VARAS JA KAVALTAJA
Juudas oli alussa uskollinen opetuslapsi. Hänet valittiin 12 apostolin joukkoon. Hänen on täytynyt osoittaa aitoa uskoa ja rakkautta Jeesuksen seuraajana. Kuinka Juudaksesta sitten tuli varas?
Miksi ihmisestä yleensä tulee varas?
Ihminen haluaa toisille kuuluvaa. Halu kasvaa suureksi, ja saa hyvätkin ihmiset tekemään pahaa. Joskus ne joista tulee varkaita, eivät enää käänny tekemään hyvää. Tällainen oli eräs Jeesuksen apostoli. Hänen nimensä oli Juudas Iskariot. Tiesikö Juudas varastamisen olevan väärin? Juudas tiesi olevan väärin varastaa. Hänelle oli opetettu Jumalan lakia pienestä pitäen. Hän tiesi, että Jumala oli kerran jopa puhunut taivaasta ja sanonut kansalleen: ”Et saa varastaa.” (2. Moos. 20:15.)
Aikuisena Juudas tapasi Suuren Opettajan ja hänestä tuli opetuslapsi. Myöhemmin Jeesus jopa valitsi Juudaksen 12 apostolinsa joukkoon. Valitsiko Jeesus varkaan? (Juudas ei silloin ollut varas!) Jeesus ja apostolit matkustivat yhdessä ja aterioivat yhdessä. Heidän rahojaan säilytettiin lippaassa. Jeesus antoi sen Juudaksen haltuun. Rahat olivat yhteisiä, eivätkä kuuluneet Juudakselle. Mutta tiedätkö, mitä hän teki jonkin ajan kuluttua? Juudas alkoi ottaa lippaasta rahaa silloinkin kun hänen ei olisi pitänyt. Hän otti sitä muiden näkemättä ja yritti keksiä keinoja saada itselleen lisää. Hän alkoi ajatella rahaa koko ajan. Katsotaanpa, mihin hänen väärä halunsa johti muutamaa päivää ennen Jeesuksen surmaamista.
Jeesuksen ystävän Lasaruksen sisar Maria otti erittäin hienoa öljyä ja kaatoi sitä Jeesuksen jaloille. Juudas valitti voitelemisesta. Tiedätkö miksi? Hän sanoi, että öljy olisi pitänyt myydä ja siitä saadut rahat olisi pitänyt antaa köyhille. Todellisuudessa hän halusi saada itselleen enemmän rahaa lippaaseen, jotta hän voisi varastaa sitä. (Johannes 12:1–6.) Jeesus kielsi Juudasta aiheuttamasta vaikeuksia Marialle, joka oli ollut hyvin huomaavainen. Miten varkaasta tuli kavaltaja Juudas? Hän ei pitänyt Jeesuksen nuhteista. Juudas meni siksi ylipappien luo, jotka olivat Jeesuksen vihollisia. He halusivat pidättää Jeesuksen mutta yöaikaan, jotteivät ihmiset olisi nähneet heitä. Monet ihmiset kun pitivät Jeesusta profeettana ja messiaana.
Juudas sanoi papeille: ’Minä kerron teille, miten saatte Jeesuksen kiinni, jos annatte minulle rahaa. Kuinka paljon maksatte minulle?’ ’Maksamme sinulle 30 hopearahaa’, papit vastasivat. (Matteus 26:14–16.) Juudas otti rahat. Hän siis myi Suuren Opettajan papeille! Voitko ymmärtää, miksi joku voi tehdä niin pahaa? Tällaista voi tapahtua, kun ihmisestä tulee varas ja hän varastaa rahaa. Hän rakastaa rahaa enemmän kuin muita ihmisiä tai edes Jumalaa. Ehkäpä sanot, ettet sinä koskaan tule rakastamaan mitään enemmän kuin Jeesusta ja JHVH, (tetragammi) Jumalaa (Jahve, Jes. 42:8; vrt. 43:7-12 - KR92). On hienoa ajatella ja tehdä aina oikein! Linkki - http://www.evl.fi/raamattu/
JUUDAS VARAS JA KAVALTAJA
20
668
Vastaukset
- Raamatun opetus
Raamattu on pyhien kirjoitus meille opetukseksi. Se puhuu varkaudesta ja kavalluksesta, samoin se puhuu huoruudesta ja veronkierrosta. Nämä teot saavat meilläkin sijaa kristisllisyyden puheissa.
