Jäykkä vaihdekeppi

Vaihdekeppi on niin jäykkä, että joutuu miltei kaksinkäsin survomaan pykälää sisään. Ei ole riippuvainen keleistä (ilmaantuu samalla lailla talvella ja kesällä). Sama vaiva on ilmennyt muutaman kerran parin viime vuoden aikana. On aiemmin korjaantunut "itsestään". Nyt vain on ollut "tilanne päällä" aika pitkään. Pusla, nivel, läpivienti?
47563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja ihmettelin kun ei millään meinaa vaihde mennä sisään. Sai survoa välillä tosissaan. No - lopulta selvisi, että kytkin ei mennyt ihan pohjaan saakka jalkatilan vasemman liepekkeen takia. Jalan asentoa korjaamalla kytkin lopulta jysähti lattiaan saakka, ja vaihteet lumpsahtivat kivasti paikalleen.

Oisko samaa sukua eli kytkimen liikerata liian lyhyt - syystä tai toisesta?

Äänestä

siellä yks vipu jäykistyy, pultti auki ja öljyä väliin

Äänestä

tutkailemaan tilannetta.

Äänestä

Mistäköhän mahtaa johtua, kun taas vaihdekeppi todellä löysä "sopppakauha" kuitenkin kaikki pykälät löytyy ja pysyy päällä hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ZX Break -97 kirjoitti:

Vaihdekeppi on niin jäykkä, että joutuu miltei kaksinkäsin survomaan pykälää sisään. Ei ole riippuvainen keleistä (ilmaantuu samalla lailla talvella ja kesällä). Sama vaiva on ilmennyt muutaman kerran parin viime vuoden aikana. On aiemmin korjaantunut "itsestään". Nyt vain on ollut "tilanne päällä" aika pitkään. Pusla, nivel, läpivienti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu