Jukka-talosta ollaan hieromassa kauppoja ja haluaisin kuulla kokemuksianne mikä voi mennä pieleen.
Kaveri jo kertoi sen verran, että heillä oli jotain pystytysjuttuja jäänyt kirjaamatta sopimukseen ja ne jäivät sitten tekemättäkin, vaikka olivat niistä maksaneetkin.
Kertokaa lisää mitä pitäisi huomioida!
Kiitos etukäteen!
Mikä meni vikaan Jukka-talossasi?
147
70331
Vastaukset
- En voi suositella...
Meillä täällä Länsi-Uudellamaalla meni lähes kaikki pieleen. Paketti tuli kuten sovittiin, mutta asennuksen alku venyi ja työn jälki oli surkeeta. Reklamaatioiden hoito hidasta ja hyvitykset huonoja. Toimitus oli viime syksynä. Kuullu muiltakin alueelle Jukan ostaneilta samaa ongelmaa.
- ap.
Lisätäänpä listaan, että sovittava etukäteen korvauksista jos viivästyksiä sattuu tai miten reklamaatiot pitää hoitaa.
Lisää kommentteja kiitos! - turhautunut Jukka
ap. kirjoitti:
Lisätäänpä listaan, että sovittava etukäteen korvauksista jos viivästyksiä sattuu tai miten reklamaatiot pitää hoitaa.
Lisää kommentteja kiitos!Eipä auta vaikka mitä kirjoittelisit reklamaationhoidosta. Jukka tuntuu järjestelmällisesti välttelevän reklamaationhoitoa. Meidänkin asennusvirheen korjaaminen vaati lähes 3kk taistelua ja soittelua aina toimitusjohtajalle asti.
Asennuspuolen vastaava lupasi neljä kertaa, että ensi viikolla korjataan...sitten joku aluepäällikkö lupasi että ensi viikolla korjataan..kuten myös hänen esimiehensä, vaan eipä korjattu.
Loppujen lopuksi soitin toimitusjohtajalle ja pari viikkoa sen jälkeen vihdoin saatiin asia korjattua. Surkeinta reklamaationhoitoa mitä olen ikinä tavannut. - Rakennusmestari - -
turhautunut Jukka kirjoitti:
Eipä auta vaikka mitä kirjoittelisit reklamaationhoidosta. Jukka tuntuu järjestelmällisesti välttelevän reklamaationhoitoa. Meidänkin asennusvirheen korjaaminen vaati lähes 3kk taistelua ja soittelua aina toimitusjohtajalle asti.
Asennuspuolen vastaava lupasi neljä kertaa, että ensi viikolla korjataan...sitten joku aluepäällikkö lupasi että ensi viikolla korjataan..kuten myös hänen esimiehensä, vaan eipä korjattu.
Loppujen lopuksi soitin toimitusjohtajalle ja pari viikkoa sen jälkeen vihdoin saatiin asia korjattua. Surkeinta reklamaationhoitoa mitä olen ikinä tavannut.Tärkein asia on saada kokenut asennusporukka.
Sopimusteksit tietenkin oltava kunnossa.
Mutta tärkein homma on vaatia myyjältä kokenut asennusporukka, sillä se saattaa laittaa jonkun porukan joka ei ole edes ikinä talopakettia laittanut pystyyn, ja nämä kaverit kun tekee sutta niin hankala niitä on enää saada samalle rakennukselle korjaamaan virheitään...
eli tärkeinasia on ammattitaitoinen rakennusporukka, saat myyjältä yhteistietoja porukan muista edellisistä asennuskohteista. tietenkin jos jossakin on pystytysnäytös, niin sinne sitten kyselemään asennusporukan nimeä ja aikatauluja, sillä näytöksiin yleensä talotehtaat laitta parhaimmat porukat. - Kirvesmies ,tampere
ap. kirjoitti:
Lisätäänpä listaan, että sovittava etukäteen korvauksista jos viivästyksiä sattuu tai miten reklamaatiot pitää hoitaa.
Lisää kommentteja kiitos!Melkein kaikki meni pieleen plaanikuvia ja sähköisiä rakennuspiirustuksia myöten joissa huomasin heti useita mittavirheitä.Ilmoitin näistä talotehtaalle, jossa asiaa vähäteltiin.Jouduin myös opastamaan pystytysporukkaa asennuksessa.Puutavaraa puuttui ja ilmoitin siitä, mutta jouduin odottamaan sitä 2 viikkoa.Ei jäänyt hyvä kuva jukka talosta.
- TÄRKEÄMPÄÄ
Rakennusmestari - - kirjoitti:
Tärkein asia on saada kokenut asennusporukka.
Sopimusteksit tietenkin oltava kunnossa.
Mutta tärkein homma on vaatia myyjältä kokenut asennusporukka, sillä se saattaa laittaa jonkun porukan joka ei ole edes ikinä talopakettia laittanut pystyyn, ja nämä kaverit kun tekee sutta niin hankala niitä on enää saada samalle rakennukselle korjaamaan virheitään...
eli tärkeinasia on ammattitaitoinen rakennusporukka, saat myyjältä yhteistietoja porukan muista edellisistä asennuskohteista. tietenkin jos jossakin on pystytysnäytös, niin sinne sitten kyselemään asennusporukan nimeä ja aikatauluja, sillä näytöksiin yleensä talotehtaat laitta parhaimmat porukat.on rakentaa kunnon materiaaleista kunnon talo.
- meni
kaikki aivan sovitusti ja asennustyön laatu oli huippuluokkaa!
- Jukka-taloa, osta
saman tehtaan tekemä, Rautian markkinoima Kotitalo.
Saat sen paljon edullisemmin, Rautian palvelut pelaa, näin ainakin Tampereella.- TOSI PETTYNYT
Meillä kotitalo,enkä toiste sortuisi siihen.Tai en tiedä oisko paketti ok,mutta pystyttäjät kokemattomia.Itse ei voi vaikuttaa pystyttäjiin. Mielestäni talotehtaalla pitäisi olla jonkin näköinen vastuu kenet palkkaa.Sutta tuli niin perke...sti.Viimeinen pisara oli,kun pääty seinä heilui kokonaan ja kovalla touhulla asennettiin jo vesikatetta.Nurkkaelementistä oli kokonaan poistettu sidospuu mistä se kiinnitetään seuraavaan elementtiin kiinni.Soitimme asennuspäällikölle ja sanoimme ettei tälle porukalle ole asiaa rakennuksellemme...Emme saanneet muuta porukkaa,joten oli tyytyminen heihin."Korjasivat virheet" ja tekivät uutta. Viimeinen pisara oli,kun leikkasi höyrysulun cyproklevyn yläpinnantsasolta poikki koko päätyseinien matkalta,vaikka niiden pitäisi kääntyä sisäkaton puolelle!!!! Uusi soitto asennuspäälikölle....Nyt lupasi toisen asentajan,jonka piti tulla tänään jo aloittamaan. Koko päivän odotellessa...eipä näkynyt. Käy kyllä jo mielessä koko kaupan purku! Ei koskaan enää KOTITALOA! AAARRRGH ;((
- samalla
sopimuksella kuin talopaketti??
- Rakentaja
Luota minuun - älä ota Jukkaa vaikka vähän edullisemmin saisitkin.
Itsellä kokemusta:
a) Huonosta suunnittelusta/suunnitteluvirheistä, jotka nostavat kustannuksia satoja euroja
b) Pystytys myöhässä/jälki niin ja näin
c) Tehtaan työ ei kovin laadukasta elementeissä
d) Mikä pahinta - tehtaan asenne kaikissa reklamaatioissa - aivan ilmiselvissä tehtaan virheissäkin - on kaikkien virheiden järjestelmällinen kieltäminen ja asiakkaan älyn/ongelmien/lisäkustannusten vähätteleminen
ÄLÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA OTA!- Entinen asiakas
Kastelli kohtelee ehkä vielä tuotakin heikommin asiakkaitaan.
Mihin tarvitsemme näitä suden ja sekundan tuottajia. Standarditaloja osaa tehdä luotettavaksi todettu, referenssitarkistettu kirvesmiesporukkakin. Ja tekee näitä "talotehtaita" paljon halvemmalla ja keskustelee ihmismäisesti asiakkaan kanssa ongelmatilanteissa.
- on ihan
täyttä paskaa,kaveri rakensi vantaalla 163-1,tosi hieno piirrustuksissa,mutta ne tehtaan suosittelemat asentajat saivat hirveetä jälkeä aikaan,eikä jukkatalo ota vastuuta.
- Tarantul
Meillä juuri Keski-Suomessa menossa asennus eikä ainakaan vielä mitään negatiivista sanottavaa tehtaasta tai asennuksesta. Yksi juttu josta tuli asentajille lisäkustannuksia selvisi soitolla tehtaalle: juu, lasku tänne vain niin me hoidetaan se.
Paras neuvo: Kysy myyjältä kuka asennusporukka olisi tulossa ja sitten kolmen muun talonostajan puhelinnumero. Soita heille ja kysy miten on mennyt niin saat totuuden alueelta selville missä mennään. Jos myyjä ei anna numeroita niin hälytyskellojen pitäisi soida ja vaihda toimittajaa.
- Jukkaan erehtynyt
Maidän Jukka-asennuksessa meni pieleen kaikki mitä voi edes ajatella meneväksi. Säältä suojaan asennus kesti liki 4kk ja eri porukoita työmaalla kävi 4. Samalla asuinaluella on neljä muutakin samaan aikaan rakennettua Jukkaa ja vain yhdellä ei ollut isoja ongelmia asennuksissa.
Perusongelmat oli vinot taikka porrastavat seinät (pienelementti), vuotavat nurkat, vinoon asennetut kattoristikot ja paljon pikkuvikoja. Suurin ongelma on ehdottomasti kuitenkin Jukan surkea tapa hoitaa asennusreklamaatioita. Tuntuu vallitsevan tuo "aika hoitaa" menttaliteetti, eli mitään ei tehdä ellei asiakas jaksa valittaa viikkotolkulla samasta asiasta. Tehdas pääsääntöisesti yritti luistaa kaikesta vastuusta yrittämällä hyökätä asiakkaan kimppuun. Moni asiakas varmaan kyllästyykin taistelemaan oikeuksistaan ja Jukka taas säästää reklamaatiokuluissa.
Jukka-myyjä oli kyllä aktiivinen asian hoidossa, mutta tehdas vähät välitti asiakkaasta tai edes myyjän soitoista. Myyjä kertoi että Jukalla useamman kymmenen asennusryhmän vajaus pääkaupunkiseudulla ja pahin tilanne on juuri täällä Länsi-Uudellamaalla. Muualla Suomessa tilanne kuulemma on paljon parempi.
Eli elä hyvä ihminen osta Jukkaa / Kotitaloa, jos olet pääkaupunkiseudulle rakentamassa ellet itse hoida pystytystä. Jukan pääkaupunkiseudun asennusporukoista valtaosa pystyttää ensimmäisiä talojaan ja jälki ikävä kyllä sen mukaista.- Jukkaan erehtynyt
Tuo edellisen viestin kuvaus sopii erinomaisesti myös minun ongelmiini Jukka-talon kanssa Pirkanmaalla - älä missään tapauksessa ota Jukkaa - juuri tuo tehtaan asenne ongelmatilanteissa on kaikkein raivostuttavin. Tuo aika hoitaa (ts. tukkii asiakkaan turvan) on käytössä maanlaajuisesti!
- Sirkku
Me rakensimme pääkaupunkiseudulle alkusyksystä 2005 ja ainakin meillä kaikki toimi hyvin. Kerran asentajat tosin joutuivat tilaamaan lisää puutavaraa, mutta muuten olemme tosi tyytyväisiä. Talo on meille sopiva (malliltaan 1,5 krs). Asentajat tulivat Keski-Suomesta. Ja ainakin ensikokemukset kylmästä maaliskuusta olivat positiivisen lämpöiset! Enkä kyllä allekirjoita tuota jonkun negatiivista kokemusta palvelualttiudesta Jukka-talon pääkonttorin päässä, ainakaan pääkaupunkiseudun liikkeissä en ikinä ole saanut noin mukavaa ja täsmällistä palvelua.
- Tarantul
Juu, kuten tuossa aiemmin kerroin meillä täällä Keski-Suomessa asennus menossa eikä asentajista ole muuta kuin hyvää sanottavaa.
Kyllähän se niin on että ne asentajat ovat ne pari henkilöä jotka saavat sinulle sen käsityksen mikä koko konserni on kun heidän kanssaan asioit. Huono ryhmä heittää lokaa koko konsernin niskaan vaikka kyseessä lähes aina erillinen yritys eikä Jukka-talon asentajat (poislukien tehdasasennus)
- Jarmo
Pääsääntöisesti kaikki meni ihan hyvin. Kokemanttoman rakennuttajan eli minun hitsaamista jos kaverit eivät olleet minuutilleen tontille. Toimituksessa oli liian vähän tuulensuojalevyä mutta se korjattiin vuorokauden sisällä
- Länsi-Suomessa!!!
Eli pystyttäjät aivan perseestä ja tehtaan pystytysvastaava naureskelee ja väheksyy/epäilee asiakkaan huomaavia vikoja! todella hienoa!
(Kattotuolit vinossa, elementit vinossa jne jne jne.)
En ikinä enää ostaisi Jukkaa!!!
Perkele että pistää vihaksi ja vieläkin puuttuu kauan kauna sitten reklamoitua tavaraa, jotka ei taida tulla ennnekuin soittaa neljännen....viidennen....kuudennen jne.... yrittävät varmaan että asiakas hyväksyisi surkean ja täysin viallisen tavaran kyllästyessään soittelemaan ja odottelemaan puutteellisesta tavarasta.- Jukka sucks!
Täsmälleen samat ongelmat täällä, mitä mainitsit. Myös tehtaan suhtautuminen täysin identtinen. Enää en Jukkaa ottaisi, vaikka saisin puoli-ilmaiseksi - tehtaan asenne asiakasta kohtaan on väheksyvä/halveksuva ja mitään ilmiselviä virheitä (tehtaan) ei myönnetä sitten millään.
