UL-keskustelun historiaa

Samuli_

Muistan kuinka pari vuotta sitten uuslestadiolaiset keskustelivat Lestadiolaisuus- ja Vanhoillislestadiolaisuus-keskustelussa ja ko. palstojen sheriffit vaiensivat nämä keskustelut tiukalla otteella.

Sitten joku keksi, että perustetaanpa meille uuslestadiolaisille oma keskustelu! Jo pelkkä idea sai silloisista lestadiolaissheriffeistä vanhoillisemman eli "vanhan vaimon" karvat pystyyn. He eivät voineet millään hyväksyä, että meille "harhaoppisille" tai "eriseuralle" perustetaan oma keskustelu ja vastustivatkin koko hanketta loppuun asti.

Ja tulihan se keskustelu uuslestadiolaisillekin. Toki alkuaikoina keskusteluun tunkeutui aikamoisia mollaajia, jotka eivät uuslestadiolaisuutta tunnustaneet. Kovasti olivat nämä sankarit katkeroituneet UL:n keskustelusta eivätkä katsoneet sitä hyvällä! Nyt tämä keskustelu on ainoa lestadiolaiskeskustelu, mikä on säästynyt pahimmilta provoilta ja feikeiltä.

Mutta Herra halusi tämänkin keskustelun syntyvän. Kiitokset myös Suomi24:n ylläpidolle.

5

955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esles

      Hyvä jos yksi juttu tulee päivässä. Sais kyllä siirtyä tänne kaikki, joille ei vanha terveellinen oppi kelpaa. Heidän täytyy kuitenkin olla pilaamassa toisten keskusteluja.

      Kyllä se on niin, että kuolleeseen uskoon ei ole paljon kirjoittamista, ainakaan kuolleilla.

      • eiesles

        "Kuolleeseen uskoon ei ole paljon kirjoittamista, ainakaan kuolleilla".
        Eiköhän se totuus ole pohjimmiltaan sinultakin kuollutta ja hukassa, joten turha isotella.


      • keskustelua...

        Käyn säännöllisesti tuolla vanhoillislestadiolaispalstalla ja voin sanoa, että minua ei ainakaan tippaakaan häiritse tämän palstan täällä olo, kyllähän tähän maailmaan ääntä mahtuu. Vaikeuksia vaan tuntuu olevan keskustelijoiden löytämisessä tänne, jos katsoo montako avausta on esimerkiksi huhtikuun aikana tehty, ei voi kovin vilkkaaksi keskusteluksi kehua:)


    • Utelias kun olen

      Minne Ul Puhveli kumppaneineen on kadonnut?

    • Tiehöylä

      henkireikä todellisille rakkauden kaksoiskäskyä noudattaville uskoville.

      Tiehöylä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      139
      3690
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      58
      3294
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2714
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2281
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      171
      1926
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1406
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1182
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      973
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      943
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      157
      933
    Aihe