Mitä ihmettä on tapahtunut sille hypetykselle ja uholle että kaikki haluavat olla movessa mukana ja ostaa s2e:stä?
Missä kaikki puolestapuhujat jotka ylistivät taannoin nerokasta liikeideaa?
Missä mm. Jyväskylän movettajat oleskelevat kun ei enää pahemmin kahviloissakaan törmää? Menittekö tekemään takaisin päivätöitä vai siirryittekö kellareihin värväämään pitämään lyhkäreitä?
Oletteko jo huomanneet ettei todellisuus vastannutkaan lupailuja ja mitkä olivat tuntemuksenne sen jälkeen kun tajusitte asian oikean laidan?
Missä kaikki puolestapuhujat jotka ylistivät taannoin nerokasta liikeideaa?
Missä mm. Jyväskylän movettajat oleskelevat kun ei enää pahemmin kahviloissakaan törmää? Menittekö tekemään takaisin päivätöitä vai siirryittekö kellareihin värväämään pitämään lyhkäreitä?
Oletteko jo huomanneet ettei todellisuus vastannutkaan lupailuja ja mitkä olivat tuntemuksenne sen jälkeen kun tajusitte asian oikean laidan?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Moneskohan kerta, kun laitoit tämän saman viestin? Voiskohan vastaus mitenkään olla niin yksinkertainen, että tämän palstan taso ei todellakaan enään jaksa viehättää. Samaa toistoa kokoajan.
Itse olen käynyt tällä palstalla kerran pariin viikkoon ja mitään kehitystä ei ole tapahtunut kirjoitusten tason suhteen.
Mitä kehitystä on tapahtunut?Listaa vaan ihan rohkeasti.
... mutta topikin aloittaja kysyikin näin:
"""Missä mm. Jyväskylän movettajat oleskelevat kun ei enää pahemmin kahviloissakaan törmää? Menittekö tekemään takaisin päivätöitä vai siirryittekö kellareihin värväämään pitämään lyhkäreitä?"""
Hän siis kysyi tietyn paikkakunnan Movettajista, ei siis tämän palstan Movettajista. Kantsis varmaan oppia lukemaan.
Ja mitaan ette voi...
Heh, oli muuten aivan ensimmäinen kerta kyseiselle viestille. Suututtaako kun todellisuus iskee vastaan?
Samaa toistoa on kuulunut lähinnä teiltä edustajilta, vastauksia asiallisiinkaan kysymyksiin ei ole paljoa irronnut.
Miten suuri osa tuloistasi (jos niitä on?) muodostuu aloituspakkauksien myynnistä ja miten suuri osa s2e:n muusta tuotemyynnistä? Entäs miten käy tuloillesi(?) sen jälkeen kun kukaan ei enää halua liittyä?
nyt täytyy lähteä "oikean" työn pariin. Miten minusta tuntuu, että vain vastustajat ovat tällä foorumilla päivisin kirjoittelemassa? Ai niin, tietty ne vuorotyöt!
Eikö movetuksella tulekaan niin hyvin rahaa kaikkien näiden kuukausien jälkeen, että olisi päässyt jo oravanpyörästä eroon?
Vai onko sinulla "harrastustyö"?
Hahahahahhahahahahaah
...tai sitten se yrittäjyys sopivalla toimialalla mahdollistaa työteon mihin aikaan tahansa. Mitenkäs sinulla on "vapaus oravanpyörästä" toteutunut?
Joudut kuitenkin käymään silti "oikeissa töissä" movettamisen ohella? Miksi niin? Etkä tienaakaan crediteillä tarpeeksi vai eikö ruokatori toimita leipääsi paikkakunnallesi?
vaikka en ole aikaisemmin tässä "keskustelussa" ollut mukana. Kyllä tässä "oikeassakin" työssä käydään ja vm on se harrastustyö, josta mukavasti tulee lisätuloa. Ei tartte ottaa mitään paineita tästä vm-harrastuksesta, koska oma työ takaa ihan mukavan elintason.
jotkut ovat valinneet alansa ja työnsä niin, että voi halutessaan jäädä kotiin töihin, eikä ole pakko mennä toimistoon konetta käyttämään. Ja ei, -oppo- ei ole lehtimyyjä eikä vm-alallakaan. Ja työajankin saa itse määrätä sen mukaan kuinka paljon haluaa tienata, perusveloitus kun on 42 euroa/tunti alv.
