Kone alkoi menemään vikasuojatilaan josta sitten
meni melkein välittömästi "sinisen ikkunaan" missä viittaus VMM(12) ja heksaa paljon. Oletan että muisitissa vikaa, memtest pitää ajaa mutta se pitäisi saada boottaavalle cd:lle jotenkin?
Kuvittelisin että memtest pohjalta sitten voi sanoa onko vika kammassa vai kovalevylle , eli jatkotoimenpiteet sen mukaan. Me recoverCD asentaa
käyttiksen uusiksi mutta sen mukana menee levyltä failit, kuvat jne . Tätä ei tahtoisi mitä neuvoksi?
98 Me kaatuu
3
727
Vastaukset
- -Jani-
Varsinaiseen ongelmaan en osaa sanoa mitään, mutta nuo tiedostothan voi ennen recovery cd:n käyttöä kopioida esim. cd:lle. Tai jos koneessasi on useampi levyasema (kuten minulla on kiintolevy jaettuna kahteen osioon), järjestelmänpalautus poistaa tallennetut tiedostot ainoastaan c-osiosta, muille osioille/levyille tallennetut tiedot ovat turvassa. Tietysti riippuu minkä verran eri osioilla on tilaa, voiko sinne kaikkea tallentaa.
- mitään enää
koska kone juuttuu heti kun hiirtä liikuttaa vikasuojatilassa. Recover CD: kautta pääsen dos-tilaan mutta silloin näkyy vain korppuasema joka on liian hidas kopioinitiin. Kovalevyn voisi varmaan ottaairti ja jollain toisella koneella kopsata tiedostot.
- -Jani-
mitään enää kirjoitti:
koska kone juuttuu heti kun hiirtä liikuttaa vikasuojatilassa. Recover CD: kautta pääsen dos-tilaan mutta silloin näkyy vain korppuasema joka on liian hidas kopioinitiin. Kovalevyn voisi varmaan ottaairti ja jollain toisella koneella kopsata tiedostot.
Tässä on tietysti hankaluutena se että koneesi jumittaa kun hiirtä liikuttaa, mutta jos jotenkin onnistut pääsemään eteenpäin niin kokeile tätä. Käynnistä-valikosta valitset "suorita" ja kirjoitat siihen msconfig. Siitä pääsee käynnistysvalintaan josta voi valita normaalin tai valikoivan käynnistyksen tai sitten vikasietotilan. Laita valinta normaaliin ja paina ok, sammuta kone ja käynnistä uudelleen. En tiedä toimiiko tuossa tapauksessa mutta kokeile jos onnistuu. Ainahan voi keplotella näppäimistön avulla jos hiiri ei toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5318965Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616170Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3745220Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664749Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s994361Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921896
- 1041412
- 47979