Totuudesta puhuminen ei näyttäisi olevan kristillisyydessämme yhtälailla vakiintunutta. Puhumme kyllä Pyhästä hengestä, totuuden hengestä.
Mutta kristillisyyteemme on kuin vaivihkaa asettunut eräänlainen totuuden syrjään laittaminen. Siionisa ei haluta keskustella niistä vuosista jotka meillä tänäänkin monen mieltä murehduttaa. Oma syyllisyys ja huonous on jäänyt mieleen hoitokokouksista tai rippikoulujen yöherätyksistä.
Totuuden hengen nimessä monet eksyneet rohkenisivat palata siihen kotisiioniin josta väärän hengen uskovat heidät ymmärtämättään ajoivat 1970- ja 1980- luvulla- eon
TOTUUS ESILLE!
Oikeassa olet Raamatun opetuksen suhteen.
>Varkaus vajhe ja totuuden peittely
Raamatun opetus 11.4.2006 klo 12.56
Raamattu on pyhien kirjoitus meille opetukseksi.<
Milloin oli ensiksi varkaus (ja valhe)? Varkaus (ja kavallus). Niillä on pitkä historia.
1. Varkaus tapahtui henkimaailmassa. Saatana varasti Eedenissä Luojalle kuuluvan palvonnan.
Ihmiset varastivat ja söivät kielletystä puusta. Heidät tuomittiin kuolemaan. Saatanan pään murskaa "vaimon siemen". Jeesusta pistettiin kantapäähän kun hänet naulattiin paaluun, 1. Moos. 3:13-15. Eedenissä lausuttiin vanhin ennustus, joka on osittain täyttynyt. Eedenin ulkopuolella Aatami rappeutui ja kuoli alle 1000 v. (Adam eli yhteensä 930 v). Eedenin ulkopuolella syntynyt ihmiskunta peri rappeutuvat geenit: taipumus tehdä syntiä (sairaus ja kuolema), Room. 5:12; Ks. Joh. 5:24-30; Ilm. 20:11-21.
Haureus eli moraalittomuus johtaa moniin vääriin tekoihin mm. kavaltamaan ja varastamaan yhteisöiltä ym.
>Se puhuu varkaudesta ja kavalluksesta, samoin se puhuu huoruudesta ja veronkierrosta. Nämä teot saavat meilläkin sijaa kristisllisyyden puheissa. Totuudesta puhuminen ei näyttäisi olevan kristillisyydessämme yhtälailla vakiintunutta. Puhumme kyllä Pyhästä hengestä, totuuden hengestä.<
Miksi totuus ei ole vakiintunut kristikuntaan? Milloin hylättiin pyhän hengen ohjaus? Kun apostoleista luopunut kirkko halusi maallisia ja poliittisia virkoja keisarilta? Saatanan ennustettiin kylvävän lustetta elopeltoon. Vasta elonkorjuussa eroteltaisiin rikkaruohot, ettei tuhottaisi korjattavaksi kelpaavaa eloa. 1. ennustuksen mukaan "Käärme" tuottaisi siementä, joka on ilmentynyt Raamatun opeista luopuneiksi. Moniko Konstantinuksen jälkeisistä kristikunnan johtajista seurasi Jeesusta? Paaveista ei ilm. yhtään.