Taitaa todellisuudessa olla niin, että vanhempien kukkarolla elelet. Haaveita sulla ainakin näyttää olevan:)
Niin, onhan se vaikea uskoa että muutenkin kuin vm:ssä voi menestyä. ;)
Oikeassa yrittämisessä on se hyvä puoli että voi ITSE PÄÄTTÄÄ millä alalla toimii, mitä tuotteita ja palveluita myy/tuottaa ja saa hinnoitella tuotteet ja palvelut itse. Ei tarvitse toimia ylälinjan käskyläisenä eikä tarvitse vetää lyhkäreitä essolla ja liioitella tuloja.
Myyntiä tosin joutuu silloin tällöin tekemään, mutta tulot eivät ole riippuvaisia siitä moniko maksaa aloituspakkauksen.
Vai riittää sun yrittämisessä, että silloin tällöin myy:) Silloin tällöin käyt töissä, silloin tällöin hoidat muuten yritystä. Se on näköjään helppoa kuin heinänteko tuo yrittäminen. Jotenkin, ihan pikkasen:), minusta tuntuu, ettet ole yritysmaailmassa ollut päivääkään.
Kyllä, eikö olekin ihmeellistä kun kukaan ei hiillosta myymään eikä värväämään? ;) Kun tuote ja palvelu on hyvä, ei itse tarvitse pakottamalla myydä. Alussa tietenkin vaati vähän enemmän omaa myyntityötä.
Yrittäjänä olen ollut vasta 3 vuotta, taitaa siitä muutama päivä kertyä. Moven kehitystä olen seurannut mielenkiinnolla, koska yksi tuttuni on hurahtanut siihen täysin. Tuli minullekin sitä tarjoamaan ja sanoi että se tuplaa tuloni. Eipä ole ainakaan kaverini vielä valitettavasti rikastunut.
sillä molemmat vanhempani ovat kuolleet, ja omassa asunnossa asunut jo vuosia.
Ai niin, onhan sulla Nessut vieressä - niihin on hyvä pyyhkiä mällit kun olet saanut postattua tänne tai kun olet lukenut move-magazinea (kyllä sillä varmasti irtoaa).
Selvitäpä räkänokka vaikka mitä maksaa mainostoimistossa kuvankäsittely tai grafiikan suunnittelu, niistä nenäsi ja tule sitten vasta huutelemaan.
Jos joku sanoo omista töistään jotakin niin tällä palstallahan ne ei koskaan pidä paikkaansa, vaan aina ovat tuulesta temmattuja haavekuvia. Tätä tyyliä käytätte itse kaikissa vastauksissanne, joten tottukaa siihen!
minkä minä sille voin, että sulla menee niin huonosti. Voi orpoparkaa! No, saathan tällä palstalla toteuttaa itseäsi. Ei muuta ku röyhistät rintaasi ja kirjoittelet lisää.. muista soittaa kaverilles, että lukevat sun kirjoitukses! ON NE NIIN HYVIÄ!
Onhan se ymmärrettävää, ettei suomen kielen sanat ja sisältö välttämättä aukea, kun takana on vain peruskoulu ja ammattikoulukin jäi kesken movetuksen johdosta.
Selvennettäköön sinulle nyt sen verran, että oppo ei ole orpo. Kyllä tuo lyhenne tulee ihan jostakin muualta, mutta sistä sinulle turha kertoa, koska sitä sanaa ei löydy movettajan kusetusaapisesta eikä edes ylälinjan "viisauksista".
Loppu.
Oppo-orpo sitten! Itsehän hait täältä säälipisteitä ilmoittamalla vanhempiesi kuolleen jo lapsena. Seuraavan kerran kun olet tällä foorumilla, ai niin, sähän olet kokoajan tällä foorumilla.. Onhan siinäkin elämälle tarkoitusta yhdelle ihmiselle:) Kyllä ne kaverit lukee sun kirjoituksia, ku muistat aina pyytää... Ja aivan varmasti ajattelevat, että kyllä tuo on viisas:) Sulla täytyy olla paljon työkokemusta... ainakin marjanpoimimisesta.. oikeat työt ovat jotenkin kiertäneet sut
The End (sulle tiedoksi: se on englantia ja tarkoittaa, että LOPPU)
> harrastustyö, josta mukavasti tulee lisätuloa
po. harrastustyö, josta muka tulee lisätuloa
Itse olin pari viikkoa käymättä täällä ja samaa vanhaa lämmitettynä täällä vaan on tarjolla.
se on The end.
Niin mitenkäs koneistaja voisi ymmärtää että joillain on pc auki koko työajan..
On kone kotona,töissä ja kantabaarissa?
...aläpäs arvioi väärin vuorotyötä, jota on suurin osa tämän maan merkittävimmistä töistä.