Pelkääkö kukaan puhumista änkytyksen pelossa?
änkytys
2
715
Vastaukset
- ....
Kyllä varmasti. Änkytykseen liittyy usein nimenomaan se, että puhuminen vieraammalle ihmiselle tai esim. esitelmien pito, pelottaa änkytyksen pelossa.
Pelkääminen on pitkälti kiinni siitä, kuinka suhtautuu änkyttämiseensä. Jos änkyttäminen ei aiheuta ihmiselle itselleen haittaa, pelkojakaan puhetilanteita kohtaan ei todennäköisesti esiinny ainakaan yhtä helposti kuin silloin, jos häpeää änkytystään.
Jos änkytys aiheuttaa suurta haittaa, kannattaa kysyä, jos pääsisi puheterapiaan. - Entinenänkyttäjä
Aoin änkyttämään 5 vuotiaana aika pahasti ja sitä kesti 38 vuotiaaksi. 12 vuotiaana olin puheterapiassa Auroran sairaalassa ja viimeksi 36 vuotiaana Meilahden sairaalassa, niistä ei ollut juuri mitään hyötyä. Sitten minulle neuvottiin käymään antroposofisen lääketieteen lääkärin vastaanotolla Helsingissä. Hän määräsi antroposofiset lääkkeet ja paranin kokonaan änkytyksestä noin 7 kuukaudessa. Ja sen jälkeen en ole änkyttänyt ollenkaan. Nämä lääkkeet eivät ole luontaistuotteita, vaan Euroopan ja Valviran hyväksymiä reseptimäärättyjä lääkkeitä, joita vain lääkäri voi määrätä. Esim Saksassa niitä käytetään erittäin paljon. Antroposofisen lääketiteen yhdistyksestä saa tietoa sertifikaatin omaavista lääkäreistä. Suosittelen Sinullekin, varmasti kannattaa kokeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682610
- 622572
- 681762
- 241587
- 201510
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91440- 151362
- 381213
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81167- 251086