Mistä löytäisin kevyen näkösuojan kork. n. 170 jonka kiinnittäisin parvekkeen kaiteeseen ja seinämässä oleviin reikiin esim. nippusitojalla ja pujottaisin siihen tekoköynnöksiä. Voisko joku antaa vinkkejä kiitos.
Näkösuoja parvekeelle??
12
17440
Vastaukset
- Ok.asuja
Mahtaa perkele olla melkonen näky...
- tumex
No jos pitää keinolla millä hyvänsä päästä ulkoilmaan härslimään.
- voi herranduudeli
yhdyn okt-asujaan. toivottavasti ei ole aloittaja mun naapurini! :DDDD
- ...
Unohda ne tekoköynnökset. Laita vaikka klassiset bambuverhot.
- käyttöön
Itse tarvitsin parvekkeen alaosaan suojan ja keksin laittaa bambuverhon (jonka leveys 2 m) parvekkeen kaidetta vasten toisinpäin eli siis leveyssuunta
(2 m) ylöspäin. Näin sain 2 m korkean suojan, jonka kiinnitykseen riittää kevyt sidos sieltä täältä.
Sen voi käsin rullata sivusuunnassa.
Jos tarvitset 170 cm:ä korkean suojan, hankit 170
leveän bambuverhon jne.- idea, varsinkin
jos päädystä on suora näköyhteys naapuriin. Meillä on lasitettu parveke yli 7 neliöä.
Päätyosaan olen ripustanut kankaisen vaalean sävyisen laskosverhon ja ollut siinä pari vuotta.
Nykyään parvekkeet rakennetaan periaatteella; näkyvyyttä joka puolelle.
Ok-asujalla ei liene näkyvyyttä kuin ylöspäin sieltä rikkaruohojen seasta.
P.s. Älä välitä mokomasta ok-asujasta,joka palstalla provosoimassa. - Halpistäti
Halpahallissa on n. . 6€ valk. Muovinen avattava kukkaristikko. Se on hyvä ja halpa. Voit kiinnittää naruilla kaiteeseen.
- marja100
Parveke on erittäin tuulinen eli ei mitään laskosverhoja tai bambua voi ajatella, aamulla niitä ei varmaan ole kilometrin säteellä.Mulla oli jouluvalot sellaiset kevyt metalliset valo-oksat, neljä kappaletta vierekkäin ja ne toimi tosi hyvin nippusiteellä vaikkakin olivat matalemmat.
- -nainen-
Painekyllästetystä puusta on valmistettu standardinmukaisia vinoruutu ristikoita, kehysrimoilla vahvistettuna molemmin puolin, että ei väänny lämmön vaihteluissa.
Ristikkoa löytyy valmiina kokoa 120x180 tai 140x200. Ristikon voi kiinnittää parvekkeen betonreunaan (kaiteeseen) ja sivuseinään metalli kiinnikkeillä/proppaamalla. On riittävän tukeva ja kestää kovemmassakin tuulessa. Näitä näkösuojakehikoita myy puutarha-alanmyymälät ympäri Suomea.
Ristikko kestää hyvin myös monivuotisen köynnöskasvin, jonka voi istuttaa vastaavaan painekyllästettyyn istutuslaatikkoon parvekkeen lattialle. Laatikoita löytyy samaisesta myymälästä.
- peukku kämmenessäkin osasi
joka notkossa. Osta sieltä metallilankaa, jäykkää. Sitten ostat muutaman pussin irtohelmiä. Sitten vaan alat punomaan helmiverhoa, sellaista kuin haluat. Metallilankaa pystyy taivuttelemaan miten vaan,ja kun suunnittelet, siitä tulee kaunis. Mulla roikkuu sellaisia lankavirityksiä takapihan pergolan raoista villiviinin seassa,hauska näky.
Tänä kesänä teen uudet.
Täällä lisää vinkkiä hommaan.
http://www.mtv3.fi/koti/tila2004/decora.shtml?204191- näkyy
kun pyllistelee partsilla vaikka siivotessaan..siis mitä näkösuojaa tuo harva helmiverho tarjoaa?!
- peukalokin on joskus keskel...
näkyy kirjoitti:
kun pyllistelee partsilla vaikka siivotessaan..siis mitä näkösuojaa tuo harva helmiverho tarjoaa?!
"alat punomaan helmiverhoa, sellaista kuin haluat."
jos niinku lukisit, siihen saa tunkea helmiä vaikka kolme kiloa per lanka.
voi pyhä yksinkertaisuus!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.34012120Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko463570- 823159
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1212919- 992824
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam612608Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592526Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2732419- 451511
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151498