saattaisin hankkia BX -89, muuta en juuri mitään niistä tiedä! koppulointitaitoa on ja Pösöjä tunnen. En citikoiden, varsinkaan hydrauliosia/toimintoja? Mitä niistä osaisi päällisinpuolin/koeajon jälkeen todeta??? Mikä se äärimmäisin korjaus hinnaltaan voisi sellaisessa olla?
jos kärry olisi 100-150 tkm ajettu, joko noissa km voi tulla isompaa? Mikä on TRS-tyyppi?
kiitos, toivon monipuolista näkemystä1
jos kärry olisi 100-150 tkm ajettu, joko noissa km voi tulla isompaa? Mikä on TRS-tyyppi?
kiitos, toivon monipuolista näkemystä1
Vastaukset 7
Vanhimmat
BX 19 TRS aut. 1987 417000km eli 10 v. ajan. Tietoa on PALJON, mikä vanheni, kun ostin Xantian 1997.
mielelläni lukisin, mikäli on aikaa ainakin tärkeimpiä seikkoja kirjoittaa.
hydraulilaitteista, ja vaihdelaatikon/kesto/huolto. -oliko auto kaasutin vai ruisku ym..
kiitän:km,nokia
100 000 km ajettu 17 vuotta vanha keskikokoinen perheauto on melkoinen löytö. Yleensä tuon kokoluokan autoilla 100 000 tulee mittariin kolmessa vuodessa.
BX:n hydrauliikkaa voit yrittää kuunnella. Moottorin ollessa käynnissä avaa konepeitto. Mikäli konehuoneesta kuuluu terävähkö nakse muutaman sekunnin välein on hydrauliikka remonttikunnossa. Tärkeintä hydrauliikan kunnossapitämiseksi on LHM-öljyn vaihtaminen säännöllisesti. Mikäli tämä on laiminlyöty voi asiaa yrittää korjata ohuemmalla kliineriöljyllä. BX:n alkuperäiset hydrauliputket olivat ruostumisarkoja mutta tuon ikäisessä ne on jo todennäköisesti vaihdettu paremmin ruostetta kestäviin. Mikäli hydrauliputki sattuu paukahtamaan ajossa kannattaa muistaa että käsijarru toimii mekaanisesti ja vaikuttaa etupyöriin.
Kiinnitä myös huomio moottorin yleiseen siisteyteen. Noiden koneiden tyyppivikahan on öljyjen sylkeminen öljytikun reiästä, kuten pösömiehenä varmaan tiedätkin.
-89 1.6 koneiset mallit olivat käsiryypyllinen RS, automaattiryypyllä (tämänkin murheet pösömiehenä tunnet) varustettu TRS jossa ohjaustehostin ja enemmän sähköheepeleitä (jotka 17-vuotiaassa toimii-ei toimi), ja ruiskukoneinen GTi jossa lintulauta takanäkyvyyden peittona ja ristiselkäystävälliset penkit. Myöhemmin syksyllä -89 tuli markkinoille TGS, muuten kuten RS mutta automaattiryypyllä ja kierroslukumittarilla.
Laatikko vaihdettiin kertaalleen. Muuta?
-se kai kalliimmasta päästä? mikä sen hydr.pumpun kesto ja uusimishinta ollee?/oli?
Hydraulipumppua itseään vaihdettu, vaan vain sen kyljessä oleva paineenvaraajapallo pari kertaa.
Osaava paikka on Rekara Herttoniemessä.
pillu