Isotuomipihlaja

Aitaa ja vikkelää =)

Lisätietoja vailla.. Olen päätynyt laittamaan isotuomipihlajaa näkösuojaksi puutarhan ja vilkkaasti liikennöidyn tien väliin 25 metrin matkalle.
1. Paljonko keskihinta taimilla (25€/10kpl)?
2. Voiko itse lisätä taimia pistokkaista tms.?
3. Kuinka kauas ojasta on syytä istuttaa taimet? Kasvaako alaoksat vanhenmiten maata viistäen ja onko juuret maan pinnassa luikertelevia matoja?
4. Jotkut kehottavat leikkaamaan, että saisi tiheämmän näkösuojan. Toiset kieltävät tekemästä niin.. mielipiteitä/perusteluja.
5. Kestääkö auringon paahdetta ja tiesuolaa kuinka hyvin?
Myös muut arvokkaat tiedot aidan kasvatuksesta aloittavalle "puutarhurille" ovat tervetulleita =)

7

25338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • va1kka

      www.puutarha.net ja nettitaimistoja.

    • Pihla3

      Hyvän pensaan valitsit, jos näkösuojaa haluat. Itse ostin astiataimia ja istutin niistä aidan näkösuojaksi. Sain hyvän tarjouksen, joten en edes harkinnut aitataimien ostamista. (3-4 €/taimi) Astiataimet ovat n. kolmevuotiaita taimia ja niillä saa heti valmista aitaa, suosittelen! Istutus puolen mertin välein. Kannattaa kysyä tarjousta.

      Itse istutin ne kaksi vuotta sitten ja ne ovat nyt n. kaksi metriä korkeita ja tuuheita. Täysi suoja, kun vielä lehdet puhkeavat. Niiden kasvutapa on muutenkin tiheä ja tuuhea, kauniskin, versoo paljon juuresta, joten ei välttämättä tarvitse leikata.
      Oksat kasvavat aika pystyyn, eivät siis makaa maassa ollenkaan.

      Isotuomipihjala ei ole tarkka kasvualustastaan ja sopii melkein jokapaikkaan! Kannattaa kaivaa kuitenkin oja jonka täytät hyvällä ruokamullalla, siihen istutat sitten aidan ja hyvin voi. Ainakin meillä!

      • aitaa ja vikkelää

        Enpä olisi arvannut pyytää tarjousta =).Ilmeisen tyytyväinen olet aitaasi, joten helpotit astiataimen ja aitataimen valinnassa. Nyt odottelen vain taimitarhan tilauksien saapumista ja roudan sulamista =)


    • miinukka

      Hei,

      Osaako kukaan sanoa voiko isotuomipihlajaa leikata puumaiseksi? Miten se tapahtuu? Leikataanko keväällä ja/tai syksyllä?

    • MIES

      Miksi valita isotuomipihlaja kun marjatuomipihlajakin olemassa?

      Muuten samanlainen mutta sitä on jalostettu niin että sen marjat ovat hyvän makuisia.
      Isotuomipihlajan marjatkin ovat syötäviä mutta kuulemma pahoja.

      Tai no, jos tie on niin vilkkaasti liikennöity että vieressä olevat kasvit ovat saasteiden kyllästämiä niin ehkäpä juuri silloin tuo on parempi valinta.

    • siso

      Voiko isotuomipihlaja aidan istuttaa näin syksyllä ja kuinka syvä kuoppa tulisi kaivaa johon taimen laittaa?

      • KasviKale

        Voi istuttaa myös syksyllä vielä syys-lokakuussakin Etelä-Suomessa, kunhan ennen maan jäätymistä viimeistään istuttaa.

        Kaiva noin 1/2 metrin kuoppa ja siihen multaa ja ei kun laitat taimen kasvamaan. Kastele hyvin istuttaessa, mikäli ei ole ollut sateisia säitä. Parina seuraavana vuonna hulehdi kastelusta kuivana aikana.

        Syksy on kevättä parempi aika istuttaa, koska silloin on lähes aina riittävästi kosteutta ja kasvi lähtee kasvuun heti seuraavana keväänä, etenkin jos se on ehtinyt jo juurtua edellisenä syksynä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2280
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe