Mihin ihmeeseen perustuu se, että nuo energiasäästölamput vastaa esim. 11w=>60w hehkulamppua? Pidin makuuhuoneessa hetken ja heitin menemään. Onko se arvo luxeja, värilämpöä vai mitä? Valo näyttää tylsältä ja pahin ominaisuus noissa on niiden loiste kylmänä, kun huoneeseen meni kirjaa lukemaan, niin vasta 3-minuutin päästä lamppu antoi täydellä teholla valoa. Heijastinpinnalla/ lampunsuojalla voi valon väriä hieman muuttaa.
Oikeastaan en heittänyt sitä lamppua menemään vaan laitoin sen kylmän varaston käytävälle jossa se ei valaise LÄHELLEKKÄÄN, niinkuin oikea hehkulamppu. Vaikka sinne se kuuluisi, koska hehkulampun lämpö menee harakoille siellä. Tylsää, väritöntä valoa.
Oikeastaan en heittänyt sitä lamppua menemään vaan laitoin sen kylmän varaston käytävälle jossa se ei valaise LÄHELLEKKÄÄN, niinkuin oikea hehkulamppu. Vaikka sinne se kuuluisi, koska hehkulampun lämpö menee harakoille siellä. Tylsää, väritöntä valoa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Asialliset "oikeilla" pienoisloisteputkilla ja pikasytyttimillä varustetut lamput antavat valoa heti ja sävyjä löytyy.
on? Minä tarkoitin tuollaista lähes normaalin hehkulampun kokoista, jossa on taivuteltu loisteputki niin että se on 4-kerroin. Painoa tuolla mötikällä oli hieman enemmän, koska se sai keittiön "hissi"varjostimen painumaan aina hieman alas.
Samanlaisia ne varmaan on kaikki, tosin toiset valmistettu paremmin. Muotoja on erilaisia.
Hehkulampun valotehostahan 93% muuttuu lämmöksi, uskon että säästölamppujen 11w -->60w johtuu siitä, ettäsiitä muuttuu vähemmän energiaa lämmöksi. Esim 60w lamppuhan vastaa jotain 7w valaisintehoa.
perustuu, mutta onko mitattu luxeja ja värilämpöä? Käyn kohta hakemassa varaston käytävältä lampun ja vertaan kamerakuvasta, kuinka paljon löytyy värisävyjä samalla asetuksella hehku ja säästölampulla.
Kaupallinen mainos teho todellinen ehkä 4-5 kertainen.Asettuisi oletetun lampun n.50w luokkaan.Hehkulampun värilämpötila on matalampi näyttää keltaisemmalta.Säästölamppu korkeampi värilämpötila näyttää vihertävältä-sinertävältä.Normaalia 18-58w loistelamppua löytyy monissa eri värisävyissä.Joita silmä ei huomaa mutta filmi kamera näyttää kuvan oikeissa sävyissä.Punertava-kellertävä valo on silmälle lämpöisemmän "mukavamman tuntuinen".Loiste valo yleensä kylmän tehokkaan tuntuinen.Päivänvalo lampun värinä vielä kylmempi mutta näyttää mm.kankaat oikea värisinä(ulkoilman). Värilämpö ei ole sama kuin valoteho.
Muita kuin hehkulamppukierteellä varustettuja loisteputkilamppuja. Niihin valaisimiin sopii kunnollinen liitäntälaitekin, esim ohuille T5 putkille. Hehkulampun kannalla varustetulle säästölampulle joudutaan tekemään elektroninen pienikokoinen liitäntälaite, johon ei saada sitä "potkua", mitä nopea syttyminen vaatii.
11W--->60W. Olen kokeillut kalliita merkkejä ja ns. halpoja merkkejä. Mitään eroa ei ole havaittavissa muuta kuin hinta.
Pakkasessa ne 11W ei vastaa kuin 30W.
Jos haluaa laittaa ulkovaloihin 60W hehkulamppua vastaavan erergiansäästölampun, niin se on se 15W malli.