>Mutta kristillisyyteemme on kuin vaivihkaa asettunut eräänlainen totuuden syrjään laittaminen. Siionissa ei haluta keskustella niistä vuosista jotka meillä tänäänkin monen mieltä murehduttaa. Oma syyllisyys ja huonous on jäänyt mieleen hoitokokouksista tai rippikoulujen yöherätyksistä.<
Jos rakastetaan totuutta, niin keskustellaan asioista jotka murehduttavat. Johtuuko syyllisyys ja syyllistäminen vääristä opettajista ja opeista? (Esim. lapsikaste, sitä ei löydy Raamatusta. Aidosti uskovia ei siis ole kastettu ja eivät ole saaneet hyvää omaatuntoa ja pyhää henkeä. Vaikka kaste ja sitä edeltävä vihkiytyminen ja totuuden hengen saaminen pelastaa, niin miten pelastaa jos ihmiset eivät tottele Sanaa, Joh. 3:16, 17?) Keskustelua on hyvä käydä rakentavassa hengessä. Mutta miten rakentaa, jos puuttuu rakkautta Jumalaan ja lähimpiin - rakentajissa ja opeissa? 1. Joh. 4:8; 5:3 korostavat rakkautta teoissa.
>Totuuden hengen nimessä monet eksyneet rohkenisivat palata siihen kotisiioniin josta väärän hengen uskovat heidät ymmärtämättään ajoivat 1970- ja 1980- luvulla<
"Vaimon siemen". Pyhä henki ilmenisi ykseyden ja rauhan edistämisessä - apostolien mallin mukaan. Kristikunnan eril. uskonnoilta puuttuu ykseys. Ristiretket, inkvisitio ja sodat. Rintamien erip. papit siunasivat miehet ja aseet sekä usein toisella puolella olevan uskovan tappamisen. Jos luotamme Kristuksen johtoon meidän on hyvä miettiä Jeesuksen sanoja Matteukselle. Ne korostavat isännän ohjaavan "Uskollista palvelijaa" ja pitävän "pahan palvelijan" ulkopuolella. Mistä totuus ja oikea Raamatun opetus löytyy? Matt. 24:42-47 (Vrt. 48-51). Linkistä on totuutta rakastavalle hyötyä jos vertaa Raamattuun. VKR käyttää nimeä Jehova 2. Moos. k. alav. (KR 1933 "Ehjee"). Voideltujen hengellinen koti ja Siion on ylhäällä, Ilm. 14:1-5. Jeesus t. J:n Sana saa aikaan myös uuden maan jossa asuu vanhurskaus. Ps. 37:9-12; 2. Piet. 3:13.
JHVH NIMI RAAMATUSSA JA KIRKOISSA
http://80.186.18.71/news2005-12-23.pdf - (Varhaisin lanaus Raamatusta, - nimi Jehova).
http://80.186.18.71/betel_fi_2005d.jpg - (Raamattu vuodelta 1642 / 1685 on Suomen vanhin).
http://80.186.18.71/viroyhwh2.jpg - (Tallinnan Tuomiokirkon alttari, JHVH, hepr. tetragrammi)
http://80.186.18.71/viroyhwh3.jpg - (JHWH, nimi Jehova Raamatussa).
Hki: Suurkirkon Unioninkadun - päädyssä esiintyy Jumalan nimi Jehova. Yliopiston vanhassa vaakunassa oli JHVH: Jehovasta keskusteltiin mm. yliopistolehdessä 1990-luvun suurjuhlan aikaan. Aleksis Kivi käytti Lea-näytelmässään Jehovaa. Niskavuoren vanha emäntäkin käytti elokuvassa Jehova nimeä. Onko KR92 mukainen Jahve parempi, varsinkin kun NIMI on vain n. 10 kohdassa, kun pitäisi olla n. 7 000 kertaa? (Nimi JHVH esiintyy Raamatussa n. 7 000 kohdassa.) Tutustu em. ja seur. linkkeihin - kopioi koneellesi!
