Mikä on puristussuhde ?

aqnostikko

Käytetäänkö mäntäohjatussa 2-tahtimoottorissa alkutilavuutena sylinterin koko tilavuutta, vai tilavuutta kun huuhteluaukot on sulkeutuneet ?

2

2444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      sylinterin plus palotilan tilavuutta käytetään useimmiten. Japanilaiset käyttävät joko huuhtelu- tai pakoaukkojen yläpuolista tilavuutta plus palotilaa, en muista kumpaa. Siksi japseissa on näennäisesti matala puristussuhde, vaikka totuus on muuta.

      • aqnostikko

        Puristussuhdehan on laskennallinen suure, ja puristuspaineet on sitten toinen juttu.

        2-tahtisissa pakoaukon sulkeutuessa, ainakin täydellä teholla, sylinterissä voi olla jo ylipainetta ennenkuin varsinainen puristus alkaa, ja työkierto muistuttaa periaatteeltaan ahdetun moottorin vastaavaa.

        Ylipaine riippuu aikalailla pakoputken vastapaineesta, ja kun mitoitus on tehtävä suurimman paineen mukaan, niin mitä suuremmalle maksimiteholle se mitoitetaan, sitä voimattomampi kone on optimi kierrosten ulkopuolella, eli "tehopiikki" tuntuu voimakkaammin.

        Tätä käyttäytymistä voisi periaatteessa lukea jo spekseistä, mitä matalampi puristussuhde tehoon verrattuna, sitä terävämpi piikki.

        Ongelmana on kuitenkin se, kuten sanoit, että jos puristussuhde voi olla koko-, huuhtelu- tai pakokanavan yläpuolinen tai joku tilavuus jostakin väliltä, niin puristussuhteen lukemasta ei voi päätellä mitään, ellei tiedä mitä se oikein tarkoittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      123
      1220
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      782
    Aihe