Breaking NEWS!

sisäpiiri

JALONEN SIIRTYY RINGETTEEN!

Suomen ringettemaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi on juuri yksimielisesti nimetty J.Jalonen.

Jalonen kommentoi hetki sitten nimitystään tyynesti, mutta täyttä virtaa uhkuen:

"Löytyi laji jossa reilu peli ei ehkä ole ihan perseestä.
Tulen tekemään kaikkeni jotta laji saa lisää arvostusta - kammoksun ajatusta, että nykyisillä säännöillä vastustajat saavat jopa koskea toisiaan siinä laidan lähettyvillä.
Joku saattaa siinä tuoksinassa kaatua ja saada vaikkapa aivotäräytyksen - tai saada sen sitten myöhemmin tilanteen jälkeen tai vaikka jo ennen tilannetta - mutta tällä taas mielestäni ei ole pelillistä merkitystä.

Tuomarit tai niiden tarkkailijat eivät tässäkään lajissa osaa asiaansa - eli tulen aina tarvittaessa valittamaan ylempiin asteisiin. Yleensähän vastustajien parhaita kavereita ei tuomita pelikieltoihin, vaikka mielestäni juuri niin pitäisi tehdä.

Laji on lisäksi suistunut railteitaan, jopa ringettemailat ovat joskus jopa sentinkin ylipitkiä tai -pätkiä.
Tulen pitämään huolen että uudella mitallani asia korjataan, mikäli muuten emme menestystä saavuta."

1

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerho

      turhautunut vuodatus hetki sitten pronssiotteluun pudonneen "jääkiekkoröykkiön" fanilta.
      Ei ole HPK:n eikä sen valmentajan syy, ettei Levonen uskaltanut ottaa vieläkin suurempaa roolia ratkaisevassa ottelussa. Tamin sanoin: "Kotikutoisempaa" linjaa ei enää voisi tuomarilla olla, joten HIFK:lle tarjottiin tänään kaikki mahdollisuudet, mutta näin kävi, kuten kävi! Siis: Kotikenttäetu ja tuomarilinja - mutta kun ei niin ei - parempi voitti!
      HIFK on kuin onkin, parhaimmillaankin, vain pronssijoukkue, mitä kuitenkin suuresti epäilen.
      Tsemppiä KÄRPÄT!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      108
      5541
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4762
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2215
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      117
      2051
    6. 107
      1797
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. 371
      1318
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1151
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      221
      1123
    Aihe