Aiheuttaako kahvinjuonti epilepsia kohtauksia?
Omakohtaisesti olen huomannut että kun tulee päivittäin paljon kahvia juotua, niin se vaikuttaa kohtauksiin,ninä päivinä kun tulee juotua vain 2 -4 kupillista kahvia niin kohtauksiakin tulee vähemmän.
Vaikuttaako kahvinjuonti sinun epilepsiaasi, ja miten?
Kahvi ja epilepsia
21
6617
Vastaukset
remontti hommissa ollessani meni ~12 kuppia ja ei tullut kohtausta
- krooninen.sairastelija
Mutta ärsykkeethän voivat olla hyvin erilaisia.
K.S krooninen.sairastelija kirjoitti:
Mutta ärsykkeethän voivat olla hyvin erilaisia.
K.SMyös tällä palstalla on ollut puhetta eri ärsykkeistä.
Toisilla neonvalo ja toisilla valvotut yöt.
Onneksi silti olemme yksilöitä ja sitä kautta on myös lääketeollisuus kehittynyt.
- sauvatar
ja yleensä juon vain 2-3 kupillista päivisin.
- Peeth.
Kahvi vaikutti epilepsiaan sekä paniikkihäiriööni kun join kahvia lähemmäs 10 kuppia päivässä. Tai ainakin noihin aikoihin oli eniten kohtauksia ja ne väheni roimasti kun vähensin kahvin juontia. Uskoisin kahvilla olevan JOTAIN tekemistä asian kanssa. Kyllä mä vieläkin juon 4-5 kuppia päivässä(joka puolestaan aiheuttaa stressiä, valvottuja öitä ja sitä kautta joskus harvoin kohtauksia)
- sauvatar
mulla kans siis juon iltapäivällä
kahvia niin en nuku seuraavana yönä
ja määrästä se ei kiinni ole.
Siten ole kohtausalttiimpi seuraavana
päivänä valvotusta yöstä eli perun
aikaisemman väitteeni ettei mitään
vaikutusta olisi kahvista. - joo kahvi kiihdyttää
sauvatar kirjoitti:
mulla kans siis juon iltapäivällä
kahvia niin en nuku seuraavana yönä
ja määrästä se ei kiinni ole.
Siten ole kohtausalttiimpi seuraavana
päivänä valvotusta yöstä eli perun
aikaisemman väitteeni ettei mitään
vaikutusta olisi kahvista.muutenki kiivaita aivoja,se on myrkkyä epileptikoille ,ihmine touhuaa liikaa sillon,ainaski mä t:timantti
- Hugo
Sekä erinomaisen piristävästi, että sen jälkeen tulee oikein krapula, jossa kädet tärisee ja hikoilee. Jostain syystä ei aina näin, mutta en töissä ollessani ainakaan kahvia juonut, sillä yöunet se todellakin vei. Battery ja muut energiajuomat oli ainakin kohdallani vieläkin ärsyttävämpiä ja saivat jopa oksentamaan.
- timanttimies
Hugo kirjoitti:
Sekä erinomaisen piristävästi, että sen jälkeen tulee oikein krapula, jossa kädet tärisee ja hikoilee. Jostain syystä ei aina näin, mutta en töissä ollessani ainakaan kahvia juonut, sillä yöunet se todellakin vei. Battery ja muut energiajuomat oli ainakin kohdallani vieläkin ärsyttävämpiä ja saivat jopa oksentamaan.
joo sitä on nykysis energiajuomis,eli metamfetamiinia
- Hugo
timanttimies kirjoitti:
joo sitä on nykysis energiajuomis,eli metamfetamiinia
Batterya olen kokeillut ja jotain gurangolaa siinä on ja etenkin kofeiinia. En tiedä onko punaviinissä jotain samanlaista, kun sekin saa minut oksentamaan tai pyörtymään, se ei varsinaisesti vaikuta epilepsiaan, mutta tekee siis kamalan olon. Muuten vaan tulen huonovointiseksi punaviinistä ilman kouristuksia.
Sinänsä alkoholi kyllä poistaa oireet, mutta krapula on juuri se mikä laukaisee mahdolliset kohtaukset ja siksi yritän välttää juomista mahdollisimman paljon.
En tosiaankaan muita noita vanhempia energiajuomia, en silloin käyttänyt ja kahviakaan en ole tainnut käyttää nuorempana ollenkaan. Se oli niin helvetin pahaakin mielestäni ja onhan se nytkin, mutta laitan noin siihen niin paljon sokeria, että lusikka pysyy pystyssä (liioitellen). - sauvatar
joo kahvi kiihdyttää kirjoitti:
muutenki kiivaita aivoja,se on myrkkyä epileptikoille ,ihmine touhuaa liikaa sillon,ainaski mä t:timantti
mulla tuota vauhtia ja energiaa aina riittää,
mutta mieluummin näin päin kuin niin,
että olisin vetämätön laiskamato. - laiskamadon
sauvatar kirjoitti:
mulla tuota vauhtia ja energiaa aina riittää,
mutta mieluummin näin päin kuin niin,
että olisin vetämätön laiskamato.tuoksua
- sauvatar
laiskamadon kirjoitti:
tuoksua
mutta laiskuudelle en periksi anna.
- ystävä kallis
sauvatar kirjoitti:
mutta laiskuudelle en periksi anna.
hyvää aamuyötä
timanttimies kirjoitti:
joo sitä on nykysis energiajuomis,eli metamfetamiinia
- epityttö
ei ole mulla vaikuttanut kahvinjuonti millään lailla
- Toinen kahvin litkittäjä
Hei! Silloin harvoin, kun minulla on ollut kohtauksia on kahvi ollaut laukaiseva tekijä (siis krapulan tai valvomisen päälle). Eli kahvi on yksi stimuloivista aineista.
- Anonyymi
Kyllä olen huomannut, jos olen huonosti nukkunut parina yönä ja juon kahvia enemmän kuin 2 kupillista aamulla, tulee kohtauksia enemmän!
- Anonyymi
Onko varmaa, etteivät kohtaukset johdu huonosti nukutuista öistä?
Minulla kahvi ei vaikuttanut kohtauksiin mitenkään, mutta yöuniin sen sijaan vaikuttaa edelleen.
- Anonyymi
Leena.uotila jenkkakuja1b39
40520.jyväskylä
epilepsia - Anonyymi
Mulla vaikuttaa kahvi todella voimakkaasti, samoin vilkkuvalo. Jos juon kahvia yhdenkin kupin, kohtaus on heti tulossa. Pitää siis välttää kahvia, guaranaa ja kaikkea missä on kofeiinia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k733951- 1013515
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823358Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362648- 1241649
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191144Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1191038