On kiinnostuksen kohteena muovivalmis kahdeksan metrinen liukuvarunkoinen vene jossa sisätyöt puuosien osalta, sähkötyöt ja sisäperämoottori ohjauksineen asentamatta.Moottorin asentaminen täytyy jättää ammattilaisten huoleksi, muut uskoisin kykeneväni tekemään itse.
Kiinnostaisi tietää kokemuksista, kuinka suuri työ tuollaisen valmiiksi saattamisessa on ja kannattaako tuollaiseen projektiin ikinä ryhtyä?
Kiinnostaisi tietää kokemuksista, kuinka suuri työ tuollaisen valmiiksi saattamisessa on ja kannattaako tuollaiseen projektiin ikinä ryhtyä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
ihan mielenkiintoinen. Tässä muutama vinkki:
1. Hanki tai tee piirustus siitä mitä aiot tehdä. Pyydä jotain kokenutta tarkistamaan suunnitelmasi.
2. Tee itsellesi selkeä työjärjestys. Periaate; isot työt ensin, sitten pienet.
3. Työtilat pitää olla hyvät.
4. Hanki kunnon materiaalit ja tarvikkeet eikä niitä "mitä sattuu halvalla saamaan".
5. Käytä tarvittaessa ammattimiehiä esim. sähkötöissä tai vastaavissa.
6. Ota vaimo mukaan projektiin heti alusta asti.
Anna hänen sanoa sanansa pentry, verhoilu ym. asioissa.
7. Hoida rahoitus siten, että työn eteneminen ei ole tarvikehankinnoista kiinni.
Ja ei kun töihin, pääset 2007 kesällä vesille.
on kyllä projektin halpoimpia osioita jos otat valmiin kone/vetolaite paketin, jos itse alat marinoimaan jotain ajoneuvon moottoria on toinen juttu. Kone kannattaa ottaa heti hyvä niin ei tarvitse puljata. Itse olen rakentelun kannalla, mutta laske tarkkaan säästätkö niin paljon että kannatta tuhlata vuosi pari rakentamiseen ja pistää kokoajan rahaa osiin vai kannattaako ottaa esim:lainaa ja ostaa valmis jo ajokuntoinen vene jolla pääset heti liikenteeseen ja lyhennät rakennus tarvikkeiden hinnan kk. Yksi asia minkä olen oppinut vene rakentelussa niin kun olet mielestäsi laskenut rakennus kustannukset niin kerro se summa kahdella niin on aika lähellä totuutta kun vene on vesillä ja täysin valmis.
Omasta kokemuksesta kehottaisin että teet realistisen arvion rakennusajasta. Siis siitä kiuinka monta tuntia pystyt viikossa rakentamaan ja samalla arviot työhön kuluvan tuntimäärän. sillen saat selville kauanko urakka kestää. Tee myös tarkka ja realistinen kustannuslaskelma.
Kun olet saanut molemmat tehtyä, niin kerro aika ja kustannukset kahdella niin pääset aika lähelle totuutta.
Tämä on siis vain minun ohjeeni asiasta, muut saavat antaa ohjeita omien kokemustensa mukaan.
runko makssa noin kolmasosan, moottori noin kolmasosan, muut tilpehöörit kolmannen kolmasosan.
Ajankäytössä ole tarkka voitko tehdä syksyllä kun lämpötila on alle 10 ast, tai talvella. Liimaukset ja lakkausket, samoin laminointi ei täälöin juuri onnistu, paitsi jos olet sisätiloissa?
8 metrisen veneen,varustaminen,rakentaminen,sisustaminen ym. vie aikaa ja rahaa uskomattoman paljon.Osta valmis vene,jos et välttämättä halua harjoitella veneentekoa.Ja sitten kun saat veneesi valmiiksi polta heti kaikki veneesi rakennus-/tarvelaskut.
Samanlainen, paitsi, että moottori ja potkuriakselisto oli asennettu aloitettiin huhtikuun lopulla ja vesillä oltiin heinäkuun alusta. Viikonloppu ja iltatöinä. Osa sisustusta oli silloin vielä kesken(mutta pystyi yöpymään). Suunnitelmat oli selvät ja mateliaalit oli pääosin hankittu talvella ennen työn alkua. Loput työt seuraavan kevään aikana.
Rahasta on turha puhua kun on niin paljon aikaa. Lopputulos ehkä n. 1,5 x (runko moottori).
Paljon riippuu mitä tasoa tavoittelee ja millainen sisustusratkaisu on kysymyksessä.
Morjes, itse olen oikeasti tehnyt tämäntyyppisen veneen.
Jos sinulla on sisua ja tahtoa, se on mahdollista. Kaikkea mitä
ei nyt osaa, voi oppia.
Jos käyt samalla töissä, ei ole mahdollista saada venettä vielä
ensi kesänä veteen.
Tein kaiken muun itse, paitsi patjastot. Sisäperän asennuskaan
ei ollut loppujen lopuksi kovin ihmeellinen asia.
Voin kyllä jatkossa kertoa tuhat ja yksi kohtaa,
missä voi mennä pieleen........
Siinä mielessä on hyvä tilanne että nytkin on jo vene (joka jossakin vaiheessa käy pieneksi jos ei perhe hajoa tämän projektin takia...) ja rakentamiseen voisi käyttää aikaa enemmänkin, esim kolme vuotta ei paha. Kiinnostava urakka tuo olisi vaikka omasta työstä ei kyllä palkaa saisi, päinvastoin valmiita käytettyjä saa halvemmalla kuin jo nykyinen tekemäni kustannusarvio, tosin useimpia niistäkin pitää laittaa ja tekniikka on vanhaa. Hyvä kuulla että projekti on toteutettavissa ja kiitos kaikista vastauksista.