15W on kyllä silti paljon pienempi kuin 60W.
60W vakiohehkulampun valovirta on yleensä 710lm, laadukkaan 11W säästölampun 600lm - 660lm, 15W säästölampun 900lm. Eli 11W säästölamppu on hieman himmeämpi kuin 60W vakiohehkulamppu, mutta 15W on jo kirkkaampi. Usein nuo lukemat on siis pyöristetty ylöspäin. Toki kokonaisuuteen vaikuttaa myös valaisimen optiikka ja ulkolämpötila.
Niillä lampuilla saa energian säästöä, mutta rahaa ne eivät välttämättä säästä yhtään, ovat senverran kalliimpia.
Nimittäin ne halvat kestää ihan yhtä kauan kuin kalliit. Alennuksesta saa n. 2eur/lamppua (11W, 15W) ja niitä kannattaa ostaa varastoon.
Niitä 10e lamppuja ei todellakaan kannata ostaa.
Siinä sen näkee talvella, kuka käyttää halpalamppuja pihavaloissaan. On niitä melkoisen ikävä 20 asteen pakkasessa vaihdella ja halpalampun muttereita lumihankeen tiputella, että enemmistöltä jää tekemättä.
ns. toimiva? Mainitse yksi ylitse muiden.
Aivan samalla tavalla ne toimii ja kaikki on tehty kinukeissa. Tyhmä vaan maksaa ns.laatumerkistä.
Itse olen siirtynyt bilteman n. 2e lamppuihin, kun ne on aina yhtä halpoja ja toimii hyvin myös pakkasessa.
Lamppujako ostelet?
lamput kasattu Suomessa?? Heh. Ihan tyhmä ei kannata sentään olla. Kaikki lamput on kinukkilasten kasaamia. Herää jo.
Elät vissiin siinä uskossa, että Tampereelta tulee kaikki Suomalais merkkiset vaatteetkin vielä.
Jos haluaa edullisia, mutta laadukkaita energiansäästölamppuja, kannattaa käyttää Neolux-merkkisiä. Ovat Osramin Saksassa valmistamia, mutta maksavat halvimmillaan vain 3e/kpl (useimmissa liikkeissä vähän enemmän). Halpalamppuja en osta, koska se on vähän arpapeliä mitä saa. On tullut käyttökelvottoman huonojakin vastaan.
Suomessa ei ole lamppuja valmistettu enää 20 vuoteen. Kaksi eurooppalaista lamppumerkkiä kannattaa muistaa samoinkuin amerikkalainen valtamerkki. Ne ovat tehneet lamppuihin liittyvän kehitystyön ja pitävät huolen siitä myös, että eivät ne ainakaan ensimmäisenä sammu, jos tuotantosarjasta otetaan näyte-erä. Euroopassa valmistetut lamput eivät myöskään ole lasten kokoamia. Nuo merkillisen näköiset ja nimiset säästölamput voivat olla mitä tahansa ja koottu vaikka missä. Myös näiden pajojen "laatujärjestelmät" ovat sitä, että halpa tuote on paras tuote. Näitten lamppujen osto on täyttä arpapeliä. Köyhän ei kannata ostaa halvinta - sanotaan.
Köyhän ei kannata ostaa myöskään kalleinta!
Tehdäänköhän Euroopassa todella säästölamppuja?.
Eiköhän ne tule itäeuroopan puolelta tai itämailta,ne tunnetutkin merkit.
Maita jossa tehdään eurooppalaisia laatuauto "brandeja" - miksei lamppujakin. Lapsityövoimaa tuskin käytetään. Hollannista ja Saksasta on lyhyt työmatka käydä laatujärjestelmiä valvomassa ja "pomottamassa" tuotantoa.
Eurooppa laajenee tarpeen mukaan kun myydään "made in Eurooppa" laatua.
Köyhän ei kannata ostaa halvinta.
Halvin tulee aina viimekädessä kalleimmaksi.
Kannattaa siis ostaa halvinta.