- ratkaisuun ? Olisiko ollut
Jukka sucks! kirjoitti:
Täsmälleen samat ongelmat täällä, mitä mainitsit. Myös tehtaan suhtautuminen täysin identtinen. Enää en Jukkaa ottaisi, vaikka saisin puoli-ilmaiseksi - tehtaan asenne asiakasta kohtaan on väheksyvä/halveksuva ja mitään ilmiselviä virheitä (tehtaan) ei myönnetä sitten millään.
se näennäinen halpuus ja helppous paperilla, mutta kuinkas sitten kävikään. Luultavasti saitte aivan täyden vastineen maksamallenne hinnalle.
- Jukka sucks!
ratkaisuun ? Olisiko ollut kirjoitti:
se näennäinen halpuus ja helppous paperilla, mutta kuinkas sitten kävikään. Luultavasti saitte aivan täyden vastineen maksamallenne hinnalle.
Miksi yrität vääntää tämän minun syykseni - no vittukunolitniintyhmäettämenitostamaan!!!
Kyllä Jukka ottaa talopaketeistaan kelvollisen korvaukset. Vittuako minulle täällä iniset, miksi menin ottamaan.
KERRON VAIN REHELLISESTI MIELIPITEENI/KOKEMUKSENI, KUN JOKU KYSYI JA YRITÄN AUTTAA IHMISIÄ SIJOITTAMAAN RAHANSA ELÄMÄN YHDESSÄ SUURIMMASSA SIJOITUKSESSA OIKEAAN TUOTTEESEEN - TAI SIIS TÄSSÄ TAPAUKSESSA EI AINAKAAN JUKKAAN!!! - ostamaan sen setin ?
Jukka sucks! kirjoitti:
Miksi yrität vääntää tämän minun syykseni - no vittukunolitniintyhmäettämenitostamaan!!!
Kyllä Jukka ottaa talopaketeistaan kelvollisen korvaukset. Vittuako minulle täällä iniset, miksi menin ottamaan.
KERRON VAIN REHELLISESTI MIELIPITEENI/KOKEMUKSENI, KUN JOKU KYSYI JA YRITÄN AUTTAA IHMISIÄ SIJOITTAMAAN RAHANSA ELÄMÄN YHDESSÄ SUURIMMASSA SIJOITUKSESSA OIKEAAN TUOTTEESEEN - TAI SIIS TÄSSÄ TAPAUKSESSA EI AINAKAAN JUKKAAN!!!Oliko päätös jonkun muun ? Vai teitkö päätöksesi kuten tapana on, ymmärtämättä koko asiasta yhtään mitään. Sitten itketään ja valitetaan, kuitenkin olet saanut luultavasti juuri sen, ja niiden "hyväksyttävien" toleranssien sisällä olevan kyhäelmän. Turha siitä on minulle kiukutella.
- Jukka sucks!
ostamaan sen setin ? kirjoitti:
Oliko päätös jonkun muun ? Vai teitkö päätöksesi kuten tapana on, ymmärtämättä koko asiasta yhtään mitään. Sitten itketään ja valitetaan, kuitenkin olet saanut luultavasti juuri sen, ja niiden "hyväksyttävien" toleranssien sisällä olevan kyhäelmän. Turha siitä on minulle kiukutella.
Milläköhän tiedolla/taidolla sinä noita kommenttejasi heittelet? Oletko edes koskaan pakettitaloa rakentanut?
Itse väittäisi, että olin keskimääräistä paremmin selvillä paketin sisällöstä, hinnasta, pystytyksen valmiusasteesta jne. NÄISSÄ EI tapahtunut mitään yllätyksiä.
Yllätykset tulivat:
a) Tehtaan laadussa
b) Asennuksen laadussa
c) Tehtaan suunnittelun laadussa
d) Tehtaan asiakaspalvelutasossa sekä tehtaan
toiminnasta yleensä reklamaatioasioissa
Eli väittäisin, että kaikki ne asiat, jotka asiakas VOI inhimillisesti selvittää ennen varsinaista toimitusta/asennusta olivat selvillä ts. niissä ei yllätyksiä.
Yllätyksiä sitten tuli mm. tehtaan työn laadussa, tehtaan suunnittelun laadussa ja varsinaisen asennuksen laadussa - KAIKKI sellaisia, joita et kaupantekovaiheessa pysty paperilta selvittämään.
Sinänsä Jukka-talojen rakenne on erittäin/hyvin tyypillinen muiden elementtitalotehtaiden toimituksiin ts. paperilla Jukka talojen rakenteissa jne. EI OLLUT mitään oleellista eroa muihin.
JOTEN EN YMMÄRRÄ KOMMENTTEJASI LAINKAAN! TAIDAT OLLA JUKKA-TALOJEN EDUSTAJA, JOKA YRITTÄÄ (TÄÄLLÄKIN) VIERITTÄÄ KAIKEN SYYN TILAAJAN NISKOILLE? - tekstityylistään
ostamaan sen setin ? kirjoitti:
Oliko päätös jonkun muun ? Vai teitkö päätöksesi kuten tapana on, ymmärtämättä koko asiasta yhtään mitään. Sitten itketään ja valitetaan, kuitenkin olet saanut luultavasti juuri sen, ja niiden "hyväksyttävien" toleranssien sisällä olevan kyhäelmän. Turha siitä on minulle kiukutella.
ai älväristi, morjens! :)
- sekoitettua?
tekstityylistään kirjoitti:
ai älväristi, morjens! :)
Onko tuo älväri ja älväristit jotenkin muodostunut sinulle pakkomielteeksi?
- hmm
Meillä kohde myös länsi-suomessa. Onneksi hankimme silloin itse asentajat, kun oli kiirusta heidän omillaan (eli ei jukka-talon asentajia) ja ehkä siksi pystytys sujui ihan hyvin ja mallikkaasti.
Tavara jos loppui, tuli aika nopeasti uutta tilalle. Ei siinäkään valittamista.
Myyjä ei ehkä ollut ihmisenä niitä miellyttävimpiä, mutta menetteli. - Kastelli, mutta naapureilla
Jukka sucks! kirjoitti:
Täsmälleen samat ongelmat täällä, mitä mainitsit. Myös tehtaan suhtautuminen täysin identtinen. Enää en Jukkaa ottaisi, vaikka saisin puoli-ilmaiseksi - tehtaan asenne asiakasta kohtaan on väheksyvä/halveksuva ja mitään ilmiselviä virheitä (tehtaan) ei myönnetä sitten millään.
Jukka -talot toisilla Kastelli ja kolmansilla Älvsbyhus ja vielä Desing-talot. Kaikilla (myös älvsbyhusilla) toimitukset ja asennukset ajallaan ja kohdallaan. Ei valittamista
Läheltä on päässyt seuraamaan kaikkia. Älväri, Jukka ja D nopiasti valamiin näköisiä. Kastellilaisilla menee pitempään jos itte tehdään.
Tällä palstalla runsaanlaisesti trolleja.
Harmi.
Ei se talon tekeminen/teettäminen nyt niin kauheaa ole. Pääasiassa urbaanilegendaa nämä tällä palstalla kerrotut kauhutarinat.
Tervettä järkeä, tarkkuutta ja laskutaitoa jos on, niin homma onnistuu. Niin ja rahaakin menee vähäsen... - näin on
Kastelli, mutta naapureilla kirjoitti:
Jukka -talot toisilla Kastelli ja kolmansilla Älvsbyhus ja vielä Desing-talot. Kaikilla (myös älvsbyhusilla) toimitukset ja asennukset ajallaan ja kohdallaan. Ei valittamista
Läheltä on päässyt seuraamaan kaikkia. Älväri, Jukka ja D nopiasti valamiin näköisiä. Kastellilaisilla menee pitempään jos itte tehdään.
Tällä palstalla runsaanlaisesti trolleja.
Harmi.
Ei se talon tekeminen/teettäminen nyt niin kauheaa ole. Pääasiassa urbaanilegendaa nämä tällä palstalla kerrotut kauhutarinat.
Tervettä järkeä, tarkkuutta ja laskutaitoa jos on, niin homma onnistuu. Niin ja rahaakin menee vähäsen...Ei se normaalisti ole niin hirveää, kuin jotkut yrittävät väittää. Täytyy olla jotakin vikaa omassa asenteessa, jollei muka mikään siinä rakentamisessa onnistu ja kaaikki vaan meneepi pieleen kokoajan ja jatkuvasti. On syytä muistaa että kaikilla paketeilla tulee joskus kämmejä. Ja IHAN jokaisessa projektissa menee aina joku asia niin kuin ei olisi halunnut. Ei ole ihan lista kohdallaan tms. Elämä on sellaista.
T. Pian jo toista raksatouhua aloitteleva innokas. - Pink Lady
Jukka sucks! kirjoitti:
Miksi yrität vääntää tämän minun syykseni - no vittukunolitniintyhmäettämenitostamaan!!!
Kyllä Jukka ottaa talopaketeistaan kelvollisen korvaukset. Vittuako minulle täällä iniset, miksi menin ottamaan.
KERRON VAIN REHELLISESTI MIELIPITEENI/KOKEMUKSENI, KUN JOKU KYSYI JA YRITÄN AUTTAA IHMISIÄ SIJOITTAMAAN RAHANSA ELÄMÄN YHDESSÄ SUURIMMASSA SIJOITUKSESSA OIKEAAN TUOTTEESEEN - TAI SIIS TÄSSÄ TAPAUKSESSA EI AINAKAAN JUKKAAN!!!kun näitä sivustoja lukee,niin paskaa on tarjolla yhdellä jos toisellakin talopakettien toimittajalta.Itsekin tuossa tutkin yhtenä vaihtoehtona Jukka-taloa,mutta jos tälläistä on odotettavissa niin unohdetaan koko juttu.Meillä kun on pakko ottaa valmispaketti,mies on tapaturma eläkkeellä oikea käsi toimintakyvytön,niin ei jää paljon vaihtoehtoja.Sitä tosin ihmettelen,miksi täällä mollataan jotain talomalleja sen vuoksi,jos ne on ihan perustaloja ilman mitään hienouksia,jos ei ole varaa hommata mitään luksustönöä ja tyytyy kohtuuhintaiseen perustaloon,niin eikö joku ole jo vinkumassa ja haukkumassa koirankopiksi,tai lautahökkeliksi.Paskanko sillä on väliä jos talo on muuten toimiva ja asianmukaisesti rakennettu.
- rakentaja
Olisiko kokemuksia lapista?
- se tehtaan
käytöstä muuta vaikka minne rakentaisit.
Pystytysporukasta sitten kiinni miten menee missäkin paikkakunnalla ja nekin vaihtuu niin tiheään ettei siitäkään tiedä.
- Maukka
palkkaako rakentaja itse porukan?
Jos rakentaja itse joutuu hoitamaan pystytysporukan valinnan/palkkaksen yms. voi melko suurella todennäköisyydellä varautua ongelmiin. Näin ainakin lähellä on käynyt täällä pohjoisessa, koska samat "huonot" pystyttäjät kiertävät eri talotoimittajien pystytyksiä... Varmin keino on tosiaan löytää rakentajia jolla kaikki on mennyt putkeen ja kysellä josko saisi saman porukan pystyttämään... - HOOÄNNÄ
..KYLLÄ SE NÄKYY OLEVAN ETTÄ LESTA FIRMALTA EI KANNATA MITÄÄN HANKKIA JOS ET ITE OLE RAUHANYHDISTYKSEN PORUKKAA..
- täällä
Heh. Miksi huudatte? Meillä meni Jukkatalon tehtaan kanssa suht hyvin, kun muutama vuosi sitten rakennettiin. Myyjästä emme niin hirveästi pitäneet, mutta kait se on vähän joka firmassa... Kun myyjä saa nimet alle, ei enää niin hirveästi asiakkaat kiinnosta. Laatu oli samaa, mitä olimme esittelyissä nähneetkin.
Kannattaa muuten käydä mieluummin talopakettien live-esityksissä, kuin kysellä neuvoja täältä. Tietää ainakin mitä saa. Toiste en ehkä juuri Jukkaa kuitenkaan tilaisi. Hyvinkin samoissa hinnoissa se on monen muun firman kanssa, että ei nyt niin erityisen "halpiskaan" hinnaltaan. - Jörötys-Jukkis
MILTÄ IHMEEN LESTAFIRMALTA? :D
- ... Lestadiolaisten...
Jörötys-Jukkis kirjoitti:
MILTÄ IHMEEN LESTAFIRMALTA? :D
... omistama firma. Silti aiheuttaa eniten "pahaa verta" asiakkaissa - mahtavatko päästä taivaaseen :-)
- Kastellin kokenut
täällä kirjoitti:
Heh. Miksi huudatte? Meillä meni Jukkatalon tehtaan kanssa suht hyvin, kun muutama vuosi sitten rakennettiin. Myyjästä emme niin hirveästi pitäneet, mutta kait se on vähän joka firmassa... Kun myyjä saa nimet alle, ei enää niin hirveästi asiakkaat kiinnosta. Laatu oli samaa, mitä olimme esittelyissä nähneetkin.
Kannattaa muuten käydä mieluummin talopakettien live-esityksissä, kuin kysellä neuvoja täältä. Tietää ainakin mitä saa. Toiste en ehkä juuri Jukkaa kuitenkaan tilaisi. Hyvinkin samoissa hinnoissa se on monen muun firman kanssa, että ei nyt niin erityisen "halpiskaan" hinnaltaan.Muutama sana Kastellin laadusta.
Firma ostelee tavarat mistä sattuu, millaisella laadulla sattuu ja tuottaa ne rakentajan tontille milloin sattuu, missä toimituskunnossa sattuu.
Ja lopuksi kasaa höskän miten sattuu.
Lopuksi kiistää mitään RYL:stä poikkeavaa tehdyn.
Ottakaa siitä opiksi!
- Palstalle eksynyt
Täällähän on reipasta meininkiä :)
Toivottavasti Jukka-taloedustajat käyvät lukemassa mielipiteitä. Ja talotehtaallekin meni tukku rakentajien terveisiä!
Onkohan missään talotehtaassa toimivaa asiakaspalvelua, hyvää hinta/laatusuhdetta, toimitusvarmuutta ja kunnon kohtelua maksaville asiakkaille?- näillä
hinnoilla mitä talot tänä päivänä maksavat niin jo sellaista löytyvän! Eipä täällä kauheasti muista valmistajista ole firman käyttäytymisestä samanlaista puhetta.
