kertokaas..

potenttiaalinen raato

S.O.D:in varsinainen musa-genre. viime vuoden puolella ruvennu vasta kuuntelemaan systemiä ja genre yhä vähän epäselvä. siis tarkempia genretyksiä kuin esim. "se on heviä" puhun siis metallin sub-genreistä. argh! tulipa epäselvä viesti -_- en jaksa korjata, ymmärrätte kumminkin pointtini..

12

1173

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      bändi on SOAD ja toiseks, sillä genrellä ei ole mitn merkitystä. ainoat genret millä on merkitystä on "hyvää" ja "paskaa".

      • potentiaalinen raato

        anteeksi KAUHEASTI kun unohtui tuo yksi A-kirjain. sitä paitsi miksi edes vaivauduit vastaamaan kun et kerta voinut vastata varsinaiseen kysymykseeni. Tiedän vallan hyvin itsekkin mikä musiikki on hyvää ja mikä paskaa. nythän oli kyse juuri noista sub-genreistä.


      • ...
        potentiaalinen raato kirjoitti:

        anteeksi KAUHEASTI kun unohtui tuo yksi A-kirjain. sitä paitsi miksi edes vaivauduit vastaamaan kun et kerta voinut vastata varsinaiseen kysymykseeni. Tiedän vallan hyvin itsekkin mikä musiikki on hyvää ja mikä paskaa. nythän oli kyse juuri noista sub-genreistä.

        koska esitin vastakysymyksen eli mitä sillä on väliä? soadin genrellä, siis. tai "sub-genrellä".

        ihmetyttää ihmisten tarve lokeroida kaikki. tosin niinhän sitä sanotaan, et jos ihmisen sisällä on paljon ristiriitoja, niin sellaisella on tarve järjestää kaikki asiat tarkasti.


      • Murmurmurmeli
        ... kirjoitti:

        koska esitin vastakysymyksen eli mitä sillä on väliä? soadin genrellä, siis. tai "sub-genrellä".

        ihmetyttää ihmisten tarve lokeroida kaikki. tosin niinhän sitä sanotaan, et jos ihmisen sisällä on paljon ristiriitoja, niin sellaisella on tarve järjestää kaikki asiat tarkasti.

        Kaveri esitti kysymyksen, miksei hän voi saada vastausta? Jos et tiedä niin älä tule tänne lässyttämään lokeroinnista!


      • ...
        Murmurmurmeli kirjoitti:

        Kaveri esitti kysymyksen, miksei hän voi saada vastausta? Jos et tiedä niin älä tule tänne lässyttämään lokeroinnista!

        tuossa sun viestissä vastaus? vai oliko se lässytystä?


    • KissMyA**

      "The band does not consider itself to be nu metal. Guitarist Daron Malakian has said in a Guitar World interview that he is glad System of a Down has not slipped into the nu metal genre. During a 2005 concert, he announced, "They used to call us nü-metal, now they call us prog rock. I think they'll call us anything that's popular."

      Also in a 2005 interview with the Houston Press, Malakian said, "Lately, we've been doing interviews, and people have been like, 'You guys are really leading the way for the new prog movement,' and I'm like, 'What?' Because a couple of years ago, these guys were comparing us to Limp Bizkit and Korn, and now that we're still here and those bands aren't, they're talking about prog. It's just kind of aggravating that people always have to have something to compare us to, or bunch us up with. I'm not saying we're the most original band in the world, but I don't really feel that we fall into a heavy-metal category or a pure rock category. There's a lot of stuff mixed up into one. Lyrics tackle serious issues such as the Armenian Genocide as well jokes and humorous lyrics such as in "Vicinity of Obscenity" and "She's Like Heroin"."

      Tässä pätkä lähteestä http://en.wikipedia.org/wiki/System_of_a_Down

      Niinpä niin, en usko, että SOADia on helppo lyödä mihinkään genreen... Mielipiteitä tietysti saa olla. Minusta se on juuri fantastista, ettei ole genreä johon bändin voisi lokeroida...

      • Shavofan

        Itse sanoisin genren olevan Alternative metallia...


      • daronfan
        Shavofan kirjoitti:

        Itse sanoisin genren olevan Alternative metallia...

        Minä sanoisin sen olevan humppametallia.


      • Serjfan
        daronfan kirjoitti:

        Minä sanoisin sen olevan humppametallia.

        Kyl se on Alternative metallia! Mielestäni...(piti tuo(siis tuo sana mielestäni) lisätä kun muuten alkaa hitonmoinen tappelu!)


      • AntiMTV
        Shavofan kirjoitti:

        Itse sanoisin genren olevan Alternative metallia...

        MTV:n keksimä juttu tuo alternative metal yms.


    • potentiaalinen raato..

      Kiittää (melkein)kaikkia vastanneitä. Tämä antoi jo hieman suuntaa. Onhan se totta että SOAD:n musa on melkosen ainutlaatuista ja tämä tyttö aikoo kuunnella sitä viellä piiiitkään!!

    • The-Final-Cut

      Itsesanoisin System Of A Downia alternative/nu metalliksi. Jotain sen tyylistä se on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      101
      2230
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1498
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1094
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1048
    5. 99
      970
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      866
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      80
      777
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      767
    9. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      754
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      739
    11. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      43
      721
    12. 52
      714
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      676
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      648
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      28
      546
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      527
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      490
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      474
    19. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      472
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      443
    Aihe