miten tämä on mahdollista

bonaqua

"kommunismissa valtio tarjoaa jokaiselle kansalaiselle kaikkein välttämättömät asiat, kuten juuri asunnon, työpaikan ja ilmaiset julkiset palvelut."

- dark fear

miten nuo kaikki pystytään tarjoamaan..suomessa ehkä koska ihmisiä on vähän ja täällä on hyvä alku mutta esim afrikassa..miten sinne pystytään jokaiselle tarjoamaan asunto työ ja palvelut...jos oletetaan että ketään ei konekiväärillä pakoteta töihin ja työnkin kaiketi saa itse valita. asunto pitäisi olla savimajoja parempi ja palvelut ensiluokkaista. mutta miten tämä kaikki?

jos se on mahdollista niin sittenhän se olisi ihan järkevä vahihtoehto. kumma ettei sitä ole kukaan koskaan onnistunut tekeen vaikka kaiketikki ohjeet on kommunisteille annettu.

9

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Punainen Manuaali

      Vaihe 1: otetaan valta leninistisin "tieteellisen kommunismin" keinoin ns. porvarillisessa yhteiskunnassa, koska kovin primitiivisen maan vallan kaappaamisessa ei ole paljon mieltä panos-tuotos-tarkastelun kannalta. Pitäisi alkaa rakentamaan jotakin. Valmis on helpompi ottaa haltuun. Seuraava sukupolvi jo uskoo, että kommunismi on luonut kaikki palatsit, taideaarteet, teollisuuslaitokset, infrastruktuurin jne. Tässä auttaa opettajien "iskurityö" "massojen sivistämiseksi".

      Vaihe 2: Tapetaan riittävästi "porvarillisia" ihmisiä, jolloin vapautuu asuntoja, työpaikkoja ja aivan kaikkea mahdollista. Valtio (Kommunistinen puolue) saa haltuunsa valtavasti varallisuutta vastikkeettomasti.

      Vaihe 3: osa kansasta orjuutetaan koska he ovat "kansan vihollisia". Nämä tuottavat maksimaalisen halvalla yhteiskunnalle infrastruktuuria ja muuta pienellä tilkalla puuroa kolmessa vuorossa. Uneksijat ja vastaanhangoittelijat ammutaan.

      Vaihe 4: Esimerkiksi "kansanarmeija", aseteollisuus, valtiontilat, vankileirien hallinto-, vartiointi, kuljetustyö, katujen luutiminen ym. on kätevä tapa antaa jokaiselle mielekäs työ yhteiskunnan tieteellisesti (tiedemiehet ja teoreetikot: Marx-Engels-Lenin-Stalin-Brezhnev) rakennetussa kokonaiskudoksessa.

      Vaihe 5: Muut elävät tyytyväisinä. Ja jos joku on tyytymätön ei hän uskalla sitä kertoa, sillä hän olisi välittömästi "kansan vihollinen".

      Vaihe 6: Eläköön Kommunistinen Puolue ja sen viisaat johtajat ! Terveisin kiitollinen kansa.

    • "aikuisten oikeesti" kiinnostunut aiheesta, niin tutustu aiheeseen esimerkiksi ottamalla selvää mitä K.Marx on aikoinaan kirjoitellut yhteiskunnan taloudellisen perustan kehitykseen vaikuttavista tekijöistä!

      • bonaqua

        vähän sama kuin kysyy uskovaiselta miksi kuolee..vastaus on: lue raamatusta en minä tiedä miksi mutta raamattu on aina oikeassa.


      • bonaqua kirjoitti:

        vähän sama kuin kysyy uskovaiselta miksi kuolee..vastaus on: lue raamatusta en minä tiedä miksi mutta raamattu on aina oikeassa.

        raamattu paras biologian oppikirja??


      • Kysyjä X
        vom kirjoitti:

        raamattu paras biologian oppikirja??

        ...kuin kommunistinen manifesti biologian opiskeluun.

        Kysyjä X


      • Kysyjä X kirjoitti:

        ...kuin kommunistinen manifesti biologian opiskeluun.

        Kysyjä X

        ihmisteväliseen keskusteluun!


      • Kysyjä X
        vom kirjoitti:

        ihmisteväliseen keskusteluun!

        ...homo sovjeticus ihmiseksi? Vai onko kyseessä peräti neuvostoliiton arjalainen!


      • bonaqua
        vom kirjoitti:

        raamattu paras biologian oppikirja??

        millaista vastausta etsii. sinusta?


      • Kysyjä X kirjoitti:

        ...homo sovjeticus ihmiseksi? Vai onko kyseessä peräti neuvostoliiton arjalainen!

        homo imbecillicus !!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      56
      4406
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2901
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      140
      2633
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      2093
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1553
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      115
      1467
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1377
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      160
      1106
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1087
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      1038
    Aihe