Ilmamoottorit Jo 100 Vuotta Sitten

BensaKartelli Helvettiin

Ilmanpaineella toimivat moottorit on keksitty ajat sitten. Tämä keksintö on kuitenkin pidetty pimennössä rahakkaiden tahojen toimesta.

Nyt olisi kuitenkin aika tehdä jotakin ennen kuin hukumme rahakkaiden tahojen ulosteeseen (pakokaasut jne) planeetallamme:

http://www.aircaraccess.com/nealtank.htm

Patentteja on mielin määrin, rauenneita myös. Siitä vaan rakentamaan saasteeton edullinen menopeli. :)

6

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimitat

      sen paineilman halvalla ja joka kilometrin päästä uusi paineistus?
      Laske hyvä mies kohtuullisen kokoisen paineilmasäiliön energiasisältö ja vertaa sitä vaikka bensan energiasisältöön, vaikka siitä 2/3 meneekin hukkaan.

      • halpaa

        Paineilmaahan saa huoltsikoilta ilmaisesksi.


    • Saetkae

      Senkummemmin puuttumatta "Ilmamoottorin" toimivuuteen, ajattelin kuinka paljon energiaa aurinko tuottaa meidän leveysasteilla. Muistaakseni auringon säteilyenergia kesällä on keskimäärin noin 4kwh/ m2 päivässä jos mittauspinta on optimaalisessa kulmassa aurinkoon nähden.

      Tavallisessa autossa on "vapaata" keräyspintaa noin 5m2, eli saat ihannetapauksessa 20kwh käyttöösi päivällä. Käytännössä varmasti vain puolet siitä ja sitten vielä pois "ilmamoottorin" hävikit ja muut hävikit. Ollaan kilttejä ja otetaan niihin vain 1/3 osa. Silloin liikutetaan autoasi 6-7 kwh energiamäärällä päivässä, kun aurinko paistaa.
      Mitä pidempään meinaat ajaa sitä hitaammin mennään, eipä taida vauhti hurmata??

      Nämä "rahakkaat tahot", ovatko ne samat jotka piilottavat avaruusolioita meiltä köyhiltä??

    • on aina

      ollut ja tulee olemaan eräs epätaloudellisimmista ja näinollen kalleimmista tavoista siirtää ja varastoida energiaa. paineilman tekeminen maksaa, säilöminen suurissa määrin on vaikeaa ja moottorien hyötusuhteet jäävät huonoiksi. Vertaa vaikka paineilmatyökaluihin. 3 kv:n kompressori hädintuskin riittää pienelle porakoneelle. Sensijaan suoraan sähköllä käytettynä vastaava pora kuluttaa 500 W. Tarinoita paineilma- autoista kyllä liikkuu, autot eivät niinkään.

      • erilaiset

        Noiden paineilma-autojen idea onkin siinä, että pienellä määrällä paineilmaa saadaan kerättyä ympäristöstä lämpöenergiaa autoa liikuttamaan. Ajatuksena vähän sama asia kuin asuntojen lämmitykseen käytettävät lämpöpumput, joilla saadaan noin kolminkertainen lämmitysteho verrattuna suoraan sähkölämmitykseen. Ja polttomoottorikinhan on itseasiassa lämpövoimakone jonka toiminta perustuu kaasun lämpölaajenemiseen, eli ei se lämpöpumppu autoa liikuttamassa niin hirveän kaukaa haettu ajatus ole...

        Siitä en tiedä onko paineilmalla mahdollista saada auto liikkumaan taloudellisesti. Ainakaan vielä ei tekniikka ilmeisesti ole siihen valmis, mutta paineilmatyökalujen toimintaperiaate on joka-tapauksessa täysin erilainen kuin paineilma-autoyritelmien.


      • huuhaata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      224
      1576
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      30
      1426
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1279
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1270
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1189
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      1008
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      992
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      179
      883
    Aihe