttä ja nopeaa laittaa.
Lasi on:kallista, painavaa,särkyvää (muovi on särkyvämpää pakkasella) ja hidasta laittaa ja saattaa vaatia asennukseen kallita alumiiniprofiileja.
Lisäksi muovi ei ole niin läpinäkyvää kuin lasi ja siinä vuodet näkyy. Toisaalta muovia saa pidempinä kappaleina kuin lasia. Pitkiin lasikatteisiin tulee pakosta poikkisaumoja, jotka ovat hankalia saada vesitiiviiksi ja saumakohdat keräävät likaa. Muovin päältä lumi liukuu herkästi pois, kun taasen lasin päältä nihkeämmin. Lasi on arvokkaaman näköistä kuin muovi. Mieti näitä ja tee valintasi. - nim. muovikatetta
jaakko kirjoitti:
Muovi on: halpaa, kevyttä ja nopeaa laittaa.
Lasi on:kallista, painavaa,särkyvää (muovi on särkyvämpää pakkasella) ja hidasta laittaa ja saattaa vaatia asennukseen kallita alumiiniprofiileja.
Lisäksi muovi ei ole niin läpinäkyvää kuin lasi ja siinä vuodet näkyy. Toisaalta muovia saa pidempinä kappaleina kuin lasia. Pitkiin lasikatteisiin tulee pakosta poikkisaumoja, jotka ovat hankalia saada vesitiiviiksi ja saumakohdat keräävät likaa. Muovin päältä lumi liukuu herkästi pois, kun taasen lasin päältä nihkeämmin. Lasi on arvokkaaman näköistä kuin muovi. Mieti näitä ja tee valintasi.Ei karkaistu 6mm lasi ole mitenkään helposti särkyvää. Kestää jopa miehen kävellä.
Lumi liukuu lasista hyvin, jos on kaltevuutta.
Riippuu tietenkin siitä, onko lasi yhtenäistä tai miten ne saumaukset toteutetaan.
Muuten oli ihan mielenkiintoinen vertailu. - reikiä
LPA kirjoitti:
Millä tavalla halpa muovikate menee huonoksi? Kellertyykö vai mitä?
Minua hiukan arveluttaa lasin käsittely rakennusvaiheessa. Muovikate olisi siinä suhteessa helpompaa kuin lasi. Vai onko?Meillä on valokate muovista. Lähistöllä on mäntyjä. Seurauksena siitä kateeseen on tullut männynkävyn mentäviä reikiä. Kauhea kopsahdus kun käpy putoaa katteelle ja seurauksena reikä.
Joudumme tekemään kunnon katon kuistiin
- ostaa
halvin ostaa on pvc-vekkiaalto kate.Mutta sen saa vaihtaa muutaman vuoden päästä uudelleen. kellastuu,haurastuu,samenee ja on pakkasherkkää.
Muoveja on muitakin vaihtoehtoja ja niistä paras lienee kenno pc.Sitä on esim. automarkettien ulkonan olevat ostoskärrykatokset.Halpaa se ei ole.
Myös eteenikate on hyvää mutta sitä ei muistaakseni ole kirkkaana,mutta voin olla väärässäkin.
Lasi on tietenkin aina lasia ja sen ominaisuudet säilyy paremmin kuin muovi mutta halpaa ei ole sekään.- 10 vuoden
takuulla k-raudasta. maksoi 7€/m2 pituudet 2,5 3,0 3,5 4,0m
- LPA
10 vuoden kirjoitti:
takuulla k-raudasta. maksoi 7€/m2 pituudet 2,5 3,0 3,5 4,0m
Tuo 7€/neliö kuulostaa ainakin halvalta. Onko kyseessä sileä kate? En halua aaltokatetta.
Jotkut muovikatteet ovat jopa kalliimpia kuin karkaistu lasi. Tiedä sitten, mihin päädyn. Ei kyllä huvittaisi olla vaihtamassa katetta joka toinen vuosi. - Antza
10 vuoden kirjoitti:
takuulla k-raudasta. maksoi 7€/m2 pituudet 2,5 3,0 3,5 4,0m
Mikä on valmistaja tälle katteelle?
- Halpaa en osta
Antza kirjoitti:
Mikä on valmistaja tälle katteelle?
Bauhaus myy pvc-trapetsilevyä 6,90 € neliöhinnalla. Osoittautua todella heikoksi, Saimme kolme levyä menemään halki alta aikayksikön. Soitin Bauhausiin, että haluamme palauttaa loput katteet sekä samalla kysyin tästä levystä. Niin myyjä sanoi, ettei kyseinen kate ole kestävää, sopiva ns. väliaikaisratkaisuksi. Mutta kuitenkin tätä tuotetta mainostettaan valokatteena?! Selvittäessäni muita vaihtoehtoja niin tätä samaista katetta myy moni muukin liike eri hinnoin ja seuraava vaihtoehto on Icopal- valmistajan tuote, joka on huomattavasti kalliimpaa, mutta kestävää!! Jos haluat pitkäikäisen katteen niin satsaa siihen.
