Seisomapaikkojen

Oikestaan varsin kumma että busseissa ylipäätään sallitaan matkustaa seisoen. Lieventävä seikkana on että bussi harvoin pysähtyy niin äkisti kuin henkilöauto että pidemmän lentomatkan saisi.

Juuri kun tuossa tv:ssä näki oli sangen arkinen näky kun äiti lastenvaunuineen on bussin keskiosassa seisomassa. Rajumpi pysäys niin äitee ja vaunut jatkaa matkaa..
10590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mitähän Helsingin joukkoliikenteestä tulisikaan, jos kuljettaja saisi otta matkustajia vain istumapaikoille! Koko ajan pitäisi laskea, monta menee keski- ja takaovista ulos ja montako mahtuu sisään ja istumaan.

Keskiosassa on ainoa mahdollinen paikka lastenvaunuille, koska turvallisuussyitä niillä ei saa tukkia käytäviä. Sama sääntö koskee myös raitiovaunuja. Tähän perustuu myös se, että mukaan otetaan vain kahdet vaunut/rattaat.

Äänestä
  • Kahdet vaunut tai rattaat oli minun aikanani sääntönä HKL aikaan bussipuolella.
    Myöskin se oli sääntönä, ettei eläkeukkojen työskentelyä katsottu hyvällä.
    Eräs nimeltä mainitsematon henkilö tuotiin silloisen liikennepartion toimesta vaihtoon, kun ei ollut oikein tällä hemulilla menemistä taukotiloihin.
    Polkupyörän suuntaviittaan olisi ollut törmäysvaara hänellä siinä tapauksessa.
    Nykyään taitaa olla eläkeukkotyöskentely enempi sääntö kuin poikkeus.
    Mihin tämä oikein on mennyt !!!

    Äänestä

Aika uusi aihe karju.

Äänestä
  • Aihe ei vanhene koskaan. Ikuisuuskysymys ja näköjään joitakin ihmisiä täytyy kouluttaa ja muistuttaa päivänkinselvistä asioista, kuten nyt vaikkapa juuri eläkkeellä työskentelystä, mitä ei pitäisi harrastaa, vaikka ei seksiä enää harrastaisikaan toisten eläkeläisten tavoin.
    Myöskin nyt kevään koittaessa muistutettava lähestulkoon autojen vayhtia sukkahousuissaan kiitäviä polkupyöräilijöitä, että pikkasen jotain rotia tohonkin hommaan.
    Hankkisivat autot, niin eivät ainakaan rumentaisi maisemia kun sukkahousujensa verhoamat karvaiset sääret eivät näy ulos.

    Äänestä

Ei välttämättä seisomapoka, mutta tuhon tietä kulki eläkeläisukon ohjastamana linja-auto kylväen tuhoa.
Olikohan tarpeeksi levännyt ja lääkkeensäkään ottanut ja ennenkaikkea miksi ylipäätään menee työtä tekemään eläkeiässä.

Äänestä

Aloitus 12 vuotta vanha.

Äänestä
  • Entä sitten, oletko itse saman ikäinen kun et ymmärrä että aihe ei vanhene kuten maito. Vaarallisia seisomapaikkoja on edelleen olemassa.

    Äänestä

Vaarallisia seisomapaikkoja ovat työtaistelutoimien aikana lakkoportin sisäpuoli.
Saattaa muodostua karkuunjuoksuksi ja siankusiruutan väistely-yrityksiksi ja siinä vaiheessa yleensä rikkuri jo menettänyt pelinsä.
Myöskin "peli" voidellaan tärpätillä hankalimmissa tapauksissa.
Seuraavia taistojen teitä odotellessa...

Äänestä
  • Kohta kun sopimus menee umpeen, on luvassa porttipäiviä, eikä niille voi Syvämulkkummekaan mitään täällä Hebulikebulilla !

    Helbheikki

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


turvallisuus.. kirjoitti:

Oikestaan varsin kumma että busseissa ylipäätään sallitaan matkustaa seisoen. Lieventävä seikkana on että bussi harvoin pysähtyy niin äkisti kuin henkilöauto että pidemmän lentomatkan saisi.

Juuri kun tuossa tv:ssä näki oli sangen arkinen näky kun äiti lastenvaunuineen on bussin keskiosassa seisomassa. Rajumpi pysäys niin äitee ja vaunut jatkaa matkaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu