Virpojat

Nimetön

Aina ennen aikuisikään päästyäni ajattelin virpojista, että voi hitto niitäkin tulee tänään. Ärsytti pelkkä ajatus että tulevat oven taakse pimpottelemaan. Nyt tehdessäni ensimmäistä kertaa vitsoja esikoisen kanssa, pelkään että kukaan ei aukaise oveaan tai tiuskii pojalleni. Joten ajatustapa hieman muuttunut. Meillä sukulaiset ja kummit kaukana, joten sitä mahdollisuutta ei ole. Yrittäkää ihmiset ymmärtää pienen lapsen iloa pääsiäisaikaan. Omia hyviä lapsuus muistoja virpomisesta kuitenkin varmasti lähestulkoon kaikilla on.

4

993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yukidama

      Minusta virpominen on yksi iloisista perinteistä lapsen elämässä alkaen vitsojen koristelusta, asun tekemistä siihen voitonriemuiseen elämykseen, kun ystävien tai sisaruksien kanssa jaetaan "saalis". Tottakai on masentavaa huomata niitä aikuisia, jotka eivät vaivaudu edes hymyilemään ja ottamaan vitsoja vastaan. On niitä töykeitä aikuisia lapsena tullut virpojana tavattua, ja hyvä, että sinä nimetön olet kuitenkin huomannut virpomisen arvon pienen lapsen sydämessä nyt oman lapsesi toimesta.
      Asia on sitten erikseen ne lapset, jotka eivät vaivaudu edes koristelemaan oksiaan muuta kuin muutaman sekunnin ja menevät kärkkymään karkkia ja suklaata.

    • Siru41

      Toivotan omasta puolestani onnea poikasi virvontareissulle! (Jonka hän on jo varmaan tehnytkin). Kyllä iäkkäämmät ihmiset ainakin avosylin ottavat virpojat vastaan. :)

      Meillä kävi tänään niin, että ei tullut yhtä ainutta virpojaa ovelle, vaikka vähän jo odottelinkin karkkien kanssa. Syyksi epäilen sitä, kun viime vuonna meillä ei ollut tarjota oikein mitään! Kerta kaikkiaan unohtu koko päivä, että silloin tulee virpojia.

      Se on kuitenkin aika tärkeä juttu lapsille, jotka innolla tekevät virpomisvitsoja, ja niitä koristelevat.

    • eivirpojille

      jotenkin tuntui että tänä keväänä meni virpomisBISNES lapsilla vähän pitkälle tänä vuonna ainakin vantaalla. Itse olen tottunut siihen että virpomassa käy joku tuttu lapsi, mutta kun niitä ravaa parikymmentä käsiojossa rahaa pyytämässä. Ikää virpojilla 15 vuotta? Nuoremmilla tytöillä sentään yritystä kun pukeudutaan noidaksi, mutta höyhen karjala lippiksessä?

      Kuka ensipääsiäisenä? joku karvakäden poika turkista joka opiskelee suomessa?
      Pitää varata kauhalliset pasHaa ensi vuodeksi kaikille.

    • hiphei

      Minustakin on kiva antaa palkka virpojalle, kun vain itsekin saan kunnon vitsan koristuksineen. Olen varannut vuositolkulla kieltämättä hienot palkat ja ehkä tämä on alkanut vaikuttaa hieman epäedulliselta itseäni ajatellen.
      Olen huomannut, että virpojat tulevat vuosi toisensa jälkeen ahneemmiksi ja monet antavat kahteenpekkaan vain yhden oksan ja sekin on yleensä varsin onneton koristeluineen. Palkkaa he kuitenkin odottavat molemmille. Ovelaa, vai mitä? Voidaan kaksinkertaistaa virpomismäärät. Tai sitten tosiaan samat virpojat tulevat useampaan kertaan. Ensimmäisellä kerralla ei ole pukeuduttu ja toisella kertaa noitavetimet on päällä. Tänä vuonna eräs tällainen tapaus yritti sitten vielä komannen kerran ja hakkasi lopulta oveen, kun en mennyt enää avaamaan. Siinä alkaa leikkimieli minultakin lopahtaa. Ensivuodeksi täytyy keksiä jotain vastaiskuksi: 1. voisin arvostella annetun oksan ja antaa siitä oikeutetun palkan. 2. Yhdestä oksasta vain yksi palkka. 3. Avaan oven vain tutuille trulleille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1869
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1713
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      304
      1514
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1395
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      84
      992
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      987
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      967
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      55
      932
    9. 67
      924
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      911
    Aihe