elikkä onko hyvä,kun en laittanut rairuohon siemeniä multaan,vaan kostutin talouspaperia se astian pohjalle ja kylvin rairuohonseimenet siihen olen kasteluut sumutuspullolla kaksi kertaa päivässä ja kelmu päällä ja pimeässä paikassa odottavat itäämistä = voiko kasvu onnistua näinkin?
Pääsiäisruohon kasvun onnistuminen
8
833
Vastaukset
- Viljamiina
Kyllä onnistuu noinkin. Siemenessä on itsessään vararavintoa sen ruohonlehvän verran, mikä siitä pääsiäiseksi ehtii nousta. Mutta en pitäisi kylvöstä pimeässä, vaan nostaisin valoisaan paikkaan jo nyt, niin ruohosta tulee tummemman vihreää ja rehevämpää.
- meillä
jo monena vuotena kasvaneet rairuohot.
Nämä neliskanttiset ruohoalustat siirrämme sitten pääsiäisen jälkeen parveruohoiksi mullalla täytettyyn kuutiolaatikkoon, jossa ne viheriöivät pitkälle kesään. - Noppelix
rairuohon kasvuun
kun vahingossa kastelin pienellä määrällä fairyvedellä,jota oli sumutepullossa?
Entä jos pohjalla on talouspaparein sijasta wc paparia
kastelen 3x päivässä?
milloinjahan siementen pitäisi alkaa näkymään ?
ne on kylvetty 4,4- siemenet
näkyvät jo nyt, koska niitä ei tarvitse peittää millään.. esim. mullalla tai vessapaperilla... Minusta mullassa kasvatetu ruoho on kauniinpaa.. Paperissa kuitenkin ruoho kasvaa nopeammin!? Kokemusta on..
Muistakaa etette unohda kelmua liian pitkäksi aikaa ruohon päälle.. mulla kävi niin tänä vuonna.. osittain ruoho kerkesi kuolla kun ei ollu happea.. liian vähän reikiä kelmussa .. vettä kyllä oli tarpeeksi..
Hyvä keksintö se että laittaa ruohot sit parvekkeellä kesällä.. siis se nenäliinajuttu! - että pieni
siemenet kirjoitti:
näkyvät jo nyt, koska niitä ei tarvitse peittää millään.. esim. mullalla tai vessapaperilla... Minusta mullassa kasvatetu ruoho on kauniinpaa.. Paperissa kuitenkin ruoho kasvaa nopeammin!? Kokemusta on..
Muistakaa etette unohda kelmua liian pitkäksi aikaa ruohon päälle.. mulla kävi niin tänä vuonna.. osittain ruoho kerkesi kuolla kun ei ollu happea.. liian vähän reikiä kelmussa .. vettä kyllä oli tarpeeksi..
Hyvä keksintö se että laittaa ruohot sit parvekkeellä kesällä.. siis se nenäliinajuttu!määrä fairya vaikuttas siihen ett ruoho kuolis!
- ei_olisi_uskonut
Revin sanomalehdenpaloja astiaan ja siemenet päälle. En peitellyt millään. Kelmu oli astian päällä. Kyllähän kasvaa jo komeaa orasta.
- mitä wc-paperia käyttää
erityisen hyvää on se valkoinen serla satiini,mutta jos tykkää pyyhkiä sillä keltasella hiekkapaperilla niin kyllä sekin käy :)
- kasvamaan
Oletteko koskaan kokeilleet laittaa vehnänsiemeniä rairuohon sijaan?
Niin saa huomattavasti vahvemman ja tuuheamman "pääsiäisruohon".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881373Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57915
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40861Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838