Muistan kuinka pari vuotta sitten uuslestadiolaiset keskustelivat Lestadiolaisuus- ja Vanhoillislestadiolaisuus-keskustelussa ja ko. palstojen sheriffit vaiensivat nämä keskustelut tiukalla otteella.
Sitten joku keksi, että perustetaanpa meille uuslestadiolaisille oma keskustelu! Jo pelkkä idea sai silloisista lestadiolaissheriffeistä vanhoillisemman eli "vanhan vaimon" karvat pystyyn. He eivät voineet millään hyväksyä, että meille "harhaoppisille" tai "eriseuralle" perustetaan oma keskustelu ja vastustivatkin koko hanketta loppuun asti.
Ja tulihan se keskustelu uuslestadiolaisillekin. Toki alkuaikoina keskusteluun tunkeutui aikamoisia mollaajia, jotka eivät uuslestadiolaisuutta tunnustaneet. Kovasti olivat nämä sankarit katkeroituneet UL:n keskustelusta eivätkä katsoneet sitä hyvällä! Nyt tämä keskustelu on ainoa lestadiolaiskeskustelu, mikä on säästynyt pahimmilta provoilta ja feikeiltä.
Mutta Herra halusi tämänkin keskustelun syntyvän. Kiitokset myös Suomi24:n ylläpidolle.
UL-keskustelun historiaa
5
928
Vastaukset
- esles
Hyvä jos yksi juttu tulee päivässä. Sais kyllä siirtyä tänne kaikki, joille ei vanha terveellinen oppi kelpaa. Heidän täytyy kuitenkin olla pilaamassa toisten keskusteluja.
Kyllä se on niin, että kuolleeseen uskoon ei ole paljon kirjoittamista, ainakaan kuolleilla.- eiesles
"Kuolleeseen uskoon ei ole paljon kirjoittamista, ainakaan kuolleilla".
Eiköhän se totuus ole pohjimmiltaan sinultakin kuollutta ja hukassa, joten turha isotella. - keskustelua...
Käyn säännöllisesti tuolla vanhoillislestadiolaispalstalla ja voin sanoa, että minua ei ainakaan tippaakaan häiritse tämän palstan täällä olo, kyllähän tähän maailmaan ääntä mahtuu. Vaikeuksia vaan tuntuu olevan keskustelijoiden löytämisessä tänne, jos katsoo montako avausta on esimerkiksi huhtikuun aikana tehty, ei voi kovin vilkkaaksi keskusteluksi kehua:)
- Utelias kun olen
Minne Ul Puhveli kumppaneineen on kadonnut?
- Tiehöylä
henkireikä todellisille rakkauden kaksoiskäskyä noudattaville uskoville.
Tiehöylä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16211510- 288132
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565984Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664967- 204737
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394384Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014275- 953605
- 803280
- 481781