Elämän suurin investointi kun aletaan rakentamaan ja
talotehtaalta näin hyvä palvelu! Luulisi näiden Jukka-talojen työntekijöidenkin "hieman" panostavan jos haluavat jatkossakin töissä käydä.... meinaa nämä "kehut" liikkuvat ja nopeaa... - Jukka sucks!
... on sen verran huonoa tuo Jukka-talojen toiminta - omaa kokemusta, että enpä voi muuta kuin toivoa, että markkinatalous toimii ja karsii huonot/tehottomat/asiakkaitaan ymmärtämättömät ja kuuntelemattomat puulaakit pois markkinoilta - tätä toivon Jukka-rakentajana vilpittömästi!
Itse asiassa, olisi terveellistä, jos Suomeen tulisi Älvärin lisäksi vielä muutama tehokas/oikealla asenteella varustettu ulkomainen talopakettitoimittaja - karsisi nämä surkeat/tehottomat toimijat pois markkinoilta kokonaan!
Niin, ja tuo uusi suurelementtirakenne on ihan susi - ainoa tavoite kustannustehokkuus tehtaalla - esim. sähkö"kanavointi" rehellisen putkituksen sijaan on asiakkaan työn/kustannusten lisäämistä. - ..........
Jukka sucks! kirjoitti:
... on sen verran huonoa tuo Jukka-talojen toiminta - omaa kokemusta, että enpä voi muuta kuin toivoa, että markkinatalous toimii ja karsii huonot/tehottomat/asiakkaitaan ymmärtämättömät ja kuuntelemattomat puulaakit pois markkinoilta - tätä toivon Jukka-rakentajana vilpittömästi!
Itse asiassa, olisi terveellistä, jos Suomeen tulisi Älvärin lisäksi vielä muutama tehokas/oikealla asenteella varustettu ulkomainen talopakettitoimittaja - karsisi nämä surkeat/tehottomat toimijat pois markkinoilta kokonaan!
Niin, ja tuo uusi suurelementtirakenne on ihan susi - ainoa tavoite kustannustehokkuus tehtaalla - esim. sähkö"kanavointi" rehellisen putkituksen sijaan on asiakkaan työn/kustannusten lisäämistä.Myyjäthän ne täällä haukkuvat muita valmistajia, että se oma nousisi taas korkeisiin sfääreihin....
..kunnes jokin toinen myyjä pudottaa sen taas alas ;)
On täällä muutenkin haukuttu varmasti jokainen talomerkki. Ei ole talovalmistajaa, jolla ei olisi myös tyytymättömiä asiakkaita. Mutta tämähän onkin niin puolueeton palsta kuin olla voi. Siksi
se kannattaakin ottaa tosi vakavasti ;) - Jukka sucks!
.......... kirjoitti:
Myyjäthän ne täällä haukkuvat muita valmistajia, että se oma nousisi taas korkeisiin sfääreihin....
..kunnes jokin toinen myyjä pudottaa sen taas alas ;)
On täällä muutenkin haukuttu varmasti jokainen talomerkki. Ei ole talovalmistajaa, jolla ei olisi myös tyytymättömiä asiakkaita. Mutta tämähän onkin niin puolueeton palsta kuin olla voi. Siksi
se kannattaakin ottaa tosi vakavasti ;)Heh, en ole talomyyjä vaan talopaketista taloa rakentava ihan tavallinen rakentaja. Kerron täällä rehellisesti omista kokemuksistani - tietysti värittyneenä ns. vihalla, joka on muodostunut ko. lafkaa kohtaan - mutta itsepähän Jukka-talot on hommansa "pedannut" toiminnallaan.
Jos joku nyt ostaa Jukka-talopaketin kaikista näistä varoituksista huolimatta, niin sitten kärsiköön nahoissaan. - tyytyväisiä
Jukka sucks! kirjoitti:
Heh, en ole talomyyjä vaan talopaketista taloa rakentava ihan tavallinen rakentaja. Kerron täällä rehellisesti omista kokemuksistani - tietysti värittyneenä ns. vihalla, joka on muodostunut ko. lafkaa kohtaan - mutta itsepähän Jukka-talot on hommansa "pedannut" toiminnallaan.
Jos joku nyt ostaa Jukka-talopaketin kaikista näistä varoituksista huolimatta, niin sitten kärsiköön nahoissaan.Ok, sinä olet nyt hyvin hyvin vihainen, mutta muista, että on myös tyytyväisiä asiakkaita. Rehellisesti tässäkin ketjussa kertoneita. Meitä rakentajia (ja asentajiakin) on niin moneksi.
- Jukka sucks!
tyytyväisiä kirjoitti:
Ok, sinä olet nyt hyvin hyvin vihainen, mutta muista, että on myös tyytyväisiä asiakkaita. Rehellisesti tässäkin ketjussa kertoneita. Meitä rakentajia (ja asentajiakin) on niin moneksi.
No, eipä tuttavapiirissäni ole kovin montaa Jukkaan tyytyväistä. Tiedän/tunnen 3 muuta Jukka rakentajaa, tässä kokemuksia heiltä:
- 1 - työ käynnissä - vähintään yhtä
hermostunut Jukan toimintaan kuin minäkin -
oikeastaan enemmänkin - sanonut suoraan,
ettei Jukkaa enää näillä kokemuksilla
ottaisi
- 1 - aloitteleva, törmännyt jo huonoon asia-
kaspalveluasenteeseen - kauhusta jäykkänä,
mitä tapahtuu, kun varsinainen rakentaminen
alkaa
- 1 - selviä virheitä tehtaan suunnittelussa
ja asennuksessa - tehtaan suunnitteluvirhei-
tä jouduttiin asennusvaiheessa korjaamaan
ns. "purkkafikseillä"
Missähän ne tyytyväiset Jukka-rakentajat ovat? - Jukka sucks
Jukka sucks! kirjoitti:
No, eipä tuttavapiirissäni ole kovin montaa Jukkaan tyytyväistä. Tiedän/tunnen 3 muuta Jukka rakentajaa, tässä kokemuksia heiltä:
- 1 - työ käynnissä - vähintään yhtä
hermostunut Jukan toimintaan kuin minäkin -
oikeastaan enemmänkin - sanonut suoraan,
ettei Jukkaa enää näillä kokemuksilla
ottaisi
- 1 - aloitteleva, törmännyt jo huonoon asia-
kaspalveluasenteeseen - kauhusta jäykkänä,
mitä tapahtuu, kun varsinainen rakentaminen
alkaa
- 1 - selviä virheitä tehtaan suunnittelussa
ja asennuksessa - tehtaan suunnitteluvirhei-
tä jouduttiin asennusvaiheessa korjaamaan
ns. "purkkafikseillä"
Missähän ne tyytyväiset Jukka-rakentajat ovat?Sitten vielä kokemus/tieto yhdestä Lappli-talosta, on siis saman talotehtaan tekemä kuin Jukka-talotkin. Tehtaan virheen takia kaikki ulkoseinäelementtien sisäkipsilevyt jouduttiin purkamaan/uusimaan.
Revi siitä laatua! - senverran sanoisin
Jukka sucks! kirjoitti:
... on sen verran huonoa tuo Jukka-talojen toiminta - omaa kokemusta, että enpä voi muuta kuin toivoa, että markkinatalous toimii ja karsii huonot/tehottomat/asiakkaitaan ymmärtämättömät ja kuuntelemattomat puulaakit pois markkinoilta - tätä toivon Jukka-rakentajana vilpittömästi!
Itse asiassa, olisi terveellistä, jos Suomeen tulisi Älvärin lisäksi vielä muutama tehokas/oikealla asenteella varustettu ulkomainen talopakettitoimittaja - karsisi nämä surkeat/tehottomat toimijat pois markkinoilta kokonaan!
Niin, ja tuo uusi suurelementtirakenne on ihan susi - ainoa tavoite kustannustehokkuus tehtaalla - esim. sähkö"kanavointi" rehellisen putkituksen sijaan on asiakkaan työn/kustannusten lisäämistä.älväristä että tehokas voi ehkä olla mutta asenne on reklamaatioihin kyllä ihan perseestä.
- ystäväsi....
Jukka sucks kirjoitti:
Sitten vielä kokemus/tieto yhdestä Lappli-talosta, on siis saman talotehtaan tekemä kuin Jukka-talotkin. Tehtaan virheen takia kaikki ulkoseinäelementtien sisäkipsilevyt jouduttiin purkamaan/uusimaan.
Revi siitä laatua!No, kumma kun ei meille tullut moisia fiboja ollenkaan. Siis laadullisesti Jukka on varmasti sama kuin vaikkapa kastelli. Nämä eniten myydyt kautta maan. Ja kun asiakkaita on prosentuaalisesti paljon ympäri suomenniemen, sattuu ja tapahtuu varmasti. Jukalla on liikaa asiakkaita ja palvelun taso saattaa siksi kärsiä, myönnän. Talo valmiina on kuitenkin ihan yhtä asuttava kuin muutkin ;)
- jotain, liian läpinäkyvää.
ystäväsi.... kirjoitti:
No, kumma kun ei meille tullut moisia fiboja ollenkaan. Siis laadullisesti Jukka on varmasti sama kuin vaikkapa kastelli. Nämä eniten myydyt kautta maan. Ja kun asiakkaita on prosentuaalisesti paljon ympäri suomenniemen, sattuu ja tapahtuu varmasti. Jukalla on liikaa asiakkaita ja palvelun taso saattaa siksi kärsiä, myönnän. Talo valmiina on kuitenkin ihan yhtä asuttava kuin muutkin ;)
Anna olla, ei tosiaankaan paranna yhtään fiiliksiä - päin vastoin.
- Jukka sucks!
ystäväsi.... kirjoitti:
No, kumma kun ei meille tullut moisia fiboja ollenkaan. Siis laadullisesti Jukka on varmasti sama kuin vaikkapa kastelli. Nämä eniten myydyt kautta maan. Ja kun asiakkaita on prosentuaalisesti paljon ympäri suomenniemen, sattuu ja tapahtuu varmasti. Jukalla on liikaa asiakkaita ja palvelun taso saattaa siksi kärsiä, myönnän. Talo valmiina on kuitenkin ihan yhtä asuttava kuin muutkin ;)
Tarkoitatko, että se, että on paljon asiakkaita oikeuttaa/on selitys sille, että asiakkaita saa kohdella huonosti?
Onkohan tuollaisella yrityksellä jatkossakin paljon asiakkaita? Paraneeko palvelutaso sen jälkeen, kun esim. myynti putoaa puoleen?
No, onhan se hienoa, että asiakaspalvelu pitää laittaa kuntoon sen jälkeen, kun PRT on pyöräyttänyt pari YTN kierrosta Pyhännällä - sittenkö löytyy tarvittavaa "nöyryyttä" asiakaspalveluun? Noh, tapansa kullakin firmalla hoitaa sisäiset asiansa kuntoon... - olla rankkaa
jotain, liian läpinäkyvää. kirjoitti:
Anna olla, ei tosiaankaan paranna yhtään fiiliksiä - päin vastoin.
Pöh! Miten niin läpinäkyvää, ja kenen fiiliksiä tässä pitäisi parannella? Omista kokemuksistani voin vain puhua. Tee se talosi nyt vaan valmiiksi ja katso sitten. Aika kultaa muistot viimeistään.
- .....
Jukka sucks! kirjoitti:
Tarkoitatko, että se, että on paljon asiakkaita oikeuttaa/on selitys sille, että asiakkaita saa kohdella huonosti?
Onkohan tuollaisella yrityksellä jatkossakin paljon asiakkaita? Paraneeko palvelutaso sen jälkeen, kun esim. myynti putoaa puoleen?
No, onhan se hienoa, että asiakaspalvelu pitää laittaa kuntoon sen jälkeen, kun PRT on pyöräyttänyt pari YTN kierrosta Pyhännällä - sittenkö löytyy tarvittavaa "nöyryyttä" asiakaspalveluun? Noh, tapansa kullakin firmalla hoitaa sisäiset asiansa kuntoon...Ei tietenkään mikään oikeuta huonoon palveluun, mutta se on usein realiteetti, jos on liikaa asiakkaita.
Mutta miksiköhän meillä tuli esim. soiton jälkeen loppunut puutavara jo seuraavana päivänä Pyhännältä tontille? Taisi olla jopa lauantai päivä! Olimmekohan jotenkin erityisasemassa sitten? Tuskin! - Jukka sucks!
olla rankkaa kirjoitti:
Pöh! Miten niin läpinäkyvää, ja kenen fiiliksiä tässä pitäisi parannella? Omista kokemuksistani voin vain puhua. Tee se talosi nyt vaan valmiiksi ja katso sitten. Aika kultaa muistot viimeistään.
... Suomen niemi on väärällään. Ilmeisesti vanhoja peruja Neuvostoliiton nöyristelyajoilta. Ts. mielipiteesi se, että omista oikeuksista ei kannata pitää kiinni vaikka sinua kohdeltaisiin kuinka huonosti, pure hammasta, korjaa muiden virheet omalla kustannuksellasi ja jatka eteenpäin...
Hieno elämänohje - ainakin talofirmat tykkää! :-) - Onko Jukka-myynti
..... kirjoitti:
Ei tietenkään mikään oikeuta huonoon palveluun, mutta se on usein realiteetti, jos on liikaa asiakkaita.
Mutta miksiköhän meillä tuli esim. soiton jälkeen loppunut puutavara jo seuraavana päivänä Pyhännältä tontille? Taisi olla jopa lauantai päivä! Olimmekohan jotenkin erityisasemassa sitten? Tuskin!noin epätoivoista ?
- osata lopettaa
Jukka sucks! kirjoitti:
... Suomen niemi on väärällään. Ilmeisesti vanhoja peruja Neuvostoliiton nöyristelyajoilta. Ts. mielipiteesi se, että omista oikeuksista ei kannata pitää kiinni vaikka sinua kohdeltaisiin kuinka huonosti, pure hammasta, korjaa muiden virheet omalla kustannuksellasi ja jatka eteenpäin...
Hieno elämänohje - ainakin talofirmat tykkää! :-)Joo, kyllä se "jukka sucks" tuli jo sun osaltasi selväksi. Ja jatkuu...ja jatkuu...
Naurettava. - .....
Onko Jukka-myynti kirjoitti:
noin epätoivoista ?
Heh. Enpä ole talomyyjä.
