Meillä on talossamme ongelma varaavan takkamme käytössä. Takka vetää erinomaisesti, mutta valitettavasti ottaa korvausilman katolla piipun vieressä olevalsta liesituulettimen "tötsästä", jolloin savun haju tulee sisälle liesituulettimen kautta. Tuon "tötsä" on savupiipusta ainoastaan n. 1 m päässä ja samalla korkeudella. Talossamme on LTO, mutta ei takkakytkintä. Mitenhän tämän ongelman saisi parhaiten ratkaistua?? Ehdotuksia? Kun ikkunaa pitää polton aikana raollaan, niin korvausilmaa tulee sieltä, eikä savu haise, mutta on järjetöntä pitää aina ikkunaa raollaan...lämpö karkaa!
Savu liesituulettimen kautta sisään....
Leksa
4852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Takka vetää erinomaisesti, mutta valitettavasti ottaa korvausilman katolla piipun vieressä olevalsta liesituulettimen "tötsästä", jolloin savun haju tulee sisälle liesituulettimen kautta"
Pyöriikö teillä koneet väärinpäin?
Onko liesituulettimessa tai putkessa perhospeltiä? Sellainen ostoslistalle ja sitten paikoilleen niin pääset ongelmasta.
Ei ne noin lähellä saisi olla. Tee vaakasiirto vintillä ja uusi läpivienti kauemmas piipusta.
perhonen,tai sitten pidä tuuletinta ykkösellä polton ajan,jos sittenkin vielä savuaa,niin vika on jossain muualla.