Kustannusarvio terassille

Blues

Tarkoitus olisi rakentaa n. 50 m2 terassi painekyllästetystä pilareiden varaan. Pilarit on jo muurattu. Onko kellään kokemusta, mikä on suunnilleen m2 kustannus rakenteelle...lähinnä puutavaralle?

7

31478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskimäärin

      nauloineen tonnin verran.

    • Jamo

      Runko kannattaa tehdä 2x6 painekyllästetystä lankusta. hinta noin 2,5€/m

      Pinta joko perus painekyllästetystä tai uritetusta
      Hinta alka n:1€/m uritettu n:1,4€/m
      Aidat jos ostat valmiina niin elementit maksavat noin 35€/2m. Älä rakenna missään nimessä nauloilla vaan kunnon terassi ruuveilla.

      Arvioisin 50m2 terassin tulevan maksamaan noin 2000€ säköt ja valaisimet, ym "herkut"

      t:Jamo

    • Viime kesänä rakentanut

      Itse tein 4x5= 20m2 terassin omasta mielestäni ihan kohtuuhinnalla. Miksi rakentaa jotakin lähemmäs sadan neliön "tanssilavaa", kun pienempikin useimmiten riittäisi? Meillä ainakin ollaan kokoon ihan tyytyväisiä. Terassille mahtuu neljän hengen pöytä, pari badenbaden- lepotuolia, grilli ja tietenkin ne pakolliset kukat sun muut somistukset. Lattiatilaakin jää vielä liikkumiseen.
      Runkopuu oli tietenkin painekyllästettynä kallein menoerä. Kun kyseli kaikista puutavaraa myyvistä liikkeistä tarjoukset ja haki halvimmasta, hinta oli muistaakseni 150 euroa. Palkkikengät rungon tekoon maksoivat myös yllättävän paljon, useita euroja kappale, vaikka hain ne halpakaupasta. Myös terassiruuvit olivat yllättävän suuri menoerä ja niitä tarvittiin tuhansia. Laudoitus maksoi myös lähes saman, kuin runkopuut. Tässä ei kannata missään nimessä säästää ja ostaa ohutta "lirsulautaa", vaan terassin tukevuuden ja rakentamisen helppouden kannalta paras valinta on paksu lauta. Kaikenkaikkiaan muistelen rakentamisen maksaneen sorineen, suodatinkankaineen, pilariharkkoineen jne. vähän alle 500 euroa. Lisäpointtina mieleen tuli, että kannattaa ehdottomasti ottaa nurmikko terassin alta pois ja laittaa suodatinkangas ja sora tilalle (kaadot tietenkin rakennuksesta poispäin). Näin ruohon kasvuriesa lautojen välistä terassille on ainakin muutaman vuoden ajan estetty.
      Aikaa kesälomasta on hyvä varata terassin tekoon tuollainen viikko, varsinkin, jos tekee pohjatyöt kunnolla.

      • Blues

        ...ainakaan hyvää ja KESTÄVÄÄ!...se on varma! Ja tässä vuoden päivät rakentaneena tiedän ainakin, että mikään ei ole halpaa..ei ainakaan hyvä! Ja jos ostaa halvan,niin sen työstäminen kestää niin kauan, että siitä tulee kallis...ellei sitten laske sen työtunteja.

        Terassista tulee pakostakin iso, koska se tulee kahdelle sivulle...kodinhoitohuoneesta ulos ja toiselta sivulta keittiö/olohuone sisälle. Ja isommalla perheelle tuollainen "tanssilava" on vähän pakko olla, koska pienessä postimerkissä ei oikein mahdu rennosti olla iso pöytä, grilli, löhötuolit, lastenvaunut ja siihen vielä tenavat touhuamaan...ei ne muutama lisäneliö juuri maksa niin paljoa, että myöhemmin kannattaa harmitella puuttuvia neliöitä.

        Meillä ei juuri ole rikkaruohot terassin alla ongelma...louhos ja siihen sora päällä, niin ei ihan joka juures kasva.

        Ihan siksi äkkiä kysyin tuota terassin hintaa, josko joku olisi tuon kokoisen kyhännyt, niin ajattelin päästä tässä kohtaa vähän helpommalla...Ensiviikonloppuna sitten pitäisi jo olla kansi terassin päällä...sitten ainakin tietää jo hinnan ;)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5070
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2309
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2229
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      227
      2214
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      218
      1413
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1394
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      976
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      48
      976
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      907
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      889
    Aihe