- Jukka sucks!
osata lopettaa kirjoitti:
Joo, kyllä se "jukka sucks" tuli jo sun osaltasi selväksi. Ja jatkuu...ja jatkuu...
Naurettava.... vai oletko Pyhännän kunnanjohtaja, joka on huolissaan veromarkoistaan - whatever...
- ja just juu
Jukka sucks! kirjoitti:
... vai oletko Pyhännän kunnanjohtaja, joka on huolissaan veromarkoistaan - whatever...
Niin varmaan ;) Mutta hei, koitas nyt vaikka kuluttaa aikasi siihen rakentamiseen. Ei se ruikuttamalla ainakaan valmistu!
- Jukka sucks!
ja just juu kirjoitti:
Niin varmaan ;) Mutta hei, koitas nyt vaikka kuluttaa aikasi siihen rakentamiseen. Ei se ruikuttamalla ainakaan valmistu!
... rakentamiseen ja sen aikatauluttamiseen.
Olen täysin kykenevä hoitamaan sen itsekin - kiitos. Jos tarvitsen sinulta neuvoja asian suhteen - kysyn. - :)...
Jukka sucks! kirjoitti:
... rakentamiseen ja sen aikatauluttamiseen.
Olen täysin kykenevä hoitamaan sen itsekin - kiitos. Jos tarvitsen sinulta neuvoja asian suhteen - kysyn.whatewer :)
- Tieto ja ymmärrys samaa
..... kirjoitti:
Heh. Enpä ole talomyyjä.
luokkaa kuin noiden nukkekotien myyjillä. Joiden esitteissä on noita tyytyväisiä asiakkaita samanlaisilla kommenteilla ;D
- Reklamaatio Rane
senverran sanoisin kirjoitti:
älväristä että tehokas voi ehkä olla mutta asenne on reklamaatioihin kyllä ihan perseestä.
Aika moni talopaketin ostanut ei ole rakennusalan ammattilainen.
Tuntuu että rakentaja on ylijumala että hän kun valittaa niin saa mitä haluaa.
Meidänkin naapuri teli valituksen kuluttajaasiamiehelle ja veivät jutun oikeuteen, ja sattumoisin hävisivät.Kalliiksi tuli itsepäisyys ja "minä olen aina oikeassa" asenne
Kyseessä ei ollut Jukka-talo vaan eräs toinen suuri firma.
Loppujenlopuksi aika harva tapaus päätyy käräjille.Ja miksiköhän. Talopaketin ostaja on itse tehnyt laiminlyöntejä/tehnyt väärin/ katkaissut kakkonnelkun väärästä kohtaa, ja sitten itketään kun ei ole tavaraa mistä tehdä.
Itse olen sivusta seuraaja. - haluat
Tieto ja ymmärrys samaa kirjoitti:
luokkaa kuin noiden nukkekotien myyjillä. Joiden esitteissä on noita tyytyväisiä asiakkaita samanlaisilla kommenteilla ;D
...ehkäpä myyntityö voisi olla tulevaisuuden alani jos kerran niin myyjäksi sopisin.
- monet muutkaan täällä
haluat kirjoitti:
...ehkäpä myyntityö voisi olla tulevaisuuden alani jos kerran niin myyjäksi sopisin.
älyttömyyksiä laukovat "tyytyväiset asiakkaat". Joiden kommenteista "kuultaa" myyntimies jolla leipä alkaa käydä kapoiseksi.
- jo käsi??
monet muutkaan täällä kirjoitti:
älyttömyyksiä laukovat "tyytyväiset asiakkaat". Joiden kommenteista "kuultaa" myyntimies jolla leipä alkaa käydä kapoiseksi.
On se nyt kumma, jos ei mielipiteitään saa sanoa?! Ja tietysti jos on jotakin positiivista sanottavaa, niin se on TIETENKIN valetta vaan! "Kuultaa läpi..." Niinpä niin. Kyllä voi olla perusnegatiivisia ihmisiä!
Kuule inise ihan rauhassa, muttei tarvitse puuttua muiden mielipiteisiin niin kärkkäästi. Täällä on sana vapaa ja jos jokin on minun mielipiteeni niin se on. Sitä et sinä eikä kukaan muukaan typeryydellään muuksi muuta!
Kyllä tosiaan sinun kannattaisi olla mieluummin siellä raksallasi ja purkaa sitä vihaasi, kuin täällä inistä tyhjää. Vai luuletko, että puheillasi on jotain painoarvoa?
Sanahelinää.
Näkee että yksi ja sama tyyppi rallattelee mennen tullen. Ymmärrän, jos katkeruutta on, mutta rajansa kaikella. Teet itsestäsi tosiaan naurettavan. Voisi ehdottaa melkeinpä jo hoitoon menoa tai edes jonkin harrastuksen hankkimista, vaikka luulisi tosiaan, että rakentamisessa olisi tekemistä kylliksi. - ei taida olla
jo käsi?? kirjoitti:
On se nyt kumma, jos ei mielipiteitään saa sanoa?! Ja tietysti jos on jotakin positiivista sanottavaa, niin se on TIETENKIN valetta vaan! "Kuultaa läpi..." Niinpä niin. Kyllä voi olla perusnegatiivisia ihmisiä!
Kuule inise ihan rauhassa, muttei tarvitse puuttua muiden mielipiteisiin niin kärkkäästi. Täällä on sana vapaa ja jos jokin on minun mielipiteeni niin se on. Sitä et sinä eikä kukaan muukaan typeryydellään muuksi muuta!
Kyllä tosiaan sinun kannattaisi olla mieluummin siellä raksallasi ja purkaa sitä vihaasi, kuin täällä inistä tyhjää. Vai luuletko, että puheillasi on jotain painoarvoa?
Sanahelinää.
Näkee että yksi ja sama tyyppi rallattelee mennen tullen. Ymmärrän, jos katkeruutta on, mutta rajansa kaikella. Teet itsestäsi tosiaan naurettavan. Voisi ehdottaa melkeinpä jo hoitoon menoa tai edes jonkin harrastuksen hankkimista, vaikka luulisi tosiaan, että rakentamisessa olisi tekemistä kylliksi.edes rakentaja, vaan avohoitoon päästetty skitsofreniapotilas juttujensa perusteella. Hän luulee meistä muista jo vaikka mitä.. pelottavaa!
- Jukka sucks!
ei taida olla kirjoitti:
edes rakentaja, vaan avohoitoon päästetty skitsofreniapotilas juttujensa perusteella. Hän luulee meistä muista jo vaikka mitä.. pelottavaa!
Herkkää...
- mielipiteet koske kuin
jo käsi?? kirjoitti:
On se nyt kumma, jos ei mielipiteitään saa sanoa?! Ja tietysti jos on jotakin positiivista sanottavaa, niin se on TIETENKIN valetta vaan! "Kuultaa läpi..." Niinpä niin. Kyllä voi olla perusnegatiivisia ihmisiä!
Kuule inise ihan rauhassa, muttei tarvitse puuttua muiden mielipiteisiin niin kärkkäästi. Täällä on sana vapaa ja jos jokin on minun mielipiteeni niin se on. Sitä et sinä eikä kukaan muukaan typeryydellään muuksi muuta!
Kyllä tosiaan sinun kannattaisi olla mieluummin siellä raksallasi ja purkaa sitä vihaasi, kuin täällä inistä tyhjää. Vai luuletko, että puheillasi on jotain painoarvoa?
Sanahelinää.
Näkee että yksi ja sama tyyppi rallattelee mennen tullen. Ymmärrän, jos katkeruutta on, mutta rajansa kaikella. Teet itsestäsi tosiaan naurettavan. Voisi ehdottaa melkeinpä jo hoitoon menoa tai edes jonkin harrastuksen hankkimista, vaikka luulisi tosiaan, että rakentamisessa olisi tekemistä kylliksi.sinua, sitä olleenkin sitten suoraan seuraava Jumalasta vai ?
- talotehtaaseen
Jukka sucks kirjoitti:
Sitten vielä kokemus/tieto yhdestä Lappli-talosta, on siis saman talotehtaan tekemä kuin Jukka-talotkin. Tehtaan virheen takia kaikki ulkoseinäelementtien sisäkipsilevyt jouduttiin purkamaan/uusimaan.
Revi siitä laatua!Lapplitalot valmistaa Lapplitalot Oy. Ko. talotehdas sijaitsee Torniossa. Jukkatalot valmistaa puolestaan Pyhännän Rakennustuote Oy, joka sijaitsee nimensä mukaisesti Pyhännällä. Kyse ei ole siis samasta talotehtaasta, vaan samaan konserniin kuuluvista tytäryhtiöistä.
- Jees
talotehtaaseen kirjoitti:
Lapplitalot valmistaa Lapplitalot Oy. Ko. talotehdas sijaitsee Torniossa. Jukkatalot valmistaa puolestaan Pyhännän Rakennustuote Oy, joka sijaitsee nimensä mukaisesti Pyhännällä. Kyse ei ole siis samasta talotehtaasta, vaan samaan konserniin kuuluvista tytäryhtiöistä.
.. samoille osakkeenomistajille nuo molemmat tuottaa roponsa - pistäkää asiat kuntoon "konsernissanne"!
- Kuka voittaa?
.......... kirjoitti:
Myyjäthän ne täällä haukkuvat muita valmistajia, että se oma nousisi taas korkeisiin sfääreihin....
..kunnes jokin toinen myyjä pudottaa sen taas alas ;)
On täällä muutenkin haukuttu varmasti jokainen talomerkki. Ei ole talovalmistajaa, jolla ei olisi myös tyytymättömiä asiakkaita. Mutta tämähän onkin niin puolueeton palsta kuin olla voi. Siksi
se kannattaakin ottaa tosi vakavasti ;)Kuka voittaa sellaisen talotehtaan kanssa asioidessa, jonka myyjät surffailevat täällä netissä vastailemassa petettyjen talotoimitusasiakkaiden pettyneisiin viesteihin ja tekeytyen vielä normaali rivikuluttajiksi ja kotitalouksiksi?
Eikö myyjien kannattaisi liikkua ennemmin työmailla neuvottelemassa ongelmatuilanteiden ratkaisuista asiakkaiden kanssa työmailla? Nyt aika hukataan netissä surffailuun.
Töihin syntiset - työmaille - petettyjä asiakkaita auttamaan!!! - Kusettajien paljastaja
Reklamaatio Rane kirjoitti:
Aika moni talopaketin ostanut ei ole rakennusalan ammattilainen.
Tuntuu että rakentaja on ylijumala että hän kun valittaa niin saa mitä haluaa.
Meidänkin naapuri teli valituksen kuluttajaasiamiehelle ja veivät jutun oikeuteen, ja sattumoisin hävisivät.Kalliiksi tuli itsepäisyys ja "minä olen aina oikeassa" asenne
Kyseessä ei ollut Jukka-talo vaan eräs toinen suuri firma.
Loppujenlopuksi aika harva tapaus päätyy käräjille.Ja miksiköhän. Talopaketin ostaja on itse tehnyt laiminlyöntejä/tehnyt väärin/ katkaissut kakkonnelkun väärästä kohtaa, ja sitten itketään kun ei ole tavaraa mistä tehdä.
Itse olen sivusta seuraaja.Sinä olet talotehtaan palkollinen ja pelkäätte tasan tarkkaan asiakkaidenne nousevan barrikaadeille suden ja sekundan tuottamista vastaan.
Ryhmäkannelaki astuu voimaan syksyllä, sitten katsotaan miten talotehtaat selviävät surkean laatunsa kanssa.
Pettyneet talotehtaiden asiakkaat. Kootaan voimamme syksyyn mennessä. Varoittakaa huonosta laadusta ihmisiä ja suositelkaa turbvallisten ja vastuullisten rakentajien luokse rakennussuunnitelmissa.
Huijarit, kiistäjät ja kusettajat: lama tulee. Oletteko valmiit? - todellaki
Jukka sucks kirjoitti:
Sitten vielä kokemus/tieto yhdestä Lappli-talosta, on siis saman talotehtaan tekemä kuin Jukka-talotkin. Tehtaan virheen takia kaikki ulkoseinäelementtien sisäkipsilevyt jouduttiin purkamaan/uusimaan.
Revi siitä laatua!Lappli-talot kuuluu samaan konserniin mutta tehdas sijaitsee aivan eri puolella suomea.
- Vikaan
Ensin myöhästy piirustukset,sit talon asennus kesti 2kk.Sit aluskate vuotaa,seinät pullistelee,vinossa,korjaamatta,nyt meni hermot,näkyy olevan mennyt muiltakin,mutta ei lämmitä.
- pien,- vai suurelementit?
Onko teillä muilla Jukka pien,- vai suurelementeillä? Meillä tehtiin talo suurelementeistä muutama vuosi sitten ja itse asennus kesti sen päivän-pari. Elikkäs meni mielestäni nopeasti, kun elementit ja kattotuolit nostettiin paikoilleen. Ei tuossa valittamista ja jälki oli hyvää. Asensivat vesikattoon saakka. Loppuosa sitten tehtiinkin itse.
Luulen, ettei Jukkaa kannata tilatakkaan pienelementeillä (eikä ehkä Pyhännän asentajien asentamana) Näköjään ei homma toimi. - Suurelementti
Ei auttanut,vaikka oli suurelementti
- suosituksilla valittu
Suurelementti kirjoitti:
Ei auttanut,vaikka oli suurelementti
Jeh, mutta Pyhännän asennusporukka asensi?
- Jarmo
pien,- vai suurelementit? kirjoitti:
Onko teillä muilla Jukka pien,- vai suurelementeillä? Meillä tehtiin talo suurelementeistä muutama vuosi sitten ja itse asennus kesti sen päivän-pari. Elikkäs meni mielestäni nopeasti, kun elementit ja kattotuolit nostettiin paikoilleen. Ei tuossa valittamista ja jälki oli hyvää. Asensivat vesikattoon saakka. Loppuosa sitten tehtiinkin itse.
Luulen, ettei Jukkaa kannata tilatakkaan pienelementeillä (eikä ehkä Pyhännän asentajien asentamana) Näköjään ei homma toimi.Meillä pienelementti jukka nousi muutamassapäivässä, ei ongelmia.
- Tarantul
suosituksilla valittu kirjoitti:
Jeh, mutta Pyhännän asennusporukka asensi?
Lopettakaa jo toi paskan jauhaminen kun ette edes rakenna.
