ei autoa itsellän

miks taksikuskeilla on nii kova taksa 9euroo 4km:ltä.
2556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

en tarkkaan muista kun en oo kuski, mut jotakuinkin näin sanoo taksapäätös, johon kuskeilla ei oo sananvaltaa.

taksa 0.(seisonta) 1h 34.80€ (voimassa nopeuksissa alle 28 km/h)

perusmaksu (lähtömaksu) 4,30€ päivisin, 6,60 öisin ja sunnuntaisin

taksa 1. 1.10€/km (voimassa nopeuksissa yli 28hm/h) (1-2 henk)
taksa 2. 1.32 (3-4 henk)
taksa 3. 1.43 (5-6 henk)
taksa 4. 1.54 (yli 6 henk)

tähän päälle

tavarakuljetuslisä 1€, (tavarat ei mahdu peräkonttiin)

ennakkotilaus 5,20€,

"inva" eli pyörätuoli lisä 10€, jos asiakkaalla pyörätuoli, peritään ainakin tilatakseissa, neppareista en tiedä.

Äänestä

kallis mies ja rikas asiakas.
autona tietenkin halpa mese.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarviis sellasen kyl kirjoitti:

miks taksikuskeilla on nii kova taksa 9euroo 4km:ltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu