Halusisin suorittaa otsikon kurssin, jolla todistaa MKL:ään veneily taito.
Voisitteko suositella hyvää paikkaa jossa suorittaa tämä tutkinto?
Kiitän
Voisitteko suositella hyvää paikkaa jossa suorittaa tämä tutkinto?
Kiitän
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Päällikkökurssin suorittaminen ei itsessään ole tae siitä että MKL:lta saat ko. paperin. Kurssi on kurssi, ja tutkinto on kokonaan toinen asia. Sinun tulisikin itseasiassa suorittaa Päällikkötutkinto, johon Päällikkökurssi valmistaa (joka ei ole pakollinen vaan jos omaat taidot niin tutkintoajoon vaan!). Kun sinulla on em. tutkinto ja mahdollisesti päällikkökurssikin sekä Rannikkolaivurin todistus, sen perusteella saat Purjehduksen opettajat ry:n tutkintotarkastajalta veneilytaitotodistuksen.
Jokainen koulu voi em. kurssin vetää vaikka ei olisikaan koulun rehtorilla itsellään Päällikkökurssin vetämiseen pätevyyttä, koska nykyisin pätevä opettaja voidaan vaikkapa ottaa koulun ulkopuolelta 'free-opettajalta'. Mutta moni koulu keskittyy enemmänkin antamaan perus/alkeisopetusta, joten kannatta käydä alla olevan linkin listaa läpi.
Kaikki purjehduskoulut jotka ovat PORY:n listoilla ovat hyviä:
www.purjehduksenopettajat.fi/koulut2006.htm
Ja veneilytaototodistuksesta ja sen myöntämisestä saat lisätietoja: [email protected]
Jeps, eli tarkennusta,
Rannikkolaivurin tutkinto on suoritettu.
Poryn sivuilta luin:
Hyväksytysti suoritettu päällikkökurssi oikeuttaa saamaan todistuksen veneilytaidosta, millä lomakkeella voi hakea suoraan Kansainvälistä huviveneen kuljettajan pätevyyskirjaa Merenkulkulaitoksesta.
Ja nyt kysynkin mistä tälläisen poryn auktorisoiman kurssin voi suorittaa.
Voisinhan jo nytkin anoa MKL:stä kansainvälistä huviveneen kuljettajan lupakirjaa, jos olisi todistus veneilytaidosta.
Siksi haluaisin tämän kurssin käydä ja kasvattaa hieman itseluottamustani ennen isompia vesiä.
mites muuten, eikös saksassa saa jo sakot jos ei ole suoritettu lupakirjaa?
vai onko kysymyksessä huvivenetodistus, joka alkaa olla pakollinen?
Kiitos
Se olisi hieno sellainen kurssi josta tossa edellä kyselin johon kuuluisi tutkinto samaan syssyyn jos kerran sellainenkin vielä vaaditaan.
Toisaalta, kun lähden omalla veneellä niin en kai sitä sitten tarvi... mutta toisaalta
tarvinko?
haluaisin sen kuitenkin suorittaa mutta
jotenkin niin hajallaan kaikki.
Etenkin kun asuu sisämaassa, täytynee
lähteä lomareissulle helsinkiin?
ja yrittää suorittaa tämä näin?
Saksassa vaaditaan saksalaisilta tutkinnot jotta saa kuljettaa venettä jossa yli 5hp moottori. Bodenseellä ja Berliinissä vaaditaan myös purjeveneiltä joissa yli 3m2 purjeala.
Mutta ulkomaalaisilta vaaditaan vain että heillä paperit jotka ulkomaalaisen kotimaa vaatii vastaavan veneen kuljettamiseen. Eli koska Suomi ei vaadi mitään pätevyyksiä (normaalin) huviveneen kuljettamiseen ei sitä Saksassa käyvältä suomalaiseltakaan voida vaatia.
Käytännössä kyllä vaativat ensimmäisenä nähdä pätevyystodistuksen, jos ei ole todistuksia voi olla vaikea vakuuttaa vastapuolta että papereita ei tarvita. Erityisen tarkkaa tämä on joilla ja kanavilla.
Eli käytynnössä huviveneen kuljettajan paperit kannattaa olla.
Jos olet rannikkolaivuri ja olet suosittanut EA1 ensiapukurssin. Juttele vaikka veneseurasi kommodorille, joka tietää että osaat käsitellä venettäsi ja pyydä häneltä todistus veneenkäsittelytaidoistasi. Noilla saat sen huviveneenkuljettajan todistuksen. Siellä Saksan kanavilla kyllä sitten tarvitset vielä sen CEVNI tutkinnon todistuksen, se on sellainen yhden päivän kurssi ja lopuksi tentti.
Tarkoitat varmaankin Kansainvälistä huviveneen kuljettajan pätevyyskirjaa. Pätevyyskirjan edellytykset on kuvattu MKL:n ylläpitämällä sivustolla www.veneily.fi ja siellä edelleen Tiedot ja taidot/Pätevyydet.
Vaatimusten kohdan veneenkäsittelytaito purjehduksen osalta voit osoittaa mm. joko Purjehtijaliiton auktorisoiman purjehduskoulun päällikkökurssisuorituksella tai sitten erillisellä päällikkötutkinnolla. Purjehtijaliiton auktorisoima tutkintotarkastaja voi kirjoittaa sinulle yhden paperin, jolla voit saada ko huviveneen pätevyyskirjan edellyttäen, että veneenkäsittelytaidon lisäksi kaikki muutkin vaatimukset on täytetty. Näitä muita vaatimuksia ovat mm. 18 vuoden vähimmäisikä, voimassaoleva EA I-kurssi, Navigaatioliiton rannikkolaivurin tutkinto tai sitä vastaava tentti merenkulun tarkastajalle. Päällikkökursseista, -tutkinnoista ja Purjehtijaliiton auktorisoinnista löydät lisätietoa www.purjehduksenopettajat.fi linkistä Laatukäsikirja.
Suosittelen tutustumaan myös Navigaatioliiton alaisten seurojen kuten Helsingin Navigaatioseuran tarjontaan!
piilomainontaa
voi, voi