Kerro sinä Jukka Sucks ensimmäisenä talopakettisi toimitussopimuksen kolme kirjainta niin nähdään rakennatko edes oikeasti vai oletko turpaa heiluttava Kastellin myyntimulkku ???
Näihin viesteihin vastailevat näköjään pääsääntöisesti asiakkaitaan odottavat talomyyjät konttoreistaan....
Antaa tulla niitä toimitussopimuksen kirjaimia niin nähdään kuka puhuu totta.. - .....
Tarantul kirjoitti:
Lopettakaa jo toi paskan jauhaminen kun ette edes rakenna.
Kerro sinä Jukka Sucks ensimmäisenä talopakettisi toimitussopimuksen kolme kirjainta niin nähdään rakennatko edes oikeasti vai oletko turpaa heiluttava Kastellin myyntimulkku ???
Näihin viesteihin vastailevat näköjään pääsääntöisesti asiakkaitaan odottavat talomyyjät konttoreistaan....
Antaa tulla niitä toimitussopimuksen kirjaimia niin nähdään kuka puhuu totta.."Tämän Jukka-sucksin" rakentajuutta minäkin syvästi epäilen.
- olla myös
..... kirjoitti:
"Tämän Jukka-sucksin" rakentajuutta minäkin syvästi epäilen.
Jukka-sucks -nimimerkillä muutama sivupersoonakin tässä ketjussa. Aivan selvää on, ettei hemmo ole kyseistä taloa rakentanut tai rakennuttanut. Yhtä selvää on henkisen avun tarve.
- Jukka sucks!
olla myös kirjoitti:
Jukka-sucks -nimimerkillä muutama sivupersoonakin tässä ketjussa. Aivan selvää on, ettei hemmo ole kyseistä taloa rakentanut tai rakennuttanut. Yhtä selvää on henkisen avun tarve.
Herkkää...
- Jukka sucks!
Tarantul kirjoitti:
Lopettakaa jo toi paskan jauhaminen kun ette edes rakenna.
Kerro sinä Jukka Sucks ensimmäisenä talopakettisi toimitussopimuksen kolme kirjainta niin nähdään rakennatko edes oikeasti vai oletko turpaa heiluttava Kastellin myyntimulkku ???
Näihin viesteihin vastailevat näköjään pääsääntöisesti asiakkaitaan odottavat talomyyjät konttoreistaan....
Antaa tulla niitä toimitussopimuksen kirjaimia niin nähdään kuka puhuu totta..??????
- poltti kääminsä
Tarantul kirjoitti:
Lopettakaa jo toi paskan jauhaminen kun ette edes rakenna.
Kerro sinä Jukka Sucks ensimmäisenä talopakettisi toimitussopimuksen kolme kirjainta niin nähdään rakennatko edes oikeasti vai oletko turpaa heiluttava Kastellin myyntimulkku ???
Näihin viesteihin vastailevat näköjään pääsääntöisesti asiakkaitaan odottavat talomyyjät konttoreistaan....
Antaa tulla niitä toimitussopimuksen kirjaimia niin nähdään kuka puhuu totta..Jukka-myyjähän se juttelee ihan ku tehtaan asiakaspalvelu reklamaatioasioissa. Kyllä nuo Jukka Sux nimimerkin tekstit ovat valitettavasti kovin totta ja itsekin olen vierestä seurannut useampia vastaavia tapauksia.
Jukka-Talon tapa "hoitaa" asennusreklamaatiot on alle kaiken arvostelun. Ensin järjestelmällisesti unohdetaan koko asia viikkotolkulla useista soitoista huolimatta ja sitten aletaan syyttelemään asiakasta tai asennusporukan kummin kaimaa ja lopuksi kolmen kuukauden taistelun jälkeen hyvitetään 10% reklamaation arvosta. Alueen vastaavat työnjohtajatkaan eivät halua ottaa Jukka-kohteita itselleen, koska nuo reklamaatioiden hoitamattomuudet rassaavat heidänkin työtään kohtuuttomasti.
-"Jaa että viikon asennus kesti 12 viikkoa ?"
-"No sehän on 1-2 viikkoa liikaa, kun ottaa huomioon ilmanpaineen, auringon suunnan ja auringonpilkkujen määrän" Hyvitämme 40€.
-"Ei emme hyvitä ylimääräisiä telinevuokrista aiheutuneita kuluja, vaikka pakotammekin asiakkaan vuokraamaan telineet asennuksen ajaksi. Telinevuokrat ovat välillisiä kuluja ja tehän olette voineet vapaasti käyttää niitä telineitä tuon 3 kk:n ajan"
-"Olkaa hyvä ihminen tyytyväinen, että saitte Jukka-talonne näinkin pienellä vaivalla. Tuossa naapurissa juuri pudotimme yhden suurelementin maahan ja joutuvat odottelemaan kaksi kuukautta uuden toimitusta." - Hmmm
Tarantul kirjoitti:
Lopettakaa jo toi paskan jauhaminen kun ette edes rakenna.
Kerro sinä Jukka Sucks ensimmäisenä talopakettisi toimitussopimuksen kolme kirjainta niin nähdään rakennatko edes oikeasti vai oletko turpaa heiluttava Kastellin myyntimulkku ???
Näihin viesteihin vastailevat näköjään pääsääntöisesti asiakkaitaan odottavat talomyyjät konttoreistaan....
Antaa tulla niitä toimitussopimuksen kirjaimia niin nähdään kuka puhuu totta..Näemmä hermot meni Jukka-myyjältä! No, eihän tuo ole ihme, kun tätä viestiketjua on luettu jo yli 9000 kertaa - sana leviää nopeasti...
Jos puoletkaan täällä kirjoitetusta on totta, taitaa Jukka-taloilla olla edessään itsetutkiskelun paikka. Normaalissa markkinataloudessa tällainen toiminta alkaa ennemmin tai myöhemmin näkyä myynnissä - vaihtoehtojakin kun nykyään on runsaasti tarjolla. - Pääosin totta
Hmmm kirjoitti:
Näemmä hermot meni Jukka-myyjältä! No, eihän tuo ole ihme, kun tätä viestiketjua on luettu jo yli 9000 kertaa - sana leviää nopeasti...
Jos puoletkaan täällä kirjoitetusta on totta, taitaa Jukka-taloilla olla edessään itsetutkiskelun paikka. Normaalissa markkinataloudessa tällainen toiminta alkaa ennemmin tai myöhemmin näkyä myynnissä - vaihtoehtojakin kun nykyään on runsaasti tarjolla.Rakennamme parhaillaan Jukka-taloa ja valitettavasti on sanottava,että ei noi edellämainutut kommentit ihan tuulesta temmattuja ole.Samoja vaikeuksia on meilläkin.Uusille rakentajille sanon vaan,että harkitkaa kunnolla,jos meinaatte Jukka-talon rakentaa.
- Tarantul
poltti kääminsä kirjoitti:
Jukka-myyjähän se juttelee ihan ku tehtaan asiakaspalvelu reklamaatioasioissa. Kyllä nuo Jukka Sux nimimerkin tekstit ovat valitettavasti kovin totta ja itsekin olen vierestä seurannut useampia vastaavia tapauksia.
Jukka-Talon tapa "hoitaa" asennusreklamaatiot on alle kaiken arvostelun. Ensin järjestelmällisesti unohdetaan koko asia viikkotolkulla useista soitoista huolimatta ja sitten aletaan syyttelemään asiakasta tai asennusporukan kummin kaimaa ja lopuksi kolmen kuukauden taistelun jälkeen hyvitetään 10% reklamaation arvosta. Alueen vastaavat työnjohtajatkaan eivät halua ottaa Jukka-kohteita itselleen, koska nuo reklamaatioiden hoitamattomuudet rassaavat heidänkin työtään kohtuuttomasti.
-"Jaa että viikon asennus kesti 12 viikkoa ?"
-"No sehän on 1-2 viikkoa liikaa, kun ottaa huomioon ilmanpaineen, auringon suunnan ja auringonpilkkujen määrän" Hyvitämme 40€.
-"Ei emme hyvitä ylimääräisiä telinevuokrista aiheutuneita kuluja, vaikka pakotammekin asiakkaan vuokraamaan telineet asennuksen ajaksi. Telinevuokrat ovat välillisiä kuluja ja tehän olette voineet vapaasti käyttää niitä telineitä tuon 3 kk:n ajan"
-"Olkaa hyvä ihminen tyytyväinen, että saitte Jukka-talonne näinkin pienellä vaivalla. Tuossa naapurissa juuri pudotimme yhden suurelementin maahan ja joutuvat odottelemaan kaksi kuukautta uuden toimitusta."Vituttaa noi pellet jotka jauhaa paskaa edes rakentamatta.
Itselle parhaillaan ollaan pystyttämässä taloa joten tiedän mistä puhun. Tuo asiakaspalvelun mollaaminen ihmetyttää koska olen itse sieltä saanut erinomaista palvelua (tosin tavoitettavuus on välillä ollut vaikeaa)
Onhan meitä rakentajia moneen junaan ja myös siten mielipiteet vaihtelevat paljon. Osa ottaa yhteyttä kun on kysyttävää ja osa odottaa että talotehtaalta soitetaan päivittäin ja kysytään miten tänään on mennyt ja oletko tyytyväinen...
Meillä esim. asennusyrityksen omistaja soittaa päivittäin neljän jälkeen mitä tänään on tapahtunut ja mistä huomenna jatkavat. Pidän tuota kiitettävänä ominaisuutena mutta korostan että kokemuksia on vain noista meidän asentajista. Varmasti löytyy myös niitä jotka tontille tullessaan toteavat ensimmäisenä: vittu tästä ei tuu mitään...
Kertokaa valittajat pala toimitussopimuksen numeroa niin silloin uskon että teillä todella on kuvaamianne ongelmia eikä kyseessä vain paskanjauhantaa ja osaan kenties itse varautua varomaan noita sudenkuoppia myöhemmissä vaiheissa. - Jukka-sucks!
Tarantul kirjoitti:
Vituttaa noi pellet jotka jauhaa paskaa edes rakentamatta.
Itselle parhaillaan ollaan pystyttämässä taloa joten tiedän mistä puhun. Tuo asiakaspalvelun mollaaminen ihmetyttää koska olen itse sieltä saanut erinomaista palvelua (tosin tavoitettavuus on välillä ollut vaikeaa)
Onhan meitä rakentajia moneen junaan ja myös siten mielipiteet vaihtelevat paljon. Osa ottaa yhteyttä kun on kysyttävää ja osa odottaa että talotehtaalta soitetaan päivittäin ja kysytään miten tänään on mennyt ja oletko tyytyväinen...
Meillä esim. asennusyrityksen omistaja soittaa päivittäin neljän jälkeen mitä tänään on tapahtunut ja mistä huomenna jatkavat. Pidän tuota kiitettävänä ominaisuutena mutta korostan että kokemuksia on vain noista meidän asentajista. Varmasti löytyy myös niitä jotka tontille tullessaan toteavat ensimmäisenä: vittu tästä ei tuu mitään...
Kertokaa valittajat pala toimitussopimuksen numeroa niin silloin uskon että teillä todella on kuvaamianne ongelmia eikä kyseessä vain paskanjauhantaa ja osaan kenties itse varautua varomaan noita sudenkuoppia myöhemmissä vaiheissa.... mitä teet sopimukseni numerolla, jos olet tavallinen Jukka-rakentaja? Se on luottamuksellista tietoa, joka oikeissa käsissä johtaisi henkilöllisyyteni paljastumiseen - täällähän kirjoitellaan anonyymisti nimimerkkien turvin, jotta yksityisyys säilyy, eikä esim. mitään "kostotoimenpiteitä" tiettyjen tahojen toimesta aloiteta - mitä teet siis henkilötiedoillani?
- Tarantul
Jukka-sucks! kirjoitti:
... mitä teet sopimukseni numerolla, jos olet tavallinen Jukka-rakentaja? Se on luottamuksellista tietoa, joka oikeissa käsissä johtaisi henkilöllisyyteni paljastumiseen - täällähän kirjoitellaan anonyymisti nimimerkkien turvin, jotta yksityisyys säilyy, eikä esim. mitään "kostotoimenpiteitä" tiettyjen tahojen toimesta aloiteta - mitä teet siis henkilötiedoillani?
Juuri siksi että tiedän puhutko vain paskaa vai rakennatko ihan tosissaan. Mikäli siis rakennat niin pyydän anteeksi että epäilin kommennejasi ja niiden todenperäisyyttä sekä haluaisin tarkempia vinkkejä pieleenmenoista sekä kenen kanssa asioit.
Toimitusnumero tai sopimusnumero on niin pitkä että kolme ensimmäistä kirjainta ei kerro talotehtaalle mitään muuta kuin että talo on tilattu 2000 luvulla. Epäilen että heillä on juokseva sopimusnumerointi ( näin ainakin kun juttelin asentajien kanssa)
Toisekseen jos olet todella Jukkarakentaja ja henkilöllisyytesi selviäisi talotehtaalle veikkaisin että ainoa "kostotoimenpide" olisi ehkä soitto vähän ylempää että mikä meni vikaan ja voidaanko jotain tehdä asian hyväksi.
Sehän olisi tehtaalle parasta mainosta että kommentoisit asiaa täällä: "hei ne soitti ja saatiin asia kuntoon" tuollaista mainosta ei saisi millään rahalla ostettua... - esittävät asiantuntijaa
Tarantul kirjoitti:
Juuri siksi että tiedän puhutko vain paskaa vai rakennatko ihan tosissaan. Mikäli siis rakennat niin pyydän anteeksi että epäilin kommennejasi ja niiden todenperäisyyttä sekä haluaisin tarkempia vinkkejä pieleenmenoista sekä kenen kanssa asioit.
Toimitusnumero tai sopimusnumero on niin pitkä että kolme ensimmäistä kirjainta ei kerro talotehtaalle mitään muuta kuin että talo on tilattu 2000 luvulla. Epäilen että heillä on juokseva sopimusnumerointi ( näin ainakin kun juttelin asentajien kanssa)
Toisekseen jos olet todella Jukkarakentaja ja henkilöllisyytesi selviäisi talotehtaalle veikkaisin että ainoa "kostotoimenpide" olisi ehkä soitto vähän ylempää että mikä meni vikaan ja voidaanko jotain tehdä asian hyväksi.
