Virpojat

Nimetön

Aina ennen aikuisikään päästyäni ajattelin virpojista, että voi hitto niitäkin tulee tänään. Ärsytti pelkkä ajatus että tulevat oven taakse pimpottelemaan. Nyt tehdessäni ensimmäistä kertaa vitsoja esikoisen kanssa, pelkään että kukaan ei aukaise oveaan tai tiuskii pojalleni. Joten ajatustapa hieman muuttunut. Meillä sukulaiset ja kummit kaukana, joten sitä mahdollisuutta ei ole. Yrittäkää ihmiset ymmärtää pienen lapsen iloa pääsiäisaikaan. Omia hyviä lapsuus muistoja virpomisesta kuitenkin varmasti lähestulkoon kaikilla on.

4

972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yukidama

      Minusta virpominen on yksi iloisista perinteistä lapsen elämässä alkaen vitsojen koristelusta, asun tekemistä siihen voitonriemuiseen elämykseen, kun ystävien tai sisaruksien kanssa jaetaan "saalis". Tottakai on masentavaa huomata niitä aikuisia, jotka eivät vaivaudu edes hymyilemään ja ottamaan vitsoja vastaan. On niitä töykeitä aikuisia lapsena tullut virpojana tavattua, ja hyvä, että sinä nimetön olet kuitenkin huomannut virpomisen arvon pienen lapsen sydämessä nyt oman lapsesi toimesta.
      Asia on sitten erikseen ne lapset, jotka eivät vaivaudu edes koristelemaan oksiaan muuta kuin muutaman sekunnin ja menevät kärkkymään karkkia ja suklaata.

    • Siru41

      Toivotan omasta puolestani onnea poikasi virvontareissulle! (Jonka hän on jo varmaan tehnytkin). Kyllä iäkkäämmät ihmiset ainakin avosylin ottavat virpojat vastaan. :)

      Meillä kävi tänään niin, että ei tullut yhtä ainutta virpojaa ovelle, vaikka vähän jo odottelinkin karkkien kanssa. Syyksi epäilen sitä, kun viime vuonna meillä ei ollut tarjota oikein mitään! Kerta kaikkiaan unohtu koko päivä, että silloin tulee virpojia.

      Se on kuitenkin aika tärkeä juttu lapsille, jotka innolla tekevät virpomisvitsoja, ja niitä koristelevat.

    • eivirpojille

      jotenkin tuntui että tänä keväänä meni virpomisBISNES lapsilla vähän pitkälle tänä vuonna ainakin vantaalla. Itse olen tottunut siihen että virpomassa käy joku tuttu lapsi, mutta kun niitä ravaa parikymmentä käsiojossa rahaa pyytämässä. Ikää virpojilla 15 vuotta? Nuoremmilla tytöillä sentään yritystä kun pukeudutaan noidaksi, mutta höyhen karjala lippiksessä?

      Kuka ensipääsiäisenä? joku karvakäden poika turkista joka opiskelee suomessa?
      Pitää varata kauhalliset pasHaa ensi vuodeksi kaikille.

    • hiphei

      Minustakin on kiva antaa palkka virpojalle, kun vain itsekin saan kunnon vitsan koristuksineen. Olen varannut vuositolkulla kieltämättä hienot palkat ja ehkä tämä on alkanut vaikuttaa hieman epäedulliselta itseäni ajatellen.
      Olen huomannut, että virpojat tulevat vuosi toisensa jälkeen ahneemmiksi ja monet antavat kahteenpekkaan vain yhden oksan ja sekin on yleensä varsin onneton koristeluineen. Palkkaa he kuitenkin odottavat molemmille. Ovelaa, vai mitä? Voidaan kaksinkertaistaa virpomismäärät. Tai sitten tosiaan samat virpojat tulevat useampaan kertaan. Ensimmäisellä kerralla ei ole pukeuduttu ja toisella kertaa noitavetimet on päällä. Tänä vuonna eräs tällainen tapaus yritti sitten vielä komannen kerran ja hakkasi lopulta oveen, kun en mennyt enää avaamaan. Siinä alkaa leikkimieli minultakin lopahtaa. Ensivuodeksi täytyy keksiä jotain vastaiskuksi: 1. voisin arvostella annetun oksan ja antaa siitä oikeutetun palkan. 2. Yhdestä oksasta vain yksi palkka. 3. Avaan oven vain tutuille trulleille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      124
      1741
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      679
      1656
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1467
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1343
    5. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      323
      1305
    6. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1298
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1268
    8. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1215
    9. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1165
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1142
    Aihe