miten tämä on mahdollista

bonaqua

"kommunismissa valtio tarjoaa jokaiselle kansalaiselle kaikkein välttämättömät asiat, kuten juuri asunnon, työpaikan ja ilmaiset julkiset palvelut."

- dark fear

miten nuo kaikki pystytään tarjoamaan..suomessa ehkä koska ihmisiä on vähän ja täällä on hyvä alku mutta esim afrikassa..miten sinne pystytään jokaiselle tarjoamaan asunto työ ja palvelut...jos oletetaan että ketään ei konekiväärillä pakoteta töihin ja työnkin kaiketi saa itse valita. asunto pitäisi olla savimajoja parempi ja palvelut ensiluokkaista. mutta miten tämä kaikki?

jos se on mahdollista niin sittenhän se olisi ihan järkevä vahihtoehto. kumma ettei sitä ole kukaan koskaan onnistunut tekeen vaikka kaiketikki ohjeet on kommunisteille annettu.

9

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Punainen Manuaali

      Vaihe 1: otetaan valta leninistisin "tieteellisen kommunismin" keinoin ns. porvarillisessa yhteiskunnassa, koska kovin primitiivisen maan vallan kaappaamisessa ei ole paljon mieltä panos-tuotos-tarkastelun kannalta. Pitäisi alkaa rakentamaan jotakin. Valmis on helpompi ottaa haltuun. Seuraava sukupolvi jo uskoo, että kommunismi on luonut kaikki palatsit, taideaarteet, teollisuuslaitokset, infrastruktuurin jne. Tässä auttaa opettajien "iskurityö" "massojen sivistämiseksi".

      Vaihe 2: Tapetaan riittävästi "porvarillisia" ihmisiä, jolloin vapautuu asuntoja, työpaikkoja ja aivan kaikkea mahdollista. Valtio (Kommunistinen puolue) saa haltuunsa valtavasti varallisuutta vastikkeettomasti.

      Vaihe 3: osa kansasta orjuutetaan koska he ovat "kansan vihollisia". Nämä tuottavat maksimaalisen halvalla yhteiskunnalle infrastruktuuria ja muuta pienellä tilkalla puuroa kolmessa vuorossa. Uneksijat ja vastaanhangoittelijat ammutaan.

      Vaihe 4: Esimerkiksi "kansanarmeija", aseteollisuus, valtiontilat, vankileirien hallinto-, vartiointi, kuljetustyö, katujen luutiminen ym. on kätevä tapa antaa jokaiselle mielekäs työ yhteiskunnan tieteellisesti (tiedemiehet ja teoreetikot: Marx-Engels-Lenin-Stalin-Brezhnev) rakennetussa kokonaiskudoksessa.

      Vaihe 5: Muut elävät tyytyväisinä. Ja jos joku on tyytymätön ei hän uskalla sitä kertoa, sillä hän olisi välittömästi "kansan vihollinen".

      Vaihe 6: Eläköön Kommunistinen Puolue ja sen viisaat johtajat ! Terveisin kiitollinen kansa.

    • "aikuisten oikeesti" kiinnostunut aiheesta, niin tutustu aiheeseen esimerkiksi ottamalla selvää mitä K.Marx on aikoinaan kirjoitellut yhteiskunnan taloudellisen perustan kehitykseen vaikuttavista tekijöistä!

      • bonaqua

        vähän sama kuin kysyy uskovaiselta miksi kuolee..vastaus on: lue raamatusta en minä tiedä miksi mutta raamattu on aina oikeassa.


      • bonaqua kirjoitti:

        vähän sama kuin kysyy uskovaiselta miksi kuolee..vastaus on: lue raamatusta en minä tiedä miksi mutta raamattu on aina oikeassa.

        raamattu paras biologian oppikirja??


      • Kysyjä X
        vom kirjoitti:

        raamattu paras biologian oppikirja??

        ...kuin kommunistinen manifesti biologian opiskeluun.

        Kysyjä X


      • Kysyjä X kirjoitti:

        ...kuin kommunistinen manifesti biologian opiskeluun.

        Kysyjä X

        ihmisteväliseen keskusteluun!


      • Kysyjä X
        vom kirjoitti:

        ihmisteväliseen keskusteluun!

        ...homo sovjeticus ihmiseksi? Vai onko kyseessä peräti neuvostoliiton arjalainen!


      • bonaqua
        vom kirjoitti:

        raamattu paras biologian oppikirja??

        millaista vastausta etsii. sinusta?


      • Kysyjä X kirjoitti:

        ...homo sovjeticus ihmiseksi? Vai onko kyseessä peräti neuvostoliiton arjalainen!

        homo imbecillicus !!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      95
      6092
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      55
      5068
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4212
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      8
      3568
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      114
      3110
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2513
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2449
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      52
      2169
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      21
      1545
    Aihe