En löytänyt tältä palstalta mitään kommentteja Seawind 32 ja Sevener 32 veneistä. Osaisko joku vertailla yleisimpiin samankokoisiin. Tuon kokoluokan vene olisi hakusessa.
Harvinaisemmat veneet
Toope
42145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
.. olet ottanut nimimerkkini käyttöön. No, joka tapauksessa harvinaisista veneistä ei kannata kysellä muilta, sinun pitää itse olla se asiantuntija joka tietää miksi sellainen kannattaa/ei kannata hankkia. Ja myynti on tietysti myös hankalaa kun pitää löytää juuri se asiantuntija joka veneen haluaa ostaa. Ihan sama juttu kuin autoissakin, yritäpä saada järkevää hintaa esim. Rover 75:stä.
Sori tosta nimmarista. Kuvittelin varattujen nimimerkkien olleen mahdottomia käyttää, enkä paneutunut juurikaan sen valintaan. Mutta asiasta: Mielipiteitä tai tietoja hakiessa kannattaa yleensä juuri tuo muilta kyseleminen. Se on yksi tapa kehittää asiantuntemusta. Täältä saa joskus hyviäkin vastauksia.
Helsingin seudun kilpailuissa on näkynyt kahdenlaisia Seawind 32 veneitä.
Yhdentyyppisellä kilpaillaan kärkisijoista ja toisentyyppisillä kilpaillaan häntäpään sijoituksista.
Luulen että miehistölläkin saattaa olla vaikutuksensa.
Minulla oli Sevener 32 pursi noin 5 vuotta. Olin veneeseen erittäin tyytyväinen. Heitimme reissuja koko Itämeren alueella ja pahassakaan kelissä ei ollut vaikea käsitellä. Miinuspuolena on puutteellinen seisomakorkeus ja peräsimen vettyminen/särkyminen. Sain myytä veneeni helposti järkevään hintaan, joten aikaisempi kommentti oli ns. "asiantuntijan" mielipide.