Onko mahollista

Onko mahtollista laittaa omaan pc:hen ip-osoite staattiseksi, ja sitten antaa vain läppärin olla passiivisena, eli hakea itse automaattisesti ip..?
Tuota mietin koska "jotkut" ohjelmat vaativat että nettiyhteys on "aktiivinen" (ip-osoite).
2337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla on läppäri verkotettuna toimistokoneen kanssa tällä uhteydellä on omat ip osoitteet, toimistokone toimii välittäjänä kun menen läppärillä nettiin

Äänestä

Jos sinulla on käytössä kotiverkossa sisäiset osoitteet, niin voit valita minkä vain sisäverkkoissa käytettävistä osoitteista. Tietysti helpointa on että kaikki sisäverkon koneet ovat samassa aliverkossa.

Jos modeemi on siltaavassa tilassa eli operaattori antaa koneesi osoitteet, on kiinteästä osoitteesta sovittava operaattorin kanssa.

En kyllä oikein ymmärtänyt tuota aktiivinen ja passiivinen juttua. Verkossa olevalle koneelle on kerrottava sen osoite (ja muutakin). Tiedot voi sitten antaa käsipelillä tai haettaa automaattisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PC+Laptop kirjoitti:

Onko mahtollista laittaa omaan pc:hen ip-osoite staattiseksi, ja sitten antaa vain läppärin olla passiivisena, eli hakea itse automaattisesti ip..?
Tuota mietin koska "jotkut" ohjelmat vaativat että nettiyhteys on "aktiivinen" (ip-osoite).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu