Kuinka ruokin hevoseni?

Etv

Tämä on vain oletus. "Kokeilen" taitojani.

Kyseessä siis "on" 18 v lämminveriruuna. Ei suurikokoinen. Hevonen saa olla paljon ulkona ja lenkillä käydään lähes joka päivä(Iän puolesta saa jo 2-3 vapaapäivää lenkistä) Emme hyppää esteitä.

Ruoka: Aamu: 1 l kauraa, (0,5 dl melassileikettä)
Puolisen paalia heinää(Normaalikokoista)


Päivällä pari "siivua" heinää. Lenkin jälkeen muutama porkkana/omena/kuiva leipä tms.

Ilta: ½ l kauraa.
Pari porkkanaa.
Puoli paalia heinää.

Kuinka hevonen pitäisi tollasesta ruokavaliosta? :) Ja kesällähän kuivaa heinää ei tarvitse välttämättä ollenkaan. Ja kauran määrää saa vähentää?

8

1556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heeppo

      Jos saa lenkistä 2-3 vapaata, niin sehän on liikutusta 2-3 kertaa viikossa.
      Kauraa ei tarvitse noin paljoa, ei toisaalta haittaakaan jos ei mene päähän. Kivennäiset mukaan ruokintaan päivittäin. Itse annan hevoselleni noin 15kg heinää päivässä, koska on usein vapaita, niin on jotain tekemistä. Kesäälä ei tarvitse kuivaa, jos on hyvä laidun.

      • Faruk

        Mielestäni kauraa saisi olla 0,5 l aamu,esim.0,5 l progres,lese,mysli,yms, miel. kauraton rehu, tai 16 ruokaa jos heppa "on" 18v, iltaan olisi mielestäni hyvä olla n.1dl kivennäistä, ja kalkki,pii,magnesium lisää ja itse laitan ainakin öljyä ja biotiiniä valkosipulia!

        Mun hepan ruoat(lv,16 vuotta,2-3 krt liikutusta/viikko,ex-ravuri):

        aamu:
        0,5 litraa kauraa
        0,5 litraa progressia

        ilta:
        0,5l kauraa
        0,5 litraa progressia
        1 dl kivennäistä
        2-3 valkosipulin kynttä
        1-2 dl öljyä(2 dl öljyä=1 litra kauraa!!!!!)
        biotiiniä
        magnesium,kalkki,pii lisää kavioille! :)

        Mut hyvältä perus-ruokinnalta kuulosti!
        Muistakaa kuitenkin että kaurasta ei saa "kaikkea" mitä 16 polle tarvitsee.! ;)


    • Agrologi

      Ruokinta esimerkkisi kuulostaa ihan hyvältä. Paitsi hevonen tarvitsee ehdottomasti kivennäistä (kivennäisestä riipuen 50g-300g päivässä kevyellä käytöllä). Jos oletetaan että heinäpaali painaa 8-10kg hevosesi saisi heinää 9-12kg päivässä, joka on hyvä määrä.

      Vanhalla hevosella on usein hampaat jo kuluneet ja ruuansulatuskin jo aika verkkaista, joten tarkkaile hevosta säännöllisesti kriittisesti. Vanha hevonen laihtuu helposti (jossain vaiheessa kuluneet hampaat ei enää jaksa jauhaa kauraa, jolloin kaura on turvotettava tai litistettävä, tai siirryttävä täysrehuun, samoin hiukankin kortisempi heinä voi olla vanhalle ruuansulatukselle liikaa). Ikävaihe jossa tälläiset on huomioitava on hevoskohtaisia, riipuen hevosen geeneistä ja elämän kaaresta. Jotkut tarvitsevat erikoihuomiota jo 15 vuotiaina toiset pärjäävät tavallisilla eväillä 25 vuotiaiksi ja ylikin.

      • ei hyvää päivää

        Älkää pelleilkö noiden "erikois" rehujen kanssa. Hevonen joka toimittaa seura hevosen virkaa ei tarvitse kuin vettä heinää vähän kauraa ja kivennäistä. Ja madotukset kuntoon ja sillä sipuli!


      • Trullanni
        ei hyvää päivää kirjoitti:

        Älkää pelleilkö noiden "erikois" rehujen kanssa. Hevonen joka toimittaa seura hevosen virkaa ei tarvitse kuin vettä heinää vähän kauraa ja kivennäistä. Ja madotukset kuntoon ja sillä sipuli!

        Totta puhut! Minulla on 5-vuotias lv- ruuna, jolla hyppään esteitä, käyn silloin tällöin raviradalla ravurikavereitten kans jouksemassa lujaa, ym. Ja se saa heinän lisäks 2litraa kauraa kahesti päivässä, eikä mitään erikoisrehuja, hyvin jaksaa!


      • Trullanni kirjoitti:

        Totta puhut! Minulla on 5-vuotias lv- ruuna, jolla hyppään esteitä, käyn silloin tällöin raviradalla ravurikavereitten kans jouksemassa lujaa, ym. Ja se saa heinän lisäks 2litraa kauraa kahesti päivässä, eikä mitään erikoisrehuja, hyvin jaksaa!

        Samaa mieltä tavallaan, mutta silti, hevoset ovat yksilöitä, ja niilläkin saattaa olla jos mitäkin ongelmaa. Mutta jos ei ongelmia, olen samaa mieltä harrastehevosen suhteen.


      • Nan-na kirjoitti:

        Samaa mieltä tavallaan, mutta silti, hevoset ovat yksilöitä, ja niilläkin saattaa olla jos mitäkin ongelmaa. Mutta jos ei ongelmia, olen samaa mieltä harrastehevosen suhteen.

        ... LV- tamma harrastehevoseni syö aamuin illoin 0,8litraa kauraa ja iltaisin 1dl kivennäistä. Heinää vapaasti saatavilla..Hyvin tulee toimeen..Ei lihoa liikaa, ei myöskään laihdu..Liikutaan n. 4-5 kertaa viikossa, usein reippaasti maastoillen.


    • Zantttu

      heinää antaisin vapaasti(jos ei jätä
      kivennäistä lisäks ja vuoden vaihteen jälkeen annan omilleni vitamiinilisää ADE-vitamiinia..ja b-vitamiinia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3139
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3037
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2902
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2574
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      43
      2078
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1657
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1629
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1610
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1556
    Aihe