LINKIT - http://www.evl.fi/raamattu/ - Vrt. http://www.biblelexicon.info/ - Eelon
Juudas teki anteeksiantamatonta syntiä!
>>Varkaus vajhe ja totuuden peittely
Raamatun opetus 11.4.2006 klo 12.56 - Eelon
eon kirjoitti:
TOTUUS ESILLE!
Oikeassa olet Raamatun opetuksen suhteen.
>Varkaus vajhe ja totuuden peittely
Raamatun opetus 11.4.2006 klo 12.56
Raamattu on pyhien kirjoitus meille opetukseksi.<
Milloin oli ensiksi varkaus (ja valhe)? Varkaus (ja kavallus). Niillä on pitkä historia.
1. Varkaus tapahtui henkimaailmassa. Saatana varasti Eedenissä Luojalle kuuluvan palvonnan.
Ihmiset varastivat ja söivät kielletystä puusta. Heidät tuomittiin kuolemaan. Saatanan pään murskaa "vaimon siemen". Jeesusta pistettiin kantapäähän kun hänet naulattiin paaluun, 1. Moos. 3:13-15. Eedenissä lausuttiin vanhin ennustus, joka on osittain täyttynyt. Eedenin ulkopuolella Aatami rappeutui ja kuoli alle 1000 v. (Adam eli yhteensä 930 v). Eedenin ulkopuolella syntynyt ihmiskunta peri rappeutuvat geenit: taipumus tehdä syntiä (sairaus ja kuolema), Room. 5:12; Ks. Joh. 5:24-30; Ilm. 20:11-21.
Haureus eli moraalittomuus johtaa moniin vääriin tekoihin mm. kavaltamaan ja varastamaan yhteisöiltä ym.
>Se puhuu varkaudesta ja kavalluksesta, samoin se puhuu huoruudesta ja veronkierrosta. Nämä teot saavat meilläkin sijaa kristisllisyyden puheissa. Totuudesta puhuminen ei näyttäisi olevan kristillisyydessämme yhtälailla vakiintunutta. Puhumme kyllä Pyhästä hengestä, totuuden hengestä.<
Miksi totuus ei ole vakiintunut kristikuntaan? Milloin hylättiin pyhän hengen ohjaus? Kun apostoleista luopunut kirkko halusi maallisia ja poliittisia virkoja keisarilta? Saatanan ennustettiin kylvävän lustetta elopeltoon. Vasta elonkorjuussa eroteltaisiin rikkaruohot, ettei tuhottaisi korjattavaksi kelpaavaa eloa. 1. ennustuksen mukaan "Käärme" tuottaisi siementä, joka on ilmentynyt Raamatun opeista luopuneiksi. Moniko Konstantinuksen jälkeisistä kristikunnan johtajista seurasi Jeesusta? Paaveista ei ilm. yhtään.
>Mutta kristillisyyteemme on kuin vaivihkaa asettunut eräänlainen totuuden syrjään laittaminen. Siionissa ei haluta keskustella niistä vuosista jotka meillä tänäänkin monen mieltä murehduttaa. Oma syyllisyys ja huonous on jäänyt mieleen hoitokokouksista tai rippikoulujen yöherätyksistä.<
Jos rakastetaan totuutta, niin keskustellaan asioista jotka murehduttavat. Johtuuko syyllisyys ja syyllistäminen vääristä opettajista ja opeista? (Esim. lapsikaste, sitä ei löydy Raamatusta. Aidosti uskovia ei siis ole kastettu ja eivät ole saaneet hyvää omaatuntoa ja pyhää henkeä. Vaikka kaste ja sitä edeltävä vihkiytyminen ja totuuden hengen saaminen pelastaa, niin miten pelastaa jos ihmiset eivät tottele Sanaa, Joh. 3:16, 17?) Keskustelua on hyvä käydä rakentavassa hengessä. Mutta miten rakentaa, jos puuttuu rakkautta Jumalaan ja lähimpiin - rakentajissa ja opeissa? 1. Joh. 4:8; 5:3 korostavat rakkautta teoissa.
