Kustannusarvio terassille

Blues

Tarkoitus olisi rakentaa n. 50 m2 terassi painekyllästetystä pilareiden varaan. Pilarit on jo muurattu. Onko kellään kokemusta, mikä on suunnilleen m2 kustannus rakenteelle...lähinnä puutavaralle?

7

31531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskimäärin

      nauloineen tonnin verran.

    • Jamo

      Runko kannattaa tehdä 2x6 painekyllästetystä lankusta. hinta noin 2,5€/m

      Pinta joko perus painekyllästetystä tai uritetusta
      Hinta alka n:1€/m uritettu n:1,4€/m
      Aidat jos ostat valmiina niin elementit maksavat noin 35€/2m. Älä rakenna missään nimessä nauloilla vaan kunnon terassi ruuveilla.

      Arvioisin 50m2 terassin tulevan maksamaan noin 2000€ säköt ja valaisimet, ym "herkut"

      t:Jamo

    • Viime kesänä rakentanut

      Itse tein 4x5= 20m2 terassin omasta mielestäni ihan kohtuuhinnalla. Miksi rakentaa jotakin lähemmäs sadan neliön "tanssilavaa", kun pienempikin useimmiten riittäisi? Meillä ainakin ollaan kokoon ihan tyytyväisiä. Terassille mahtuu neljän hengen pöytä, pari badenbaden- lepotuolia, grilli ja tietenkin ne pakolliset kukat sun muut somistukset. Lattiatilaakin jää vielä liikkumiseen.
      Runkopuu oli tietenkin painekyllästettynä kallein menoerä. Kun kyseli kaikista puutavaraa myyvistä liikkeistä tarjoukset ja haki halvimmasta, hinta oli muistaakseni 150 euroa. Palkkikengät rungon tekoon maksoivat myös yllättävän paljon, useita euroja kappale, vaikka hain ne halpakaupasta. Myös terassiruuvit olivat yllättävän suuri menoerä ja niitä tarvittiin tuhansia. Laudoitus maksoi myös lähes saman, kuin runkopuut. Tässä ei kannata missään nimessä säästää ja ostaa ohutta "lirsulautaa", vaan terassin tukevuuden ja rakentamisen helppouden kannalta paras valinta on paksu lauta. Kaikenkaikkiaan muistelen rakentamisen maksaneen sorineen, suodatinkankaineen, pilariharkkoineen jne. vähän alle 500 euroa. Lisäpointtina mieleen tuli, että kannattaa ehdottomasti ottaa nurmikko terassin alta pois ja laittaa suodatinkangas ja sora tilalle (kaadot tietenkin rakennuksesta poispäin). Näin ruohon kasvuriesa lautojen välistä terassille on ainakin muutaman vuoden ajan estetty.
      Aikaa kesälomasta on hyvä varata terassin tekoon tuollainen viikko, varsinkin, jos tekee pohjatyöt kunnolla.

      • Blues

        ...ainakaan hyvää ja KESTÄVÄÄ!...se on varma! Ja tässä vuoden päivät rakentaneena tiedän ainakin, että mikään ei ole halpaa..ei ainakaan hyvä! Ja jos ostaa halvan,niin sen työstäminen kestää niin kauan, että siitä tulee kallis...ellei sitten laske sen työtunteja.

        Terassista tulee pakostakin iso, koska se tulee kahdelle sivulle...kodinhoitohuoneesta ulos ja toiselta sivulta keittiö/olohuone sisälle. Ja isommalla perheelle tuollainen "tanssilava" on vähän pakko olla, koska pienessä postimerkissä ei oikein mahdu rennosti olla iso pöytä, grilli, löhötuolit, lastenvaunut ja siihen vielä tenavat touhuamaan...ei ne muutama lisäneliö juuri maksa niin paljoa, että myöhemmin kannattaa harmitella puuttuvia neliöitä.

        Meillä ei juuri ole rikkaruohot terassin alla ongelma...louhos ja siihen sora päällä, niin ei ihan joka juures kasva.

        Ihan siksi äkkiä kysyin tuota terassin hintaa, josko joku olisi tuon kokoisen kyhännyt, niin ajattelin päästä tässä kohtaa vähän helpommalla...Ensiviikonloppuna sitten pitäisi jo olla kansi terassin päällä...sitten ainakin tietää jo hinnan ;)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe