Onko kellään kokemuksia korianterin kasvattamisesta? Kuinka nopeasti sen pitäisi itää? Innokkaana odottelen josko sieltä mullan alta jotain joskus kasvaisi:)
Korianterin kasvattaminen
3
1488
Vastaukset
- zaatar
En kasvata Suomessa, mutta kylvän joka syksy vihannesmaahani kasvamaan myös korianteria ja kyllä se melkein ensimmäisenä päänsä mullasta nostaa, ainakin paljon nopeammin kuin persilja tai tilli.
Tällä hetkellä se on noin puolen metrin korkuista ja alkaa itsepäisesti kukkia, vaikka olenkin sitä ahkerasti talven mittaan leikannut. No eipä hätää, onpahan taas tiedossa korianterin siemeniä omiin tarpeisiin vuodeksi eteenpäin. - olen
Hei,
olen kasvattanut korianteria täällä etelä-suomessa toissa vuonna, kasvimaalla.
Kavoi tosi nopeasti, mutta siemenet eivät kyllä kehittyneet kun ihan todella myöhään. Joku musta leppäkerttumainen musta eläin (muistaakseni) myös tykkäsi kovasti korianterista.
Sato oli kyllä hyvä, mutta muistaakseni ei ollut niitä ekoja maasta pompahtavia.- To-Drown-A-Rose
Kiitos vastanneille:) Kyllä tuo nopeasti näyttää itävän. Basilika tuli vähän nopeammin mullan alta, mutta tuo saavuttaa pituutta nopeammin. Hyvältä näyttää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195973
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263754- 822597
- 392121
- 331902
- 451868
- 1071775
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331468