Hinta tiedustelua?

Mökille tolppaan uusi keskus, tarvis siintä sähkömiehen vetämään piuhat mökkiin ja sinne uudet johdot pintavetoina. Vähän pihavalaistusta ojat ym kytkentää vaille valmiina. Eli mitähän kustantaa? Ja jos vanhoilla johdoilla menisi niin pelkkä kytkentä uudelta keskukselta johtoihin? Pitäis jotain suuntaa saada, että tietäisi millon on pätäkkää moiseen ryhtyä.
81453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

-joten 1m2=1 tunti työtä matkoineen(alle tunti suuntaansa)
-uudet sähköpisteet a'20-30€ tarvikkeineen
40 neliöta=2400€ sähköpistemäärä (arvio 15)

n.3000 tosi MuTu-arvio

Äänestä

tonnilla.

Äänestä
  • Anna heti yhteystietosi, minulla on tekeillä mökki ja tolla hinnalla sähköurakka on sinulla.

    Äänestä

  • rakentaja kirjoitti:

    Anna heti yhteystietosi, minulla on tekeillä mökki ja tolla hinnalla sähköurakka on sinulla.

    kaikkineen 5000 - 10000 euroa.

    Äänestä

Ei noilla tiedoilla kovin voi hinnoitella

Äänestä

Miksi piuhat pintavetoina?

Pyysin mökkini sähköurakasta kaksi tarjousta. Toisen pintavedoilla ja toisen johdottomilla vehkeillä (radiokauko-ohjaus).
Ilman piuhoja hinta puolittui (ja näyttääkin paremmalta).

Jo sähkötarvikkeissa säästää ja kaikki mitä työssä säästyy tulee lisäbonuksena.

Kaverin mökille samat vehkeet asennettiin viime syksynä ja toimivat kuin junan vessa.

Vilkaise www.johdoton.fi

Äänestä
  • Saako sen sähköliittymänkin langattomana? entä valaisinpisteet? Tosi kätevää kun ei tarvitse enää pistorasioitakaan johdottaa, tulee tosi siistin näköinen.

    Äänestä

  • ihmettelee vaan? kirjoitti:

    Saako sen sähköliittymänkin langattomana? entä valaisinpisteet? Tosi kätevää kun ei tarvitse enää pistorasioitakaan johdottaa, tulee tosi siistin näköinen.

    Idea on siinä että sähköjohdot vedetään vain sinne, missä sähköä kulutetaan, ei sinne mistä sitä ohjataan.
    Kaikkein rumimmat ja hankalimmat (lue kalleimmat) johdot, eli navan korkeudelle seinään tulevat valokytkinten johdot jätetään pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Köhm kirjoitti:

Mökille tolppaan uusi keskus, tarvis siintä sähkömiehen vetämään piuhat mökkiin ja sinne uudet johdot pintavetoina. Vähän pihavalaistusta ojat ym kytkentää vaille valmiina. Eli mitähän kustantaa? Ja jos vanhoilla johdoilla menisi niin pelkkä kytkentä uudelta keskukselta johtoihin? Pitäis jotain suuntaa saada, että tietäisi millon on pätäkkää moiseen ryhtyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu