Thaibasilikan hoidosta

Öznur

Ostin n. viikko sitten thaibasilikan taimen. Nyt oksat ovat hieman kasvettuaan alkaneet "roikkumaan". Eli eivät sojota enää suoraan ylöspäin, vaan ovat vähän sikin sokin, päältä kuin nuutuneen näköisiä. Lehdet ovat kuitenkin ihan hyvän tuntuisia, eli eivät tunnu nuutuneilta. Kokeilin nyt ensi kertaa thaibasilikaa, joten olisi hyvä tietää onko tuo normaalia vai teenkö jotain väärin. Kokemuksia?

Vaatiiko thaibasilika muunlaista hoitoa kuin normaali basilika? Ainakin yleensä basilika kai pitää aika runsaasta kastelusta ja lannoituksesta. Vieressä oleva tavallinen basilika näkyykin nyt viihtyvän aivan yhtä hyvin kuin aikaisempina vuosina. Ovat erillisissä saviruukuissa, joita olen kastellut kohtuullisen runsaasti. Paikka on suht valoisa, melko suoraa auringonvaloa tulee vähän päivästä riippuen n. pari tuntia. Tosin ei ole tainnut viime päivinä pahemmin paistella.

1

559

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J--K

      Itse olen monena vuonna siemenestä kasvattanut. Mielestäni tykkää olla hieman kuivempana kuin perusbasilika. Itsellä kasvatan todella kuumalla parvekkeella 20 senttisessä saviruukussa, viihtyy tavallista paremmin noissa oloissa. Kun käyttää, kannattaa aina leikata poikki ekan tai toisen lehtiparin yläpuolelta koko oksa. Haarautuu leikkauskohdan alta 2-3 oksaksi ja näin puska tuuhentuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      18
      1158
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      57
      955
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      923
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      849
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      761
    6. 61
      715
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      696
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      81
      655
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      650
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      596
    Aihe