Olen 25w miehen alku ja tässä kevään mittaan olen huomannut että päivällä mut etenkin öisin minä lasken alleni. Päivät menee suunnilleen sillai et etsin vessaa aina ja käyn vähän väliä siellä ja kuitenkin jossain vaiheessa päivää huomaan et nyt alkaa pissattamaan ja sit se tulee melkein heti etten kerkiä vessaan ellei se ole ihan vieressä. Sit kastuu. Vaivan tekee vielä ikäväks se että se tosiaan tulee eikä sitä pysty pidättämään. Öisin en ees herää siihen et tulee ja vaikka käyn ennen nukkumaan menoa vessassa niin silti kastuu öisin.
Käytän öisin tenan teippivaippaa joita olen hankkinut nyt ihan äsköttäin metsäpolulta. Päivisin olen kanssa käyttänyt vaippaa mut olen käyttänyt lasten vaippaa koska tenan teippivaipat ovat niin isoja ja varmasti kaikki huomaavat sen..
Apua en uskalla mennä hakemaan lääkäristä kun tuntuu et sieltä nauretaan minut pihalle. Olen työssä käyvä ihminen ja tämä vaiva haittaa työntekoakin. Mut muilla samanlaisia ongelmia ja miten hoidatte vaivaa ja miten tutkitaan jos menen lääkäriin ja miten sinne uskaltaa mennä?
Vaipatko ainut ratkaisu minun ongelmaani.
Käytän öisin tenan teippivaippaa joita olen hankkinut nyt ihan äsköttäin metsäpolulta. Päivisin olen kanssa käyttänyt vaippaa mut olen käyttänyt lasten vaippaa koska tenan teippivaipat ovat niin isoja ja varmasti kaikki huomaavat sen..
Apua en uskalla mennä hakemaan lääkäristä kun tuntuu et sieltä nauretaan minut pihalle. Olen työssä käyvä ihminen ja tämä vaiva haittaa työntekoakin. Mut muilla samanlaisia ongelmia ja miten hoidatte vaivaa ja miten tutkitaan jos menen lääkäriin ja miten sinne uskaltaa mennä?
Vaipatko ainut ratkaisu minun ongelmaani.
Vastaukset 17
Vanhimmat
no vaipat on yks vaihtoehto mutta kyllä sun lääkärissä kannattaa käydä eikä se elämä nyt vaipoihin kaadu itse nimittäin joudun käyttää vamman takia vaippoja
Minkäläisen vamman vuoksi käytät vaippaa?
Itsellä on kanssa inkontinenssia.
lääkärissä,tuo ei ole todellakaan normaalia tuossa iässä.
Mene ihmeessä pian lääkäriin, eivät ne siellä naura.Virtsavaivat ovat Suomessa todella yleisiä ja apua kyllä saa.Älä häpeä turhaan!
Minulla samanlainen kohtalo. Mutta mene nyt, hyvä ihminen, lääkääriin! Sinua voidaan vielä auttaa. Minä odotin liian kauan ja tilani on luultavimmin pysyvä. Itse käytän Tenan Slip-teippivaippoja myös päivisin ja elän elämäni häpeässä. Olen 17 ja loppuelämäni on pilalla. Älä tee samaa virhettä kuin minä.
tosta nyt välttämättä oo ihan samaa meiltä että elämä on piloilla vaippojen käytön takia itse joudun vamman takia kayttämään vaippoja eihän se tietysti mitään kivaa ole mutta mahdollistaa täysipainoisen elämän ainkin minulle
Kyllä minun elämä on. Tässä iässä olisi ihan mukava tuota vastakkaista sukupuolta tavata mutta enhän minä mihinkään uskalla alkaa ongelmani vuoksi. Varsinkin kun nykyteinit osaavat olla niin ilkeitä vähänkin erilaisia kohtaan. Vietän siis elämäni yksin... noh, olenpa siihen tottunutkin.
Itsellä oireisto kehittyi pikkuhiljaa. Millainen tauti sulla on?
Kunnon vaippa ei kuitenkaan yleensä tartte päivisin mutta inkontinenssia kuitenkin mutta yöt on ollut erittäin hankalia.
jos joudut käyttämään vaippoja siitä huolimatta on ratkaisu miesten kusi ongelmaan kun kondomi urinaalitkin on keksitty rullaa liima pintainen kortsu kalun päälle jaliitä letku siihen jossa pussi päässä pussi tulee jalkaan remmillä kunpussi täyttyy senkun tyhjentää sen yksin kertaista!!!
totta käy nyt ensin lääkärissä ja urtsi on yks vaihtoehto ja mitä vastakkaisee sukupuolee tulee ni ei se nyt ainakaa mulla vaippoihin oo kaatunu kyl siin on muut asiat mitkä ratkasee
Itsellä ollut vähän samantyyppistä, ja muitakin oireita löytyy.