Sehän olisi tehtaalle parasta mainosta että kommentoisit asiaa täällä: "hei ne soitti ja saatiin asia kuntoon" tuollaista mainosta ei saisi millään rahalla ostettua...vaikka ovat kuutamolla kuin ulvovat sudet. Mahtaa tulla hyvä mökki kun on oikein höperö näpräämässä.
- taas alkaa unelmiaan
esittävät asiantuntijaa kirjoitti:
vaikka ovat kuutamolla kuin ulvovat sudet. Mahtaa tulla hyvä mökki kun on oikein höperö näpräämässä.
värkkäämän, nämähän ovat kuin näsäviisaita pikkupentuja.
- Menetkö sitten pappan
Tarantul kirjoitti:
Lopettakaa jo toi paskan jauhaminen kun ette edes rakenna.
Kerro sinä Jukka Sucks ensimmäisenä talopakettisi toimitussopimuksen kolme kirjainta niin nähdään rakennatko edes oikeasti vai oletko turpaa heiluttava Kastellin myyntimulkku ???
Näihin viesteihin vastailevat näköjään pääsääntöisesti asiakkaitaan odottavat talomyyjät konttoreistaan....
Antaa tulla niitä toimitussopimuksen kirjaimia niin nähdään kuka puhuu totta..toimistolle järjestelemään jukka-esitteitä ?
- että Jukka-talolta
Menetkö sitten pappan kirjoitti:
toimistolle järjestelemään jukka-esitteitä ?
on joku vastaamassa tai siis esittämässä vastaväitteitä näihin kommentteihin, koska laitoin viestiketjun aika alussa palautteen Jukka-talon Toimitusjohtajalle. Saa nähdä onko tuosta apua, mutta luulisi jo tehtaan väkeäkin työpaikka kiinnostavan tälläisenä aikana, kun tuotantoja siirretään muualle. Olen aivan varma, että tätä menoa Jukka-talojen myynti heikkenee todella paljon!
Tavara puutteita odotellessa! - Jukka sucks!
Tarantul kirjoitti:
Juuri siksi että tiedän puhutko vain paskaa vai rakennatko ihan tosissaan. Mikäli siis rakennat niin pyydän anteeksi että epäilin kommennejasi ja niiden todenperäisyyttä sekä haluaisin tarkempia vinkkejä pieleenmenoista sekä kenen kanssa asioit.
Toimitusnumero tai sopimusnumero on niin pitkä että kolme ensimmäistä kirjainta ei kerro talotehtaalle mitään muuta kuin että talo on tilattu 2000 luvulla. Epäilen että heillä on juokseva sopimusnumerointi ( näin ainakin kun juttelin asentajien kanssa)
Toisekseen jos olet todella Jukkarakentaja ja henkilöllisyytesi selviäisi talotehtaalle veikkaisin että ainoa "kostotoimenpide" olisi ehkä soitto vähän ylempää että mikä meni vikaan ja voidaanko jotain tehdä asian hyväksi.
Sehän olisi tehtaalle parasta mainosta että kommentoisit asiaa täällä: "hei ne soitti ja saatiin asia kuntoon" tuollaista mainosta ei saisi millään rahalla ostettua...Minä en nyt jaksa enää jauhaa tätä asiaa täällä. Eiköhän kaikki ajattelevat ihmiset ole jo tehneet tämän keskustelun pohjalta johtopäätöksensä ja tietävät, missä mennään.
Mielestäni reklamaatioihin ym. asioihin vastaaminen ja muukin hyvä asiakaspalvelu pitää olla sisäänrakennettu yrityksen toimintaan VARSINKIN noin kalliissa ja yksilöllisissä tuotteissa kuin talot/talopaketitkin ovat. Reaktiivinen toiminta sen jälkeen, kun joku täällä kertoo rehellisesti kokemuksistaan EI poista jo tapahtunutta vahinkoa ts. aiheutunutta vaivaa, mielipahaa, kustannuksia jne. jonka tehtaan toiminta on jo aiheuttanut. Uhri voi vain kummeksuen miettiä mielessään, että miten tällainen on mahdollista näinkin kalliissa hankinnassa kuin talopaketti? Mutta ilmeisesti asiakaspalvelun taso ei sitten olekaan millään tavalla sidoksissa hankinnan suuruuteen??? - gvcg
olla myös kirjoitti:
Jukka-sucks -nimimerkillä muutama sivupersoonakin tässä ketjussa. Aivan selvää on, ettei hemmo ole kyseistä taloa rakentanut tai rakennuttanut. Yhtä selvää on henkisen avun tarve.
Ostimme valmiiksi rakennetun Jukka-talon. Laatu ei vakuuttanut. Luulen että moni näistä viesteistä on totta.
- Jukka-puulelut
Tarantul kirjoitti:
Lopettakaa jo toi paskan jauhaminen kun ette edes rakenna.
Kerro sinä Jukka Sucks ensimmäisenä talopakettisi toimitussopimuksen kolme kirjainta niin nähdään rakennatko edes oikeasti vai oletko turpaa heiluttava Kastellin myyntimulkku ???
Näihin viesteihin vastailevat näköjään pääsääntöisesti asiakkaitaan odottavat talomyyjät konttoreistaan....
Antaa tulla niitä toimitussopimuksen kirjaimia niin nähdään kuka puhuu totta..Taidat olla lestadiolainen. En ole teidän kanssa missään tekemisissä. Huijari!
- Katsokaa nyt tuota viestike...
Tarantul kirjoitti:
Lopettakaa jo toi paskan jauhaminen kun ette edes rakenna.
Kerro sinä Jukka Sucks ensimmäisenä talopakettisi toimitussopimuksen kolme kirjainta niin nähdään rakennatko edes oikeasti vai oletko turpaa heiluttava Kastellin myyntimulkku ???
Näihin viesteihin vastailevat näköjään pääsääntöisesti asiakkaitaan odottavat talomyyjät konttoreistaan....
Antaa tulla niitä toimitussopimuksen kirjaimia niin nähdään kuka puhuu totta..Pirustako tuo kaveri tietää sopimusten "3" ensimmäistä numeroa ja mitä ne tarkoittavat - puhuu "3." persoonassa Jukka-talojen toimarista ja siitä, että "jos soppari tiedettäisiin Jukka-taloilla" voitaisiin sovitella.
Ilmiselvä Jukka-talojen kaveri - yrittää täällä kiistää ilmiselvät faktat, joita useampi taho tuonut esille. - ...siis...
että Jukka-talolta kirjoitti:
on joku vastaamassa tai siis esittämässä vastaväitteitä näihin kommentteihin, koska laitoin viestiketjun aika alussa palautteen Jukka-talon Toimitusjohtajalle. Saa nähdä onko tuosta apua, mutta luulisi jo tehtaan väkeäkin työpaikka kiinnostavan tälläisenä aikana, kun tuotantoja siirretään muualle. Olen aivan varma, että tätä menoa Jukka-talojen myynti heikkenee todella paljon!
Tavara puutteita odotellessa!...tiedon tästä keskustelusta jollekulle Jukka-taloissa?
- just joo
Jukka sucks! kirjoitti:
??????
rakennellan nyt vaan talot valmiiks.
- asunut..
Jukka-talossa, enkä ole mitään vikaa löytänyt, kaikki on hienosti kunnossa vieläkin rakentamisen jäljiltä. Aikoinaan, vaikka oli kuumin rakentamisbuumi, tavarat tulivat juuri silloin kuin piti, oli sellaista kuin luvattiin, palvelu oli moitteetonta. Olin kuullut kauhukertomuksia siitä kuinka aikataulut pettää, tavarat ei tule ym, mutta se jäi kokematta. Emme tehneet mitään muutoksia piirustuksiin ja onneksi, sillä talo on ollut toimiva koti isolle perheelle, vaikka ei edes ollut suunniteltu niin isolle perheelle kuin meitä loppujen lopuksi tässä on asunut.
- Jukka-talojen kanssa ?
Muuta kuin merkki ?
- ... on luettu yli 14000 ker...
Jukka-talojen kanssa ? kirjoitti:
Muuta kuin merkki ?
... jo jonkinlainen ennätys - viimeiset 10 sivua taaksepäin keskusteluja, niin päästään vain
- Onko Jukalla tulevaisuutta?
Tämäkin keskusteluhaara painuu historian hämärään muiden vastaavien mukana.
Kuitenkin, yli 14000 kertaa tätä haaraa on nyt luettu - tämän pitäisi pistää ajatuksia päähän jo kenelle tahansa Jukka-taloilta/Pyhännän Rakennustuotteelta suoraan/epäsuoraan toimeentulonsa saavalle taholle.
Yksinkertainen tosiasia on, että vanhan säännön mukaan 1 tyytymätön asiakas aiheuttaa negatiivisen palautteen 12 muulle potentiaaliselle asiakkaalle. Internet on selvästi muuttanut tämän - muutama tyytymätön saa viestinsä perille jo tuhansille hankintojaan harkitsevalle - mikä mielestäni on oikein, lisää kuluttajien voimaa.
Toivon vilpittömästi, että Jukka-talo/PRT laittaa toimintansa kuntoon. Tämä on asiakkaiden etu - mutta vähänkin pidemmällä tähtäimellä myös PRTn etu - toivottavasti ymmärtävät tämän.- toivottavasti tajuavat,
että nykyään informaatioyhteiskunnassa asiakkaille "v.....leminen" saattaa saada isompia negatiivisia vaikutuksia kuin ennen.
- Haloo!
... kaikki rakenteet tähtäävät tehtaan kustannussäästöön - silti hinta asiakkaille noussut.
Faktoja uudesta rakenteesta:
- Sähköputkitus elementeissä - tehty yleisillä "kanavilla" - ennen tehtiin asiakkaan sähköpiirrustusten mukaan yksilöllisesti - tästä lisää kustannuksia/työtä asiakkaalle sähköistyksien kanssa - kuinkas tehdään esim. ulkoseinien valot?
- Tyvek-kankaan käyttö tuulensuojalevyn sijaan - jälleen tällä tähdätään tehtaan säästöihin, Tyvek on halvempaa kuin kunnollinen tuulensuojalevy (esim. Tuulileijona tai tuulensuoja Gyprok) ja varsinkin helpompaa asentaa tehtaalla :-) Kellä Suomessa kokemuksia Tyvek-kankaasta kunnollisen levyn sijaan? Ei kellään! Tervetuloa "koekaniiniksi" :-)
- Ennen sisäkipsilevyt ruuvattiin elementteihin ruuveilla - nyt ne lyödään uusissa elementeissä nauloilla - onneksi olkoon! Toivotan onnea henkilölle, joka haluaa vaihtaa/irrottaa naulatun levyn vs oikeaoppisesti ruuveilla asennetun levyn - katsokaa nyt, miten Gyprok-levyt ohjeistetaan laittamaan kiinni seiniin!- Ihmettelen?
... välipohjan rakenne sekä alapuolisine että yläpuolisine höyrynsulkuineen saa tuomion aika monelta rakennusalan ammattilaisilta - mm. kuntien rakennusvalvojilta.
Lisää myös rakentajan itsensä kustannuksia - Jukka - talo ei tahdo tällä rakenteella höyrynsuluttaa talon ulkovaippaa tiiviiksi ulos asti, vaan jättää sen kunkin rakentajan itsensä vaivaksi/kustannukseksi - isohko lisätyö/-vaiva verrattuna muihin talomerkkeihin -tuplahöyrynsulku on Jukka-talojen uniikki keksintö. - Ihmettelen!
Ihmettelen? kirjoitti:
... välipohjan rakenne sekä alapuolisine että yläpuolisine höyrynsulkuineen saa tuomion aika monelta rakennusalan ammattilaisilta - mm. kuntien rakennusvalvojilta.
Lisää myös rakentajan itsensä kustannuksia - Jukka - talo ei tahdo tällä rakenteella höyrynsuluttaa talon ulkovaippaa tiiviiksi ulos asti, vaan jättää sen kunkin rakentajan itsensä vaivaksi/kustannukseksi - isohko lisätyö/-vaiva verrattuna muihin talomerkkeihin -tuplahöyrynsulku on Jukka-talojen uniikki keksintö.tämä siis ongelma ainakin Jukka-talojen suurelementtitaloissa - pienelementeistä en tiedä (jotka muuten on ihan paskaa - rakenna pitkästä, tuollaisista 90-120 cm elementeistä ei kannata rakentaa mitään!)
- Meillä Jukka
Ihmettelen? kirjoitti:
... välipohjan rakenne sekä alapuolisine että yläpuolisine höyrynsulkuineen saa tuomion aika monelta rakennusalan ammattilaisilta - mm. kuntien rakennusvalvojilta.
Lisää myös rakentajan itsensä kustannuksia - Jukka - talo ei tahdo tällä rakenteella höyrynsuluttaa talon ulkovaippaa tiiviiksi ulos asti, vaan jättää sen kunkin rakentajan itsensä vaivaksi/kustannukseksi - isohko lisätyö/-vaiva verrattuna muihin talomerkkeihin -tuplahöyrynsulku on Jukka-talojen uniikki keksintö.Kovin moni ei ajattele tuota höyrynsulkua välipohjan kohdalla.
Monella se menee yläkerran puolelle siten, että joutuu välipohjapalkkien kohdalla leikkaamaan muovin ja tiiviksi sitä kohtaa ei saa tuolla systeemillä.
Jukalla alakerta ja yläkerta on oma yksikkö, ja näin ollen talo on tiivis ja ilmanvaihto on helpompi toteuttaa.
Meillä energialasku on yllättävän pieni. - haloo
kyllä meille ainakin tehdään sähköputkitus ihan sähkösuunnitelman mukaan.
- lestat,
haloo kirjoitti:
kyllä meille ainakin tehdään sähköputkitus ihan sähkösuunnitelman mukaan.
tekee uusia mukuloita kun ette osaa taloja tehdä saatana.turpaan lyötäviä kukkakeppejä koko porukka s..tana.
- paljon muuttunut
Vielä nelisen vuotta sitten oli asiat toisin, kun rakennettiin. Tuulensuojakankaasta en ole kuullutkaan ja kipsilevytkin ruuvattiin kiinni. Paljonpa on sitten muuttunut Jukalla lyhyessä ajassa..
