cipralex ja lihominen?

kysyn vaan..

Niin, elikkäs onko kukaan teistä cipralexin syöjistä huomannut painonsa nousevan? Itse olen syönyt reilun vuoden ajan cipralexiä ja painoa on tullut melkein 10kg lisää! Saattaa toki johtua muustakin, kuin lääkkeestä, mutta mielestäni ruokailutottumukseni ovat pysyneet samana ja liikkunut olen suunnilleen saman verran kuin ennen lääkkeen aloittamista. Miten teillä, joille tuli kiloja lisää lääkkeen käyttämisen aikana, muuttui paino, kun lopetitte cipralexin syömisen? Vai muuttuiko ollenkaan? Asiallisia vastauksia kaipaan, kiitos!

6

3232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin minulla

      Mulla paino on pudonnut.

      • pudonnut

        Olen tosiaankin itse laihtunut.

        Tosiasia on, että ei lääkkeet lihota. Vaikuttavat ruokahalua lisäävästi tai päin vastoin.

        Ehkäpä sinulla on vuoden aikana mieliala kohentunut ja ruokakin maistuu paremmin. Ei sitä aina itse tule ajatelleeksi miten ja mitä tulee syötyä.

        Kun minulla aloitettiin Cipralex-lääkitys kysyin lääkäriltä miten vaikuttaa ruokahaluun. Lääkäri vastasi, että Cipralexin ei pitäisi lisätä ruokahalua.


      • khao
        pudonnut kirjoitti:

        Olen tosiaankin itse laihtunut.

        Tosiasia on, että ei lääkkeet lihota. Vaikuttavat ruokahalua lisäävästi tai päin vastoin.

        Ehkäpä sinulla on vuoden aikana mieliala kohentunut ja ruokakin maistuu paremmin. Ei sitä aina itse tule ajatelleeksi miten ja mitä tulee syötyä.

        Kun minulla aloitettiin Cipralex-lääkitys kysyin lääkäriltä miten vaikuttaa ruokahaluun. Lääkäri vastasi, että Cipralexin ei pitäisi lisätä ruokahalua.

        Poistaa kylläisyyden tunteen.


    • *nellie*

      Olen vähän lihonnut(5-10kg), mutta se voi johtua e-pillereistäkin.. Ja ruokahalu on kyllä lisääntynyt kun olo on parempi, olen ihan erilailla oppinut nauttimaan ruoasta. Mutta eipä ole lihominen hirveesti haitannut, kun laiha olen vieläkin.. Olen syönyt Cipralexia 2 vuotta.

    • lihoin

      Hei
      Olen syönyt cipralexiä ja lihoin n. 10 kg. Tällä hetkellä en ole syönyt mitään puoleen vuoteen. Kaikkein pahinta oli huomata, että kilot ei lähde mihinkään vaikka lääkkeen lopettaa. Eli piti aloittaa armoton laihdutuskuuri...

      Olen ihan varma, että tämä lääke oli lihomiseni taustalla, koska söin ja liikuin normaalisti. Ihmettelimme mieheni kanssa sitä, että miten paino voi nousta vaikka kävin jumpassa 3 kertaa viikossa ja söin normaalisti

    • Lihottaa

      Cipralex ja nyt lihonut 3 kk 8 kg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe