Thaibasilikan hoidosta

Öznur

Ostin n. viikko sitten thaibasilikan taimen. Nyt oksat ovat hieman kasvettuaan alkaneet "roikkumaan". Eli eivät sojota enää suoraan ylöspäin, vaan ovat vähän sikin sokin, päältä kuin nuutuneen näköisiä. Lehdet ovat kuitenkin ihan hyvän tuntuisia, eli eivät tunnu nuutuneilta. Kokeilin nyt ensi kertaa thaibasilikaa, joten olisi hyvä tietää onko tuo normaalia vai teenkö jotain väärin. Kokemuksia?

Vaatiiko thaibasilika muunlaista hoitoa kuin normaali basilika? Ainakin yleensä basilika kai pitää aika runsaasta kastelusta ja lannoituksesta. Vieressä oleva tavallinen basilika näkyykin nyt viihtyvän aivan yhtä hyvin kuin aikaisempina vuosina. Ovat erillisissä saviruukuissa, joita olen kastellut kohtuullisen runsaasti. Paikka on suht valoisa, melko suoraa auringonvaloa tulee vähän päivästä riippuen n. pari tuntia. Tosin ei ole tainnut viime päivinä pahemmin paistella.

1

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J--K

      Itse olen monena vuonna siemenestä kasvattanut. Mielestäni tykkää olla hieman kuivempana kuin perusbasilika. Itsellä kasvatan todella kuumalla parvekkeella 20 senttisessä saviruukussa, viihtyy tavallista paremmin noissa oloissa. Kun käyttää, kannattaa aina leikata poikki ekan tai toisen lehtiparin yläpuolelta koko oksa. Haarautuu leikkauskohdan alta 2-3 oksaksi ja näin puska tuuhentuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8495
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      58
      3679
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3166
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2930
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2636
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2093
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2076
    Aihe