- Tarantul
Jos tuo pitää paikkansa niin ei voi kuin kiitellä hyvää tuuriaan että meidän elementit valmistettiin joulun välipäivinä ja siis vanhalla tekniikalla koska sähköputket löytyy sekä ruuvit gyprokeista. Enpä olisi itse ainakaan ilahtunut jos olisin huomannut että levyt on nauloilla kiinni :(
- Hartzza
Ihmettelen? kirjoitti:
... välipohjan rakenne sekä alapuolisine että yläpuolisine höyrynsulkuineen saa tuomion aika monelta rakennusalan ammattilaisilta - mm. kuntien rakennusvalvojilta.
Lisää myös rakentajan itsensä kustannuksia - Jukka - talo ei tahdo tällä rakenteella höyrynsuluttaa talon ulkovaippaa tiiviiksi ulos asti, vaan jättää sen kunkin rakentajan itsensä vaivaksi/kustannukseksi - isohko lisätyö/-vaiva verrattuna muihin talomerkkeihin -tuplahöyrynsulku on Jukka-talojen uniikki keksintö.joo tosiaan,tuulensuoja levy on vaihtunut kankaaseen ja kyseistä systeemiä on käytetty muualla jo monta vuotta mm. Ruotsissa ja on todettu hyväksi,muttei kylläkään ole tosiaankaan halpaa tavaraa.Sisälevyjen naulauksesta en tiedä,mutta edellisessä talopaketissani(omatalo) oli myös levyt naulattu,eikä se tuottanut mulle millään lailla ongelmia. kipsilevyn alle on ulkoseiniin asennettu 12mm:n lastulevy tukeakseen runkoa. Meinaatko tosiaan että Jukka-talo investoi kokonaisen uuden tuotantolinjan suur elementeille säästääkseen tuulensuoja levyjen ja ruuvien hinnoilla...varsin tyhmää kommenttia.
- zumteufel
Talopaketti pystyyn viime vuonna, ei mitään ongelmia, hyvä porukka.
Puutavara loppui kesken, lisää tuli kyselemättä, samoin kuin uusi ikkuna kieron tilalle. Ei valittamista.
Paljonhan se on kiinni siitä pystytys porukasta, E-Suomessa taitaa olla enemmänkin noita sekunda ryhmiä liikenteessä....
näin Lapissa.- Jepejee
Eipä voi kun taas kerran ihmetellä tätäkin ketjua. Yksi tai kaksi kirjoittajaa (todellisia älyn jättiläisiä, mikä rakennusala tuntien ei ole varsinainen yllätys) yrittää mustamaalata yhtä talotoimittajaa ja muutama urpo säestää heitä asioista paremmin tietämättä. Sitten kun joku talon todella rakentanut kertoo, että kaikki sujui oikeastaan ihan mukavasti, hänen käsketään suurin piirtein painumaan vittuun.
Kyllä se on nimimerkin takana niin helppo kirjoittaa mitä tahasa paskaa. Miksiköhän tämän tasoisia kauhukokemuksia Jukka-taloista ei koskaan kirjoitella millekään Oikeille foorumeille? - Talon jo rakentanut
Jepejee kirjoitti:
Eipä voi kun taas kerran ihmetellä tätäkin ketjua. Yksi tai kaksi kirjoittajaa (todellisia älyn jättiläisiä, mikä rakennusala tuntien ei ole varsinainen yllätys) yrittää mustamaalata yhtä talotoimittajaa ja muutama urpo säestää heitä asioista paremmin tietämättä. Sitten kun joku talon todella rakentanut kertoo, että kaikki sujui oikeastaan ihan mukavasti, hänen käsketään suurin piirtein painumaan vittuun.
Kyllä se on nimimerkin takana niin helppo kirjoittaa mitä tahasa paskaa. Miksiköhän tämän tasoisia kauhukokemuksia Jukka-taloista ei koskaan kirjoitella millekään Oikeille foorumeille?Sama juttu tullut havaittua. Tämä taitaa vaan olla taas yksi täsmäisku yhtä talotehdasta vastaan (eikä ole ihan ensimmäinen). Jossakin viestissä myhäiltiin vielä kovin tyytyväiseen sävyyn että ketjulla on jo niin ja niin monta lukijaa, että kyllä nyt tippuu merkin myynti. Jos nämä provoilijat todella kuvittelevat tämän kaltaisen kirjoittelun uppoavan talonrakentajiin, niin metsään menee. Suurin osa heistä on kuitenkin ihan fiksua ja omin aivoin ajattelevaa porukkaa.
- Kolahtiko?
Jepejee kirjoitti:
Eipä voi kun taas kerran ihmetellä tätäkin ketjua. Yksi tai kaksi kirjoittajaa (todellisia älyn jättiläisiä, mikä rakennusala tuntien ei ole varsinainen yllätys) yrittää mustamaalata yhtä talotoimittajaa ja muutama urpo säestää heitä asioista paremmin tietämättä. Sitten kun joku talon todella rakentanut kertoo, että kaikki sujui oikeastaan ihan mukavasti, hänen käsketään suurin piirtein painumaan vittuun.
Kyllä se on nimimerkin takana niin helppo kirjoittaa mitä tahasa paskaa. Miksiköhän tämän tasoisia kauhukokemuksia Jukka-taloista ei koskaan kirjoitella millekään Oikeille foorumeille?Minä taas luulen sinun olevan Jukka-talon edustaja, joka yrittää pelastaa mainettaan! osuinko oikeaan?
Jokuhan aikoi laittaa linkin tästä keskustelusta talotehtaalle.
Meillä oli kaksi talotoimittajaa nyt loppusuoralla Jukka-talo ja eräs toinen, nyt on jäljellä enää se toinen. Kiitos kaikille vastanneille, helpotitte valintaamme! - Jepejee
Kolahtiko? kirjoitti:
Minä taas luulen sinun olevan Jukka-talon edustaja, joka yrittää pelastaa mainettaan! osuinko oikeaan?
Jokuhan aikoi laittaa linkin tästä keskustelusta talotehtaalle.
Meillä oli kaksi talotoimittajaa nyt loppusuoralla Jukka-talo ja eräs toinen, nyt on jäljellä enää se toinen. Kiitos kaikille vastanneille, helpotitte valintaamme!Sinä voit kuvitella minun olevan vaikka Paavi. Se on minulle loppujen lopuksi aivan sama, koska harhainen tunnut olevan joka tapauksessa. Onko se niin vaikeaa ymmärtää, että ei jokainen, jolla on jotain positiivista sanottavaa, ole välttämättä talokauppias? Itsellä oli kolme talotoimittajaa loppusuoralla, ja valitsin Jukan. Vielä ei ole kummoisia kokemuksia, mutta ihan hyvältä näyttää tähän mennessä. Kerron sinullekin mielelläni enemmän, jahka toimitus on valmistunut.
Ja mitä tulee tuohon peräänkuuluttamaasi oikeaan foorumiin, en todellakaan aio sitä sinulle kertoa. Koska et ole ilmeisestikään sinne vielä eksynyt, lienee parempi kaikkien kannalta, ettet eksykään. - ovatkin niitä joilla
Jepejee kirjoitti:
Sinä voit kuvitella minun olevan vaikka Paavi. Se on minulle loppujen lopuksi aivan sama, koska harhainen tunnut olevan joka tapauksessa. Onko se niin vaikeaa ymmärtää, että ei jokainen, jolla on jotain positiivista sanottavaa, ole välttämättä talokauppias? Itsellä oli kolme talotoimittajaa loppusuoralla, ja valitsin Jukan. Vielä ei ole kummoisia kokemuksia, mutta ihan hyvältä näyttää tähän mennessä. Kerron sinullekin mielelläni enemmän, jahka toimitus on valmistunut.
Ja mitä tulee tuohon peräänkuuluttamaasi oikeaan foorumiin, en todellakaan aio sitä sinulle kertoa. Koska et ole ilmeisestikään sinne vielä eksynyt, lienee parempi kaikkien kannalta, ettet eksykään.ei "vielä" ole paljoakaan kokemuksia, tai kaverilla meinaa olla jne. Ei ole siis paljoa sinulla asiantuntemusta kumota tai yhtyä väitteisiin tuossa vaiheessa. Ehkäpä siis on parasta pysyä niillä "oikeilla foorumeilla" joissa voitte kaikki kokemattomat ja asioista ymmärtämättömät kehua toisianne ja takoa toisianne selkään.
- Jepejee
ovatkin niitä joilla kirjoitti:
ei "vielä" ole paljoakaan kokemuksia, tai kaverilla meinaa olla jne. Ei ole siis paljoa sinulla asiantuntemusta kumota tai yhtyä väitteisiin tuossa vaiheessa. Ehkäpä siis on parasta pysyä niillä "oikeilla foorumeilla" joissa voitte kaikki kokemattomat ja asioista ymmärtämättömät kehua toisianne ja takoa toisianne selkään.
Tarkkaan ottaen täällä on esittänyt 'kokemuksiaan' lähinnä sinä. Minähän niitä en ole vielä juuri esittänytkään, kun ne puuttuvat. Mutta on kieltämättä ollut viihdyttävää lukea noinkin surkeaa itseilmaisua ja mielikuvituksetonta provoilua, mitä olet tarjoillut.
Ihan vain vinkkinä: Kehittele seuraavaa kertaa varten vähän uskottavampi kehystarina väitteidesi pohjaksi tyyliin 'Epäonninen taloprojekti johti ryyppyputkeen, avioeroon ja henkilökohtaiseen vararikkoon. Jukan titaniittirunko kaikkien ongelmieni syynä. Myös kaverini Jouko ahdistui oman projektinsa myötä ja kuvittelee nyt olevansa runkotolppa, ja Jukka-talon rakenteen tuntien ei hyvältä vaikuta.'. Missä on Hannu Karpo silloin kun hätä on suurin? - En käytä juurikaan alkoa
Jepejee kirjoitti:
Tarkkaan ottaen täällä on esittänyt 'kokemuksiaan' lähinnä sinä. Minähän niitä en ole vielä juuri esittänytkään, kun ne puuttuvat. Mutta on kieltämättä ollut viihdyttävää lukea noinkin surkeaa itseilmaisua ja mielikuvituksetonta provoilua, mitä olet tarjoillut.
Ihan vain vinkkinä: Kehittele seuraavaa kertaa varten vähän uskottavampi kehystarina väitteidesi pohjaksi tyyliin 'Epäonninen taloprojekti johti ryyppyputkeen, avioeroon ja henkilökohtaiseen vararikkoon. Jukan titaniittirunko kaikkien ongelmieni syynä. Myös kaverini Jouko ahdistui oman projektinsa myötä ja kuvittelee nyt olevansa runkotolppa, ja Jukka-talon rakenteen tuntien ei hyvältä vaikuta.'. Missä on Hannu Karpo silloin kun hätä on suurin?enkä oikein myöskään ymmärrä mitähän provoilua mahdat tarkoittaa? Itseilmaisusta tuskin on syytä kovinkaan paljoa tässä eräiden kirjoitella. Taitaa mennä nyt vähän kirjoittajat sekaisin.
- Jepejee
En käytä juurikaan alkoa kirjoitti:
enkä oikein myöskään ymmärrä mitähän provoilua mahdat tarkoittaa? Itseilmaisusta tuskin on syytä kovinkaan paljoa tässä eräiden kirjoitella. Taitaa mennä nyt vähän kirjoittajat sekaisin.
Kirjoitan itseilmaisusta juuri sen verran kuin sattuu huvittamaan. Verrattuna monen muun harrastamaan itseilmaisuun tässäkin ketjussa linjani on ilmeisen kevyellä tasolla. Jos kirjoittajat menivät sekaisin, en voi kuin pahoitella. Sellaista se on täällä suomi24:n viidakossa, jossa voi täysin anonyymisti heitellä ihan mitä sattuu. Toivoisin todella, että joku asianomistaja tekisi joskus jonkin täällä käytävän keskustelun pohjalta tutkintapyynnön poliisille, niin saataisiin rajat tällekin kirjoittelulle.
Ja mitä tulee noihin kokemuksiin rakentamisesta, totta, niitä ei vielä ole. Näin ollen en niitä ole kenellekään täälläkään tuputtamassa. Kaverin kaimojen projekteja vielä vähemmän, vaikka niistä voisin jo jonkun tarinan kertoakin. Jotenkin vaan ihmetyttää, että jokainen, joka yrittää sanoa ketjussa jotakin positiivista, lytätään totaalisesti. Se siitä itseilmaisun tasosta. - Hellanlettas____
ovatkin niitä joilla kirjoitti:
ei "vielä" ole paljoakaan kokemuksia, tai kaverilla meinaa olla jne. Ei ole siis paljoa sinulla asiantuntemusta kumota tai yhtyä väitteisiin tuossa vaiheessa. Ehkäpä siis on parasta pysyä niillä "oikeilla foorumeilla" joissa voitte kaikki kokemattomat ja asioista ymmärtämättömät kehua toisianne ja takoa toisianne selkään.
Oletkos itse joku maailman pelastava rakennusmestari tai laattamies?
Voin sanoa, että onneksi maailma ei ole teidän varassanne. ja säälin niitä joiden talon perustukset ovat, hahahaha.
- 18000
lukijaa!
- katsoisi
Jos joku it nörtti taikka vaikka valvoja katsoisi näidenkin viestien IP:osoitteet, huomaisi että yksi ja sama on kirjoitellut aika monella persoonalla :)
- 20000 lukijaa
tällä viestiketjulla.
- kiristyksen uhri
mitä teen urakoitsija lähtilätkimään.otin 2 kirvesmiestä omalle palkka listalle ja kun urakoitsian kuuluvat työt oli tehty.urakoitsija laittoi laskun loppu urakastta.vaikka hän lähti ja jätti loppu urakan tekemättä.jälkikäteen väittä ettei ole irtisanonut urakkaa vaikka vei kaikki työkalut pois ja miesttä ei näkynyt eikä kuulunut moneen viikkoon. yritti jo sillöin laskuttaa koko urakka summaa vaikka sisustustyöt oli kaikki tekemättä. mitä teen????? urakoitsia uhkaa käräjillä.
- Voi hyvä veli
Näistä taloista aika paljon ( tosi ) paljon
tietävänä voin sanoa,että tuommoset porinat
"jäi kirjaamatta mutta sisältyi hintaan "
ovat täyttä potaskaa.
