Kalleee...ohoi!

Täällä malttamattomana odottelee yksi "häpeämätön"
"punikki"/"stalinisti" Kallen, ah niin henkeviä, suvaitsevaisia ja muutenkin syvääluotaavia mielipiteitä ilmiöstä nimeltä:" Voiko edes kommunisti pärjätä "enään" ilman kännykkää?"

5

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalle

      Kysymys kuuluu:
      'Voiko edes kommunisti pärjätä "enään" ilman kännykkää?'

      Vastaus on, että "kyllä voi". Ihminen pärjää edelleenkin ilman kännykkää ja kännykän puute ei välittömästi ole tappanut ketään.

      Mutta kommunistien suunnaton viha USA:ta ja se siellä valmistettuja tuotteita kohtaan on käsittämätöntä propagandaa, jota levitetään asioita sen enempää pohtivien kommunistien keskuuteen.

      Mutta todellisuudessa kommunistit, niin me muutkin, olemme hyvin riipuvaisia amerikkalaisesta tekniikasta. Mistä luulet teflonin tulleen paistinpannujen pohjaan? Onko sinulla teflonpannua kotona? Niin juuri, et tainnut tietääkään, että teflon on USA:n Apollo-ohjelman sivutuote.

      Oletkos joskus ajatellut, että millasta elämämme olisi ilman kapitalistien kehittämiä tuotteita helpottamaan joka päiväisiä toimiamme?
      S...nan kapitalistit - mitä olette tehneet, vai mikä on sinun mielipiteesi??

      Kommunistit haukkuvat suureen ääneen USA:n tuotteita ja vaativat niiden boikotointia ja ties mitä. Mutta kommunistin itsensä tai hänen lähiomaisen sairastuttua syöpään niin nämä amerikkalaiset lääkkeet ovat ainoat, jotka kelpaavat ja suureen ääneen vaaditaan yhteiskuntaa ostamaan niitä lisää.

      Tämä on sellaista kaksinaismoraalia, että ihan oksettaa, yök yök phyi.

      /Kalle, joka ei voi sietää halkaistulla kielellä puhuvia ihmisiä - käärmeitä, joilla teot eivät vastaa puheita

      • Japi

        Siellä kapitalistisessa USA.ssa on myös työläisiä jotka ovat tehneet kaikki ne hyödykkeet joita ihmiset tarvitsevat.Ne proletaarit jotka ovat yhtä kaikkialla maailmassa.


      • Kysyjä X
        Japi kirjoitti:

        Siellä kapitalistisessa USA.ssa on myös työläisiä jotka ovat tehneet kaikki ne hyödykkeet joita ihmiset tarvitsevat.Ne proletaarit jotka ovat yhtä kaikkialla maailmassa.

        ...vetäisivät kommunisteja turpaan... Onko aatteessa vikaa, kun työläiset vieroksuvat?


      • Kalle
        Kysyjä X kirjoitti:

        ...vetäisivät kommunisteja turpaan... Onko aatteessa vikaa, kun työläiset vieroksuvat?

        /Kalle, joka ei ihmettele vaikkeivat edes työttömät äänestä kommunisteja - eihän sitä tarvitse olla tyhmä vaikka onkin työtön


      • Kalle
        Japi kirjoitti:

        Siellä kapitalistisessa USA.ssa on myös työläisiä jotka ovat tehneet kaikki ne hyödykkeet joita ihmiset tarvitsevat.Ne proletaarit jotka ovat yhtä kaikkialla maailmassa.

        "Ne proletaarit jotka ovat yhtä kaikkialla maailmassa."

        En saa oikein jäsenneltyä lausetta mutta jos tarkoitat "Proletaarit ovat yhtä kaikkialla maailmassa" niin voin luvata suuren ennemmistön maailman proletaareista olevan yhtämieltä siitä, että kommunismi on hanurista ja sinne se pitäisi tuupata takaisin niin pian kuin mahdolista pilaamasta työnväenliikettä.

        /Kalle, joka antaa kommunistien tekojen puhua heidän puolestaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      145
      3679
    2. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      108
      3514
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      20
      2472
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2285
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      28
      2113
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      33
      1173
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1031
    8. Mikä on miehekäs mies?

      Kertokaa naiset. >Simiti<
      Sinkut
      134
      833
    9. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      28
      830
    10. Oikea syy siihen

      miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä
      Ikävä
      34
      754
    Aihe