>Totuuden hengen nimessä monet eksyneet rohkenisivat palata siihen kotisiioniin josta väärän hengen uskovat heidät ymmärtämättään ajoivat 1970- ja 1980- luvulla<
"Vaimon siemen". Pyhä henki ilmenisi ykseyden ja rauhan edistämisessä - apostolien mallin mukaan. Kristikunnan eril. uskonnoilta puuttuu ykseys. Ristiretket, inkvisitio ja sodat. Rintamien erip. papit siunasivat miehet ja aseet sekä usein toisella puolella olevan uskovan tappamisen. Jos luotamme Kristuksen johtoon meidän on hyvä miettiä Jeesuksen sanoja Matteukselle. Ne korostavat isännän ohjaavan "Uskollista palvelijaa" ja pitävän "pahan palvelijan" ulkopuolella. Mistä totuus ja oikea Raamatun opetus löytyy? Matt. 24:42-47 (Vrt. 48-51). Linkistä on totuutta rakastavalle hyötyä jos vertaa Raamattuun. VKR käyttää nimeä Jehova 2. Moos. k. alav. (KR 1933 "Ehjee"). Voideltujen hengellinen koti ja Siion on ylhäällä, Ilm. 14:1-5. Jeesus t. J:n Sana saa aikaan myös uuden maan jossa asuu vanhurskaus. Ps. 37:9-12; 2. Piet. 3:13.
JHVH NIMI RAAMATUSSA JA KIRKOISSA
http://80.186.18.71/news2005-12-23.pdf - (Varhaisin lanaus Raamatusta, - nimi Jehova).
http://80.186.18.71/betel_fi_2005d.jpg - (Raamattu vuodelta 1642 / 1685 on Suomen vanhin).
http://80.186.18.71/viroyhwh2.jpg - (Tallinnan Tuomiokirkon alttari, JHVH, hepr. tetragrammi)
http://80.186.18.71/viroyhwh3.jpg - (JHWH, nimi Jehova Raamatussa).
Hki: Suurkirkon Unioninkadun - päädyssä esiintyy Jumalan nimi Jehova. Yliopiston vanhassa vaakunassa oli JHVH: Jehovasta keskusteltiin mm. yliopistolehdessä 1990-luvun suurjuhlan aikaan. Aleksis Kivi käytti Lea-näytelmässään Jehovaa. Niskavuoren vanha emäntäkin käytti elokuvassa Jehova nimeä. Onko KR92 mukainen Jahve parempi, varsinkin kun NIMI on vain n. 10 kohdassa, kun pitäisi olla n. 7 000 kertaa? (Nimi JHVH esiintyy Raamatussa n. 7 000 kohdassa.) Tutustu em. ja seur. linkkeihin - kopioi koneellesi!
LINKIT - http://www.evl.fi/raamattu/ - Vrt. http://www.biblelexicon.info/Juudas ei ollut lopulta enää Jeesuksen uskollinen opetuslapsi, koska kavalsi Jeesuksen papeille!
Kun Juudas valittiin, hän oli uskollinen, mutta vähitellen hänessä kehittyi ahneus ja ylpeys. Raamatun ennustusten täyttymykseksi Juudaksen tapauksessa Jeesus ei paljastanut Juudasta julkisesti toisille apostoleille, vaikka kertoi heille yhden olevan epäpuhdas (sydämeltään).
Jumala tai Jeesus eivät painostaneet Juudasta tekemään sellaista, mitä hän ei olisi halunnut. Lopulta Juudas teki itsemurhan, havaittuaan tekonsa pahat seuraukset ja pappien murhanhimoisen katumattoman vihan Jeesusta kohtaan. He kaikki siis ansaitsivat Gehennan tuomion. Kaiken taustalla oli Jumalan vastustaja Saatana.
