UL-keskustelun historiaa

Samuli_

Muistan kuinka pari vuotta sitten uuslestadiolaiset keskustelivat Lestadiolaisuus- ja Vanhoillislestadiolaisuus-keskustelussa ja ko. palstojen sheriffit vaiensivat nämä keskustelut tiukalla otteella.

Sitten joku keksi, että perustetaanpa meille uuslestadiolaisille oma keskustelu! Jo pelkkä idea sai silloisista lestadiolaissheriffeistä vanhoillisemman eli "vanhan vaimon" karvat pystyyn. He eivät voineet millään hyväksyä, että meille "harhaoppisille" tai "eriseuralle" perustetaan oma keskustelu ja vastustivatkin koko hanketta loppuun asti.

Ja tulihan se keskustelu uuslestadiolaisillekin. Toki alkuaikoina keskusteluun tunkeutui aikamoisia mollaajia, jotka eivät uuslestadiolaisuutta tunnustaneet. Kovasti olivat nämä sankarit katkeroituneet UL:n keskustelusta eivätkä katsoneet sitä hyvällä! Nyt tämä keskustelu on ainoa lestadiolaiskeskustelu, mikä on säästynyt pahimmilta provoilta ja feikeiltä.

Mutta Herra halusi tämänkin keskustelun syntyvän. Kiitokset myös Suomi24:n ylläpidolle.

5

908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esles

      Hyvä jos yksi juttu tulee päivässä. Sais kyllä siirtyä tänne kaikki, joille ei vanha terveellinen oppi kelpaa. Heidän täytyy kuitenkin olla pilaamassa toisten keskusteluja.

      Kyllä se on niin, että kuolleeseen uskoon ei ole paljon kirjoittamista, ainakaan kuolleilla.

      • eiesles

        "Kuolleeseen uskoon ei ole paljon kirjoittamista, ainakaan kuolleilla".
        Eiköhän se totuus ole pohjimmiltaan sinultakin kuollutta ja hukassa, joten turha isotella.


      • keskustelua...

        Käyn säännöllisesti tuolla vanhoillislestadiolaispalstalla ja voin sanoa, että minua ei ainakaan tippaakaan häiritse tämän palstan täällä olo, kyllähän tähän maailmaan ääntä mahtuu. Vaikeuksia vaan tuntuu olevan keskustelijoiden löytämisessä tänne, jos katsoo montako avausta on esimerkiksi huhtikuun aikana tehty, ei voi kovin vilkkaaksi keskusteluksi kehua:)


    • Utelias kun olen

      Minne Ul Puhveli kumppaneineen on kadonnut?

    • Tiehöylä

      henkireikä todellisille rakkauden kaksoiskäskyä noudattaville uskoville.

      Tiehöylä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4211
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2350
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1871
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1484
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1456
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1244
    7. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      737
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      724
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      691
    Aihe