voisko joku kertoa miten teen hevoselle karsinaan patjan? pitääkö patja hepan hyvin lämpösenä? kun patjallista karsinaa siivotaan ni otetaanko sieltä yhtään "pissiä" pois, kuinka paksu patja pitää olla? jos ei ota yhtään märkiä puruja pois, ni miten sinne voi sitten lisätä uusia puruja, boxihan rupee pian tursuaan kuiviketta...?!
patja!
eläin
4203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minkälainen talli on alustaltaan, betoni/puu?
Onko joku erityinen syy hevosen kuivituksen vaihtamiseen?
kun toin heppani uuteen talliin ja ajattelin että se voi alkaa palella talvella ku tallissa ei o lämmitystä, tosin sielä on kyllä kolme muuta hevosta...boxin lattia on kivee.
Tiedän yhden tallin, jossa on sama tilanne vaikkakin puinen pohja... hevosilla on kuivikkeina olkea ja turvetta. Karsinasta ei oteta muuta kun lanta pois ennen kevättä. Tarvittaessa lisätään kuiviketta, mutta kun heinät laitetaan karsinaan niin niistäkin jää osa syömättä ja toimii sit alustana. Hevoset vaan kasvattaa kunnon talviturkin ja pärjää ihan hyvin... kavioiden kuntoo kannattaa vaan tarkkailla ja säännöllisesti vähän pöyhiä alustaa. Keväällä onkin sit vähintään päivän urakka karsinan tyhjentämisessä ;)
päärjääkö ne sen tallin hepat yöllä ilman loimea?