Lay-out taulukoilla

Make

Kuinka saadaan taulukkoleiskalla onnistumaan html-sivujen aukeaminen määrättyyn taulukon soluun? Onko se mahdollistakaan? Ideana siis se, että sivun muun komponentit pysyvät kokoajan "paikoillaan", mutta linkeistä klikkaamalla avatuisivat muut sivut tuohon tiettyyn taulukon soluun. Etukäteen kiitos asiantuntijoille!

3

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heskey
    • eppa

      En kylla tieda voiko niin tehda. Kumpaakaan taulukon eika framejen kayttoa ei suositella layoutin luomiseen.

      Itse teen layoutit yleensa css-tyylien div-elementtien ja php:n avulla. PHP:sta on se hyoty, etta sivulla voi olla vain sisalto. Sivun alussa kutsun headeria:

      ja sivun lopussa kutsun footeria:


      Header on sivun alkukoodi ja footer loppukoodi.
      Nain kaikki sivut saa nayttamaan samannakoisilta ilman etta tarvitsee kirjoittaa samaa koodia montaa kertaa, kun ne on viela linkitetty css-tiedostoon, vaikka niilla on eri sisalto.

      Sama toimii myos toisinpain, eli voi tehda yhden sivun joka kutsuu eri sisaltoja.
      Linkit:
      EKA SIVU
      TOKA SIVU
      Sitten jos klikattu on eka sivun linkkia, tuodaan eka sivun sisaltotiedosto:

      if (isset($_GET['ekasivu'])) {
      include "sivu1.php";
      }
      else if (isset($_GET['tokasivu'])) {
      include "sivu2.php";
      }

      Voisiko tuota kayttaa niiden laatikoiden sijaan? En kylla ihan taysin ymmartanyt mita tarkoitit, mutta kuisteskii.

      Jos et ole php:ta ennen kayttanyt, niin muista php paate html:n sijaan. Ja koodi on muuten sama kun html:aa, mutta jos laitat php:ta sekaan niin muista alku ja lopputagit php:lle
      alkutagi:

    • onnistuu

      Kyllä on mahdollista ja nimenomaan iframilla (sivun sisäinen kehys) tällee.. Edellinen kirjoittaja kai sekoitti framit ja iframit.
      Iframit ovat käteviä toisin kuin frame sivut...

      asetat ensin divin tiettyyn paikkaan jonka sisälle koodata kopistelet iframin jonne aukeaa tietty sivusi:
      esimerkki....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3643
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2304
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1905
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1649
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1648
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1578
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1427
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      84
      1368
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      19
      1336
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      89
      1252
    Aihe