- Anonyymi
Halpaa en osta kirjoitti:
Bauhaus myy pvc-trapetsilevyä 6,90 € neliöhinnalla. Osoittautua todella heikoksi, Saimme kolme levyä menemään halki alta aikayksikön. Soitin Bauhausiin, että haluamme palauttaa loput katteet sekä samalla kysyin tästä levystä. Niin myyjä sanoi, ettei kyseinen kate ole kestävää, sopiva ns. väliaikaisratkaisuksi. Mutta kuitenkin tätä tuotetta mainostettaan valokatteena?! Selvittäessäni muita vaihtoehtoja niin tätä samaista katetta myy moni muukin liike eri hinnoin ja seuraava vaihtoehto on Icopal- valmistajan tuote, joka on huomattavasti kalliimpaa, mutta kestävää!! Jos haluat pitkäikäisen katteen niin satsaa siihen.
Vanha juttu, mutta minulle(kin) ajankohtainen. Icopalin katetta meinasin laittaa, koska tiedän sen asialliseksi tuotteeksi.
Alkoi vaan ~70 €/m2 hinta hirvittää ja täytynee tyytyä halvempaan - ei ehkä kuitenkaan 10 €/m2 maksavaan halpikseen. Mikähän olisi oikea / järkevä valinta 15 m2 terassin valokatteeksi..? Saisi maksaa 20 > max. 30 €/m2.
- Terassi 1
Moi
Onko muita hyviä katevaihtoehtoja terassin katteeksi (2.2m X 2.5m)? Jotain pajua ja alle muovi? Olisko hyvä? Ehdotuksia- mä 2
mutta ,tuonkokoinen tarve?????????eikös ole sama kuin maksaa mitä maksaa,osta kerralla kunnon kate.halvalla saa suomessa ,VAAN PASKAA.......
- masa62
Se on ainakin halpa kun jätät ne pajut pois
- elämäntapaintiaani2
Koputtelin sellaisen 4 metrin leveän lappeen mökin sivuun, ostin maidon väristä valokatetta. 10 v kuluttua purin pois ja siirsin kuistille katoksi, laitoin peltikattonauloilla; en tiennyt muuta tapaa. Myin mökin ja kävin 15v jälkeen paikalla ihailemassa kattoa, joka on aika loiva, mökissä on pulpetti ja kuistin kate on toisinpäin pulpetti vähän alempana, sillai kiva funkkismalli. Nykyään punamullalla pilattu värihirviö, kun mustavalkoinen olis oikea sävy. Kate on muistaakseni Järbo-levyä yli 25 v vanhaa, jo kovettunutta, mutta joskus mäntysuopa ja juuriharja on kirkastanut katon uudeksi, muovi on kovettunut hauraammaksi, kävelyä päällä ei voi suosia, uimapatjan päältä voi kattoa huoltaa. ostin levyt starkilta.
- Anonyymi
Miksi kate....menkää sisälle kun sataa!
- Anonyymi
Siksi, että kesällä syödään usein ulkona.. Sade saattaa joskus yllättää ja ilman kattoa tulee pikamarssi sisälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksi, että kesällä syödään usein ulkona.. Sade saattaa joskus yllättää ja ilman kattoa tulee pikamarssi sisälle.
" kesällä syödään usein ulkona"
Varsinkin nuo rantojen miehet. Niiden jäljiltä onkin aina paljon luontoa pilaamassa tyhjiä makkarapaketteja.
"Sade saattaa joskus yllättää"
Ei se yllätä. Ensin tulee pilvet ja siitä osaa päätellä, että voi sataakin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" kesällä syödään usein ulkona"
Varsinkin nuo rantojen miehet. Niiden jäljiltä onkin aina paljon luontoa pilaamassa tyhjiä makkarapaketteja.
"Sade saattaa joskus yllättää"
Ei se yllätä. Ensin tulee pilvet ja siitä osaa päätellä, että voi sataakin.No voihan... Me syödään kesällä usein omalla terassilla. Oikeastaan aina, kun on kavereita ja/tai jälkikasvua kylässä ja omalla porukallakin vähintään viikonloppuisin.
Jos ja kun syödään ulkona, niin ruokana on jotain ihan muuta kuin grillimakkaraa. Tarkoittaa sitä, että herkut valmistetaan tuoreista tarvikkeista alusta loppuun ja sellaiset eväät eivät valmistu varttitunnissa. On salaattia, alkuruokaa, pääruokaa ja jälkiruokaa. Sen päälle on kiva jäädä pöydän ääreen seurustelemaan.
Jo ruokia valmistaessa kesäkeli saattaa muuttua ja sadekuuro yllättää. Menee melkoiseksi säätämiseksi, jos terassin 10 hengen kattaus täytyykin siirtää kiireellä sisälle. Ja menee kyllä fiiliskin...
- Anonyymi
Naapureilla muovilevyillä katetut terassit. Kate haurastuu 10 vuodessa niin, että kävyt tulee läpi. Lisäksi joka vuotuinen puhdistusoperaatio kiroilun kera, kun se on niin hiton hankalaa ja kaikkea likaa ei saa pois sitten millään.
Itse rakennan terassin päälle pergolan ihan vaan ulkonäön vuoksi ja sen alle tulee suuria aurinkovarjo helle- ja sadepäivänä varalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083129Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12299Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k672273Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll191940Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1751457Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel81327Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011129Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441026- 90911
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee101882