Myyjän tehtävä on kirjata ylös mitä sisältyy ja
asiakkaan tehtävä on tarkistaa mitä on kirjoitettu. Yhtenen sopimus hyväksytään
allekirjoituksella. Kaikessa kaupassahan
se pätee näin ja jos asiakas ei ymmärrä mitä
on ostamassa, ei pidä laittaa nimeä alle.
Kaikki kuulemani jupinat ovat juuri tuollaista
sontaa. Ei osata tehdä sopimuksia.
Ei ne kirvesmiesraukat lue ajatuksia, he lukevat
vain papereita mitä niihin on myyty.
Ei myyjää voi muistaa small talkkeja, myyjä
laittaa paperille sen mitä pitää ja sisältyy.
Eri asia on joku kieroiluhomma, mutta enpä
usko ,että joku tekee huvikseen urakkasopimuk-
sia kieroillakseen.
Sekuvain laitoin tässä tekstiä kun aina
näitä juttuja kuulee...
Eli tee laput ja lue tarkkaan läpi ennenkuin
laitat nimen....
On tietenkin kauhean loukkaavaa sanoa näin
sellaiselle,joka tuntee itsensä petetyksi,
mutta useimmat jotka ovat pettyneet, tekevät
seuraavan kerran toisin....
Yst Jukka Vuokila- 3
Reilut 10 vuotta sitten ostin Jukkatalon, Kaikki meni tosi hyvin, jos jotain puuttui sen sai muutamassa päivässä. Toimitukset olivat enemmän kuin runsaat.Villat riittivät suurehkoon autotallirakennukseen, minkä rakensin itse palatavarasta. Villoja jäi tämän lisäksi 30 pakettia myytäväksi. Samoin seinä- ja kattolevyjä sain runsaasti mikä riitti em. autotalli-varastorakennukseen. Pystytysporukan työ oli laadukasta ja nopeaa.
kolmessa päivässä kaikki oli ohi. Sattui myrsky toisena päivänä. Aluskatteen asentaminen oli 7 metrin korkeudessa mahdotonta. Todellinen asennusaika olisi ollut kaksi päivää. - että silleen
3 kirjoitti:
Reilut 10 vuotta sitten ostin Jukkatalon, Kaikki meni tosi hyvin, jos jotain puuttui sen sai muutamassa päivässä. Toimitukset olivat enemmän kuin runsaat.Villat riittivät suurehkoon autotallirakennukseen, minkä rakensin itse palatavarasta. Villoja jäi tämän lisäksi 30 pakettia myytäväksi. Samoin seinä- ja kattolevyjä sain runsaasti mikä riitti em. autotalli-varastorakennukseen. Pystytysporukan työ oli laadukasta ja nopeaa.
kolmessa päivässä kaikki oli ohi. Sattui myrsky toisena päivänä. Aluskatteen asentaminen oli 7 metrin korkeudessa mahdotonta. Todellinen asennusaika olisi ollut kaksi päivää.Tämä viestiketju on vuodelta 2006. Ja tarinat ihan huuhaata.
Olen rakentanut Jukkatalon suurelementin vuonna 2009 ja kaikki meni erinomaisen hyvin. Pystyttäjät erittäin ammattitaitoisia. Tehtaan palvelutasossa ei mitään moitittavaa. Elementit huippulaatua.
Tavaraa riittävästi ja mahdollisesti puuttuvat tavarat tuli lisätoimituksena heti kun mahdollista ilman mitään pulisemista.
Voin suositella Jukka-taloa jokaiselle rakentajalle.
Ammattilaisilta kyseltyäni vastaukset ovat olleet yksiselitteisiä : laadultaan parhaat elementit tekee Jukka-talo sekä Kannustalo. - ...riittävästi
että silleen kirjoitti:
Tämä viestiketju on vuodelta 2006. Ja tarinat ihan huuhaata.
Olen rakentanut Jukkatalon suurelementin vuonna 2009 ja kaikki meni erinomaisen hyvin. Pystyttäjät erittäin ammattitaitoisia. Tehtaan palvelutasossa ei mitään moitittavaa. Elementit huippulaatua.
Tavaraa riittävästi ja mahdollisesti puuttuvat tavarat tuli lisätoimituksena heti kun mahdollista ilman mitään pulisemista.
Voin suositella Jukka-taloa jokaiselle rakentajalle.
Ammattilaisilta kyseltyäni vastaukset ovat olleet yksiselitteisiä : laadultaan parhaat elementit tekee Jukka-talo sekä Kannustalo.Tavaraa tuli tosiaan sen verran mukavasti, että sai tehtyä 30 neliön piharakennuksen rungon kaupan päällisiksi. Kiitos vastaavn neuvosta, että jaksoin reguleerta joka tavaran kohdalla. Rekalla tuli harva se päivä kuorma pihaan lisätarviketta. Eristeitäkin tuli vielä puolet piharakennuksen tarpeista.
- haiskahtaaprovolta
3 kirjoitti:
Reilut 10 vuotta sitten ostin Jukkatalon, Kaikki meni tosi hyvin, jos jotain puuttui sen sai muutamassa päivässä. Toimitukset olivat enemmän kuin runsaat.Villat riittivät suurehkoon autotallirakennukseen, minkä rakensin itse palatavarasta. Villoja jäi tämän lisäksi 30 pakettia myytäväksi. Samoin seinä- ja kattolevyjä sain runsaasti mikä riitti em. autotalli-varastorakennukseen. Pystytysporukan työ oli laadukasta ja nopeaa.
kolmessa päivässä kaikki oli ohi. Sattui myrsky toisena päivänä. Aluskatteen asentaminen oli 7 metrin korkeudessa mahdotonta. Todellinen asennusaika olisi ollut kaksi päivää.laskeneet määrät pieleen jos siellä oli tuplavillat ja pari pakettia liikaa levyjä!
- ...maistu
haiskahtaaprovolta kirjoitti:
laskeneet määrät pieleen jos siellä oli tuplavillat ja pari pakettia liikaa levyjä!
Itse ilmoitin aina pieniä puutemääriä toimituksessa. Kaikki tuli rekalla tai sai ostoluvan. Kuka sitä nyt ei kysy lisää, kun kerta saa mitä pyytää. Kannattaa kysyä tai olla sitten ilman ja puutteessa. Ei siitä linnaan joudu, jos kysyy. Kohtuudessa pysyy, niin tavaraa tulee.
Laskentavirheitä sattuu...aina... ja jos tavara loppuu niin loppuu. Minkä sille voi, jos niukasti toimittavat. Eihän se asiakkaan vika ole. Kun on ostanut talopaketin, on tavaran riitettävä, niin se on riitettävä reilusti tällaiselle tavalliselle rakentajalle. Kovana pitää olla, kun perivät tavarasta tupla hinnankin. - t. entinen myyjä
...maistu kirjoitti:
Itse ilmoitin aina pieniä puutemääriä toimituksessa. Kaikki tuli rekalla tai sai ostoluvan. Kuka sitä nyt ei kysy lisää, kun kerta saa mitä pyytää. Kannattaa kysyä tai olla sitten ilman ja puutteessa. Ei siitä linnaan joudu, jos kysyy. Kohtuudessa pysyy, niin tavaraa tulee.
Laskentavirheitä sattuu...aina... ja jos tavara loppuu niin loppuu. Minkä sille voi, jos niukasti toimittavat. Eihän se asiakkaan vika ole. Kun on ostanut talopaketin, on tavaran riitettävä, niin se on riitettävä reilusti tällaiselle tavalliselle rakentajalle. Kovana pitää olla, kun perivät tavarasta tupla hinnankin.Tosiaan kuluttajan turvana on se, että myyjän on todistettava, jos meinaa ettei lähetä puuttuvaa tavaraa asiakkaan pyynnöstä. Eivät ala yleensä pienistä määristä kinastelemaan. Mieluummin lähettävät puuttuvat tavarat, kun alkavat tarkistelemaan ja todistelemaan ettei puuttuisi. Myyjällä tosiaan on ks-lain mukaan näyttövelvollisuus ei asiakkaalla.
- että näin
Hieman vasta kommentteja, kuulostaa hieman pullisteluta, saa sen käsityksen että maalikkot ei voisi ostaa talopaketteja kun nämä "ammattilaiset" tulkitsevat ainoastaan asioita oikein. Voin vakuuttaa nähneeni useammankin kerran kun sopimuksia ei ole noudatettu ja nämä "raukat kirvesmiehet" tuon taivaallista välittävät mistään sopimuksista, puhumattakaan että kunnioittaisivat edes toisen omaisuutta olematta pilaamatta sitä" lukutaidottoman talon ostajan omaisuutta". Oikea vastaus on topakka mestari vastaamaan työnkulusta, joka esim ajaisi ne räkänokkaiset "kirvesmihet" helvetiin, jotka naulapyssyineen pilaavat toisen elämän työllä tehdyn omaisuuden parissa päivässä.
- timpori
että silleen kirjoitti:
Tämä viestiketju on vuodelta 2006. Ja tarinat ihan huuhaata.
Olen rakentanut Jukkatalon suurelementin vuonna 2009 ja kaikki meni erinomaisen hyvin. Pystyttäjät erittäin ammattitaitoisia. Tehtaan palvelutasossa ei mitään moitittavaa. Elementit huippulaatua.
Tavaraa riittävästi ja mahdollisesti puuttuvat tavarat tuli lisätoimituksena heti kun mahdollista ilman mitään pulisemista.
Voin suositella Jukka-taloa jokaiselle rakentajalle.
Ammattilaisilta kyseltyäni vastaukset ovat olleet yksiselitteisiä : laadultaan parhaat elementit tekee Jukka-talo sekä Kannustalo.Vaikka viestin alku voi olla vuodelta 2006, niin esimerkiksi meillä projekti on aloitettu 2005 ja ongelmia Jukkatalot eivät ole vieläkään hoitaneet kuntoon. Ja vikoja tulee esille uusia (kuulemma) talot elävät ensimmäiset vuodet.
Ei olisi kannattanut viiteen ensimäiseen vuoteen seiniä tapetoida tai maalata kun elementit käyristyivät ja elementtisaumat ratkeilivat, niin nyt ne olisi tehtävä uusiksi.
Ja kattokin olisi mielestämme jo pitäänyt asettua, mutta ei ole tiilet pysyneet ehjäänä yhtää talvea.
Onkohan jukkataloa tarkoitettu talvisiin olosuhteisiin ollenkaan, kun aina sanotaan, että lumikuormaa on liiaksi ollut talvella ( viime talvena oli lunta, mutta aikaisemmin ei ollut nimeksikään).
En ole vuoden 2005 jälkeen suositellut ja en suosittele ennen kuin talomme viat ovat korjanneet. Tasaisesti olen kyllä sanonut, että kannattaa harkita kahteen kertaan tätä valmistajaa. Onhan niitä varmaan tällekin alueelle onnistuttu saamaan kunnollisiakin, mutta suttakin on tullut. Ja tietty mitä se isoa talovalmistajaa rassaa jos esim. meidän suosituksesta on mennyt muutama kauppa ohi, niin tuleehan noita kauppoja...
Ainut mikä meillä oli ihan hyvin hoidettu, niin puutteelliset toimitukset saimme kyllä jälkitoimituksena.
Ettei saamatta jäänyt ainakaan paljoa, mitä sopimuksessa oli sovittu. Olisihan se ollut tietty mukavaa, ettei olisi kaikkia lautoja tarvinnut laskea ja aina ilmoittaa , että taas jukkatalojen asentajilta puuttuu sitä ja tätä lautaa. Ja aina luet paereita, että pitikö tämä olla toimituksessa vai pitikö se hakea itse. - Timppasi
...riittävästi kirjoitti:
Tavaraa tuli tosiaan sen verran mukavasti, että sai tehtyä 30 neliön piharakennuksen rungon kaupan päällisiksi. Kiitos vastaavn neuvosta, että jaksoin reguleerta joka tavaran kohdalla. Rekalla tuli harva se päivä kuorma pihaan lisätarviketta. Eristeitäkin tuli vielä puolet piharakennuksen tarpeista.
Kusettamiseksi tai varastamiseksi. Nukut varmaan hyvin yösi tuon vilpin jälkeen..?
- vast.mest48
Olen valvonut näitä pakettitoimittajia vuodesta -86. Pääosin tänäpäivänä tehtaalta tuleva laatu on kohtalaisen ellei jopa hyvääkin luokkaa. Mutta yleensä ne ongelmat tai virheet tulee sille ns. hyvällekkin toimittajalle siellä asennusvaiheessa.
Olen pysäyttänyt niin Jukkaa , Kastellia, Herralaa kuin muitakin asennuksia. Eli tästä huomaamme kuinka tärkeä on ammattinsa osaava vastaava mestari tarkoitan ammattinsa osaavaa työmaalla.
Painoittaisinkin vastaavan mestarin työmaakokemusta näissä asioissa. Sekä hyvää pelisilmää asennuksen edetessä. Hyvä vastaava puhuu tilaajalle jopa sievoiset hyvitykset jos osaa hommansa. - okt-rakentaja
Ei mikään menny pieleen, tosin rakennustyöt tehtiin itse. Mutta Jukka-Talon talopaketti se oli.
- vatsahaava mestari
Vituiks men, ihan kaik. Juur nii, ihan kaik.
- 234234234
Mikäs tilanne on tänäpäivänä eli maaliskuussa 2011?
- helppoa
Jos haluat laatua. Elä ota talopaketin pystytystä tehtaalta, vaan hommaa omat ammattilasett. Saat vieläpä halvemmalla. Koskee kaikkia paketteja, paitsi älvärit jne.
- ite tehtii
tehtii ite kaikki ja mikää ei menny pielee :-D
- tollero1
Liekö laatu huonontunut vuosien mittaan - vuonna 98 omista kuvista teetettiin Jukka elementit ja otettiin asennus sateelta suojaan. 3 viikossa oli vesikattovalmis ja päästiin sisätöihin jotka tehtiin itse. Kaikki oli täysin priimaa (suunnittelu tietty 100% kun itse tekee), talo lämmin ja vedoton, asennus tarkkaa ja nopeaa.
Hyvin voisimme teettää samalla tehtaalla 3. talomme elementit lähitulevaisuudessa - 35235235235
3 viikossa oli vesikattovalmis? Miten noin hitaasti. Eikö tuo ole normaalisti jotain maksimissaan 5päivää.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931702
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2291420- 871321
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!65995Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9864- 46832
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35809