Lääkkeinä syön rakon yliärtyvyyteen Detrusitol, Minirin diabetes insipidukseen eli adh:n puute, Omnic joka parantaa virtsankulkua rentouttamalla virtsaputkea ympäröiviä lihaksia.
Minullakin on pidätyskyvyttömyyttä päivisin ja myös öisin joskaan ei kovin usein enää kun sain Minirinin. Perussyy ei tosin ole oikein selvillä.
Lievää jälkitiputtelua esiintyy edelleen jatkuvasti ja muuta inkontinenssia ainakin viikoittain sekä vielä aika ajoin prostatiitin vuoksi päivittäin. Harmony super riittää yleensä päivisin. Hinta-laatu suhde mielestäni paras. Onhan se muuten tehty enemmän naisten anatomian mukaan mutta niin taitaa olla oikeastaan kaikki muutkin tuotteet.
Itsellä ainakin diabetes insipidus on tullut pikkuhiljaa aivotärähdysten seurauksena. Kesti useita vuosia ennen kuin diagnosoitiin. Usein hormonipuutteisiin liittyy pysyviä oireita jos olleet pitkään joten...
Selkäytimessä ei MRI:n mukaan ole pahaa prolapsia mutta on kumminkin toisaalta ENMG viittaisi ettei motorista häiriötä. Näin olisi joku autonominen. Oireet kuitenkin ovat jonkin verran motoriseen vikaan viittavat. Aivomagneetti tältäosin puhdas. Niin mitenköhän sitten oikein on...
Muutama kysymys sulle alkuperäinen kirjoittaja:
Osaatko arvioida virtsamääriä?
Onko mitään erityistä minkä jälkeen oireet alkoivat?
Pää-tai selkävammoja?
Onko muita oireita?
Eli lääkärit ei ajattele varmaan mitään. Siitähän niitä haukutaankin. Eli ne katsoo vaivoja ja sairautta, ei sinua edes ihmisenä.
Mene pian sinne silti, jotta vaivasta ei tulisi pysyvä, ellei se sitä jo ole! Suurin syy kaikista sairauksista, (syövästä alkaen) todetaan niin myöhään ettei niille voi tehdä mitään. Joten kiireesti vaan lekuriin!
Nolompaa se on olla vaipoissa kuin käydä lääkärissä? Ja tosiaan, jos sairaus todetaan niin saat vaippoihin tukiaisiakin. Informaatiota asioista ym sitä kauttakin. Itse käyttäisin mielummin pissapussia ja katetria tai säännöllistä kertakatetrointia niin ei tarvitse välttämättä mitään mukana kannettavaa vaihtoehtoa. Haisevatkin kesällä helposti.
itselläni on kondomi urinaali ja kusipussi jalassa remmillä ei ole haissut mihinkään kessällä ei talvella reilu kolme vuotta olen käyttänyt.
Jotta saa lekurilta tietoa juuri näistä muista vaihtoehdoista! Jos tila on siis pysyvä... Sitä kehottelin. Kun vaippa se tuppaa haisee ja hautumaan, aina kun ei tilanne salli ahkeraa vaihtoa ja kalliiksikin tulee. Eihän se pussi haisekaan, enkai niin sanonut?
Kyllä tuo vaivasi lääkärille on pienemmästä päästä vaivojen kirjoa eikä edes yhtään naurettava. Apua sinun on saatava, sillä sinullahan se vaiva on.
itsellänikin on sama ongelma, paitsi että ainoastaan öisin kastelen... eikä tämä ongelma esiinny edes joka yö, vaan satunaisesti, välillä harvoin ja välillä useammin.
minulla oli ekan kerran tätä ongelmaa joskus
15-17 vuotiaana, kävin silloin lääkärissä eikä mitään todettu ja asia jäi siihen... sitten kastelu loppui ja nyt taas se on tullut takaisin, olen nyt 23.
en tiedä viitsinkö mennä edes lääkäriin kun siitä on vain kuluja, todella turhauttavaa...
Olen koko ikäni kastellut ja käyttänyt muovihousuja ja vaippoja. Siihen tottuu.
Toki kannattaa käydä tutkituttamassa vaivansa jotta siihen tulee selvyys. Jos ei kastelu lopu tulee vaipan käyttä olemaan ainaista.
Kysele minulta millaisia muovihousuja ja suorakaidevaippoja on olemassa.
Janne 050 5436714