kun yritän asentaa win xp:tä itse kootulle tietokoneelleni, ruutuun ilmestyy aina joka asennusyrityksellä stop error-ruutu, joka kehoittaa sulkemaan ja uudelleenkäynnistämään tietokoneen. Missä on vika? Stop error ruutu on mm. kehoittanut päivittämään emolevyn BIOS:in ja ajamaan chkdsk mitkä olen jo tehnyt, mutta silti asennus keskeytyy joka kerta kun yritän asentaa sitä. Asennus on parhaimmillaan edennyt 'finalizing installation' vaiheseen, eli olen syöttänyt product key:n ja muut asetukset, mutta keskeytyy aina stop error-ruutuun. Olen toistanut asennuksenyrityksen ainakin yli kymmenen kertaa eikä meinaa onnistua millään? Missä on vika? Koneen osien pitäisi olla yhteensopivat ja xp:tä tukevat.
windows xp:n asennus
nbvsriu
4560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
cd/dvd-asemassa tai asennuslevyssä on vikaa.
Saattaa myös olla jotain häikkää muistikampojen tai -kamman kanssa.
Tunnistaako bios kiintolevyn oikein?
bios tunnistaa kiintolevyn oikein. Viimeisimmmällä asennusyrityksellä stop error-ruudussa luki: 'run a system diagnostic utility supplied by your hardware manufacturer. In particular run a memory check, and check for faulty or mismatched memory. Try changing video adapters.'
eli muistikammassa saattaa tosiaan olla jotain häikkää, vaikka sen pitäisi olla ehjä ja emolevylle sopiva. Aion hankkia toisen muistikamman ja kokeilla sitten asennusta uudelleen. Windows 2000 professionalin onnistuin jo asentamaan samalle koneelle, joten tuskin cd-asemassa on vikaa.
muistiasetukset biosista ns. safe fail- eli kaikkein "löysimpään" tilaan.
(jolleivät ole jo)
asennus onnistui vaihdettuani uuden muistikamman edellisen paikalle. Saattoi olla siis vikaa muistikammassa. kiitos ohjeista