Onhan tämä varmasti

jo tiedossa

Julkaistu 13/04/2006 kello: 08:58
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=14&news_id=55338

Microsoft muistuttaa asiakkailleen, että Windows ME, 98 ja 98 SE ovat tulossa tiensä päähän. Yhtiö lopettaa vanhojen käyttöjärjestelmien viimeistenkin tietoturvapäivityksien julkaisun heinäkuussa.

- Microsoft lopettaa näiden tuotteiden tuen, koska ne ovat vanhentuneita, ja vanhat käyttöjärjestelmät ovat alttiita tietoturvariskeille.

- Suosittelemme, että asiakkaat, joilla on edelleen käytössään Windows 98 tai Windows Me, päivittävät järjestelmän mahdollisimman pian uudempaan ja suojatumpaan Microsoft-käyttöjärjestelmään, kuten Windows XP:hen, yhtiö kertoo tiedotteessaan.

Oma-aloitteista online-tukea saa yhtiön mukaan sen sivuilta vielä vuoden päivät laajennetun tuen päättymisen jälkeen.

Windows 98, Windows 98 SE ja Windows Millennium Edition ovat olleet jo useamman vuoden elinkaarensa viimeisessä vaiheessa. Microsoft on tarjonnut niiden käyttäjille maksullista tapauskohtaista tukea sekä harkintansa mukaan kriittiset tietoturvapäivitykset - nekin jopa viikkojen viiveellä.

4

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on tiedossa

      mutta EVVK.
      Tuossa sivupöydällä win3.11 ohjaa levyleikkuriani
      ja toinen kone w95 ajaa mallinnusohjelmaani.
      Kumpaankaan en ole mitään tukia kaipaillut yli
      10 vuoteen enkä kaipaa jatkossakaan.

      Ei tietokoneohjelma hajoa vaikka M$ menisi
      konkurssiin.

      • On ehkä

        Kaikkien aikojen paras Windows. Sen jälkeen on tullut pelkkiä kaatuilijoita. Siksi oonkin siirtynyt Linuxin käyttäjäksi.


    • vaan jotta

      kuka niihin 95/98:siin enää viittii tehä uusia haittajuttuja. Jos sulla on viimeisimmät turva-asennukset, niin oot turvassa nyt ja tulevaisuudessa. Niinku ny kukaan turvassa olis. Niillon ny tähtäimessä XP ja Vista ja muut.

      • ...

        Harvinaisessa käyttiksessä on juuri tuo etu. Ja 95-pohjaiset Windowsit alkavat olla jo harvinaisia. XP on pääkohde nyt, Vista sitten kun/jos se yleistyy.

        Tietysti voi olla, että jotkin XP-haittaohjelmat toimivat myös 95-pohjaisessa Windowsissa. Ovathan kaikki Windowsit jonkin verran sukua toisilleen. Suoraan 95/98/ME:hen suunnattuja haittaohjelmia kuitenkaan ei varmaan kukaan viitsi tehdä enää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      461
      8278
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5697
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4711
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      218
      4613
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      36
      4519
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4033
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3772
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      45
      3715
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      115
      3582
    Aihe