Metron turvallisuus

Insinöörinä minun pitä mietiä paljon eri asioita ja vime aikana olen pohtinut metrojen turvalisuutta. Voisiko metroihin suunnitella turvavyöt ja mitä jos tulee häitiö ja metro jää tunneliin, riitääkö happi. Ehtukseni on että metroon rakennetaa samantyyliset hapinaamarit kuin lentokonessa on eli tippuvat alas tarvittaessa.
Onko laiturilla varoitusvaloja mitkä ilmoitavat metron tulosta, punainen vikuvalo voisi olla tarpeen, vosis vikuttaa vaikka 2min enne tuloa
7945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kokoajan

Äänestä

aivan varmasti, ellei tunneli romahda metron edestä ja takaa, ja silloin se varmaan tulee päälekkin, jolloin ei taida olla enää ketään naamarin tarvitsijaa.

Eiköhän vain todeta että metro on helkutin vaarallinen, ja on välittömästi poistettava käytöstä.

Äänestä

Samoin penkeissä voisi olla kusi varoittimet jos joku laitapuolenkulkija tai muu kiireinen on laskenut alleen. Myöskin vaunuihin voitaisiin lisätä poikittais kaiteet joita olisi turvallista mitää kiinni jos pystytanko ei osu kohdalle. Myöskin penkkien liukkaaseen pintaa voisi kiinittää huomiota, esim liukuestein tai nastoin, kitkat eivät kestä kauaan kunnossa kovassa käytössä. Hyvää Pääsiäistä , lähdenkin tästä Espanjaan pelamaan golfia.

Äänestä
  • muista kysyä onko lentokoneessa turvalaitteet kunnossa,onko se ovi varmasti kiinni, onko siivet tarkistettu.Toimiiko jarrut vilkut, toimiiko kun muuttaa ylhäällä suuntaa jne jne hahahaha, toivottavasti paljon ilmakuoppia ja sinun turvavyö ei toimi hehehe.
    Matkan jälkeen saamme kuulla kuinka kone hurjasteli kiitotiellä ylinopeutta.

    Äänestä

Taitaa olla feikkihanna.

Äänestä

ajatus varsinki helsingin tynkä metroon joka ei mene maan edes puoliakaan, provo

Äänestä

Ilmeisesti et ole koskaan käyttänyt metroa, kun tuolla tavalla kirjoitat. Tai sitten insinöörit ovat maineensa veroisia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hanna Karttunen ins. kirjoitti:

Insinöörinä minun pitä mietiä paljon eri asioita ja vime aikana olen pohtinut metrojen turvalisuutta. Voisiko metroihin suunnitella turvavyöt ja mitä jos tulee häitiö ja metro jää tunneliin, riitääkö happi. Ehtukseni on että metroon rakennetaa samantyyliset hapinaamarit kuin lentokonessa on eli tippuvat alas tarvittaessa.
Onko laiturilla varoitusvaloja mitkä ilmoitavat metron tulosta, punainen vikuvalo voisi olla tarpeen, vosis vikuttaa vaikka 2min enne tuloa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu