Minkälaisia sääntöjä on kojerasiassa jatkottamiselle? Ajatellaan, että valokytkimen alle tulee pistorasia, eli siis on vedetty yleensä hyvin saatavilla olevaa 5x1,5s kytkimelle ja siitä jatkettu joko lentävänä (kuorittu mmj, muttei katkaistu) tai jatkettu wago-liittimellä pistorasialle. Onko molemmat tavat oikein?
Kytketään porraskytkentä tapauksessa jossa esim. alakerran kytkimelle saadaan vaihe, nolla ja maa, eli ne ei tule valaisimen kautta. Saako nollan ja maan jatkaa wago-liittimellä valaisimelle? Montako paikka liittämiseen noissa kytkimissä on?
Kytketään porraskytkentä tapauksessa jossa esim. alakerran kytkimelle saadaan vaihe, nolla ja maa, eli ne ei tule valaisimen kautta. Saako nollan ja maan jatkaa wago-liittimellä valaisimelle? Montako paikka liittämiseen noissa kytkimissä on?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ks. D1-2004, kohta 526.2
"Ryhmäjohtoa ei suositella jatkettavaksi käyttäen irrallisia liittimiä kojerasiassa, johon on asennettu pistorasia, kytkin tai vastaava kiinnitetty koje. Jos asennus pysyy selväpiirteisenä voidaan jatkamiseen käyttää irrallisia liittimiä edellyttäen, että rasiassa on riittävästi tilaa. Tilaa tulee olla rasiassa kojeen takana liittimien lisäksi kaksi kertaa käytetyn johtimen verran."
Minkälaisia sääntöjä.........
Jos ei ole tietoa näistä perusasioista, on syytä käyttää ammattimiestä.
Ei tätä palstaa voi pitää sähkömiehen pikakurssina. Maallikoilla ei ole oikeutta tehdä kiinteitä asennuksia.
Siinä taas kommentoi joku peruskoulun "huippu", joka on päässyt oikein sähköasennuslinjalle. Ja saanut asennusoikeudet. Ja sanoo itseään ammattimieheksi. Hyvä että osaa kirjoittaa täällä kommentin kopioituna jostakin standardista.
Nää sähköasentajat osaa vetää piuhoja putkeen ja ruuvata kiinni kojeeseen, jos on hyvät ohjeet. Mutta kysypä niiltä jotain vaikeempaa, niin sormi menee suuhun. Esim. laskuista nää "huiput" ei tiedä mitään.
...ole paljon annettavaa, joten ole hiljaa ja vastaa kysymykseen mikä esitetty.
Kyllähän täällä amisjätkiä riittä kommentoimaan, jotka elävät äitinsä kustannuksella. Turhahan sinullekkaan säännösiä olisi antaa, koska et edes ymmärtäisi säännöksistä, vaikka ne on kirjoitettukin suomeksi. Siksipä sinullakin on töissä esimies, jolta voit kysellä tyhmiä jo heti kello seitsemän huomen aamulla.
Taidanpa kuitenkin itse nukkua vähän pitempään, koska tuollaiset idiootit voi aina odotella.....
keskustella. Yhtä hyvin täällä voi kaksi sähkömiestä kysellä asioita toisiltaan, siinä kuin amatööri kysyy neuvoa sähkömieheltä. Et sinä tunne jokaista palstan keskustelijaa henkilökohtaisesti.
Kyllä ammattilainenkin voi ja saa kysyä neuvoja. Minusta suorastaan jopa täytyy kysyä.
Onko se sähköasentajan tutkinto muka niin kattava, ettei tarvitse enää kysellä yhtään mitään?
Kävin sähkövoimapuolen yli 15v sitten. Muistaakseni tuolloin opetettiin, että ei jatketaisi kojerasiassa. Toisaalta tuolloin oli käytössä muoviputket. Heti kohta alkoi villitys laittaa pelkää mmj:tä seiniin.
En epäile kuitenkaan omia kykyjäni tehdä turvallisia asennuksia, enkä välttämättä suosi sitä että maallikot sähköjä asentavat. Suhareita on niin monenlaisia.