Niin eli miksi VR tilasi ylipäätään nuita kiskobusseja kun ne liikkuu päärataverkostolla.Ainot paikat taitavat olla Savonlinna jne.Missä liikkuvat.Mutta pohjoisessa niitä ei pahemmin näy.Esim.Tornio-Kemi rataosuudella ei tarvitsisi olla kuin kaksi kiskobussia.Mutta kyllähän Valtion rautatiet tietää aina missä ei tule voittoa tarpeeksi ei liikennöi mikään Vr kulkuneuvo!
Miksi
Ei kulje
1223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Valtionrautatiet on ollut vuodesta 1995 asti muisto vain, sen sijaan henkilöliikennettä liikennöi VR Osakeyhtiö.
Olen kyllä asiallisesti samaa mieltä, minkähän ihmeen takia ns. vankkoja tilattiin vain reilu tusina, vaikka niille voisi olla käyttöä myös muualla?
Korjaus myös (Haaparanta-)Tornio-Kemi(-Oulu)-rataosuudelle saattaa tulla sitten aikanaan paikallisliikenteen kilpailuttamisen myötä.