änkytys

danina

Pelkääkö kukaan puhumista änkytyksen pelossa?

2

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kyllä varmasti. Änkytykseen liittyy usein nimenomaan se, että puhuminen vieraammalle ihmiselle tai esim. esitelmien pito, pelottaa änkytyksen pelossa.

      Pelkääminen on pitkälti kiinni siitä, kuinka suhtautuu änkyttämiseensä. Jos änkyttäminen ei aiheuta ihmiselle itselleen haittaa, pelkojakaan puhetilanteita kohtaan ei todennäköisesti esiinny ainakaan yhtä helposti kuin silloin, jos häpeää änkytystään.

      Jos änkytys aiheuttaa suurta haittaa, kannattaa kysyä, jos pääsisi puheterapiaan.

    • Entinenänkyttäjä

      Aoin änkyttämään 5 vuotiaana aika pahasti ja sitä kesti 38 vuotiaaksi. 12 vuotiaana olin puheterapiassa Auroran sairaalassa ja viimeksi 36 vuotiaana Meilahden sairaalassa, niistä ei ollut juuri mitään hyötyä. Sitten minulle neuvottiin käymään antroposofisen lääketieteen lääkärin vastaanotolla Helsingissä. Hän määräsi antroposofiset lääkkeet ja paranin kokonaan änkytyksestä noin 7 kuukaudessa. Ja sen jälkeen en ole änkyttänyt ollenkaan. Nämä lääkkeet eivät ole luontaistuotteita, vaan Euroopan ja Valviran hyväksymiä reseptimäärättyjä lääkkeitä, joita vain lääkäri voi määrätä. Esim Saksassa niitä käytetään erittäin paljon. Antroposofisen lääketiteen yhdistyksestä saa tietoa sertifikaatin omaavista lääkäreistä. Suosittelen Sinullekin, varmasti kannattaa kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2350
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1940
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      80
      1729
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      77
      1502
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1254
    6. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1233
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1221
    8. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      46
      1197
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      48
      1108
    10. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1101
    Aihe