PS. Näyttää myös siltä, että Jumalan nimen JHVH kohdalla on totuutta peitelty pappien taholta. - Anonyymi
Ahneus on kaiken pahan alku.
- Anonyymi
"Totuuden hengen nimessä monet eksyneet rohkenisivat palata siihen kotisiioniin josta väärän hengen uskovat heidät ymmärtämättään ajoivat 1970- ja 1980- luvulla."
Ymmärrän niin, että väärässä hengessä olevat eksyivät ja eksyttivät myös muita. Ne muut, jotka ajettiin ry:n toiminnan ulkopuolelle eivät tarvitse palaamista, vaan juurikin väärähenkiset. Jumala kokosi omiaan muualle susien käsistä. Mitä korjausta siinä tapahtuisi, jos väärän hengen omaavat teettäisivät parannusta omaan väärään henkeen niillä, jotka olivst/vat oikealla tiellä. - Anonyymi00015
Älä varasta käskyn rikkoi siis juutalaiset.
- Juudaksen evankeliumi
joka nyt on tuotu esille, miten siihen pitäisi suhtautua!
Aiheuttaa kyllä jonkin verran mietittävää!
Siis miettikää!- kuka hän oikein oli
tässä yksi paikka jossa asiasta on käyty keskustelua:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000013&posting=22000000014807862#22000000014807862 - Eelon
OLIKO TURMELUS ENNALTAMÄÄRÄTTY?
>> Mitenkäs se
Juudaksen evankeliumi 12.4.2006 klo 13.08
joka nyt on tuotu esille, miten siihen pitäisi suhtautua!
Aiheuttaa kyllä jonkin verran mietittävää!
Siis miettikää! - Eelon
kuka hän oikein oli kirjoitti:
tässä yksi paikka jossa asiasta on käyty keskustelua:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000013&posting=22000000014807862#22000000014807862JUUDAKSEN KAVALLUSHINTA?
>>Juudas
kuka hän oikein oli 12.4.2006 klo 13.13
tässä yksi paikka jossa asiasta on käyty keskustelua: - -
- Anonyymi
Ravatti Juudas ryhmä,
- Anonyymi
Jeesus kyllä on tiennyt ennalta että mikä taipuvaisuus Juudaksella on koska näki ihmisten sydämeen.
Saattoiko Jeesus siis ihan tahalleen Juudaksen kiusaukseen kun antoi rahalippaan Juudaksen haltuun?
Aika outoa toimintaa sikäli kun isän meidän rukouksessa opettaa että äläkä saata meitä kiusaukseen mutta kuiteski Juudaksen saattoi kiusaukseen.- Anonyymi
Jeesus tiesi, että Juudas varasti yhteisestä kukkarosta. Ei kuitenkaan nuhdellut Juudasta. Ajatteli, että hyvin menee ennalta laaditun käsikirjoituksen mukaan.
- Anonyymi00014
Varasteli opetuslasten kukkaroista niin.
- Anonyymi00016
Juudas oli juutalainen varas myös rabbit huijasi ihmisiltä . Huijasivat myös paikoissa myivät sapattina kuten tekivät rukoushuoneesta myyntikojun . No on siellä nyt moskeija.
- Anonyymi00017
Juutalaiset rikkoi omat käskynsä kuten älä varasta käskyn. Älä huijaa. Älä väärennä. Älä himoitse toisen omaa.
- Anonyymi00018
No älä tee huorin käskyn myös rikkoivat.
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
No älä tee huorin käskyn myös rikkoivat.
rikkoivat myös sapatti säännön
- Anonyymi00020
Missä on se Päivämiehen keskiaukeaman artikkeli varastamisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882503- 671455
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww821363EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111192- 81913
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19900Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe33773- 54773
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102771- 30706