KIELIPOLITIIKKAA

Kielitaito on eräs koulun merkittävimmistä anneista. Kaikki suomalaiset lapset saavat ruotsinkielen opetusta. Englantiakin pänttää lähes kaikki.
Venäjä on naapurimaamme ja myös venäjää puhuu äidinkielenään satoja miljoonia ihmisiä. Olemme heidän kanssaan kanssakäymisissä.
Hämmästyin kun kerrottiin alle sadan suomalaislapsen opiskelevan venäjää peruskoulun kolmannella luokalla.
Tarttisko tehdä jotain?
8859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Saako Suomen kouluissa nykyään jo puhua ja kirjoittaa murteella vai onko edelleen voimassa kirjakielisääntö?

Äänestä
  • Hyväksyntää on kuulunut. Tiedän täällä palstoillakin joittenkin ottaneen yhteyttä ja toivoneen, että kirjoittelisin kotoisella murteella edes meilejä joskus.
    Tämä on ollut syynä, että se on tullut myös keskustelupuheenvuoroihin.

    Sukupolvien yhteys on vähentynyt ja jo pienet lapset joutuvat tarhaan, jossa ei juuri kotoista kieltä puhuta - valitettavasti.
    Saamelaisilla on melkoinen ongelma kun eri kieliä on puolen tusinaa ja vain kenties oma perhe ja lähinaapurit käyttää arkielämässä kotoista kieltä.

    Äänestä

Englantia opiskelevia on nykyisin enemmän kuin ruotsin kielen opiskelijoita.
Ruotsilla ei pärjää muuta kuin ruotsissa, mutta ruotsalaistenkin on pärjätäkseen maailmalla opiskeltava englanti.
Venäläiset on jo kauan opiskelleet suomea odottaessaan että rajat aukeaa.

Äänestä

Niillä pärjää venäläisten kanssa.
Ruotsi sais jäädä kokonaan pois.

Äänestä

toiseksi pakolliseksi, ja ruotsinkieli pois pakollisten joukosta..

Äänestä
  • pojaltani,kumman hän valitsisi,ruotsinkielen vai venäjän,niin hän vastasi että ruotsin,vaikka inhoaa sitä yli kaiken...

    Äänestä

  • miia-kisu kirjoitti:

    pojaltani,kumman hän valitsisi,ruotsinkielen vai venäjän,niin hän vastasi että ruotsin,vaikka inhoaa sitä yli kaiken...

    miksi?

    Äänestä

  • UPDATE_6700438 kirjoitti:

    miksi?

    huomannut,että noilla nuorilla tuntuu olevan kauhea Venäjä-vastaisuus....ryssiksihän he heitä nimittävät...ei siinä auta mitkään puheet,vaikka sitä vanhempana yrittää kasvattaa lapsistaan suvaitsevaisia...:(

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 27 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mentori-x kirjoitti:

Kielitaito on eräs koulun merkittävimmistä anneista. Kaikki suomalaiset lapset saavat ruotsinkielen opetusta. Englantiakin pänttää lähes kaikki.
Venäjä on naapurimaamme ja myös venäjää puhuu äidinkielenään satoja miljoonia ihmisiä. Olemme heidän kanssaan kanssakäymisissä.
Hämmästyin kun kerrottiin alle sadan suomalaislapsen opiskelevan venäjää peruskoulun kolmannella luokalla.
Tarttisko tehdä jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu