Salam Aleikum. Kylläpä ilahduin kun huomasin että täällä keskustelevat myös suomalaiset shiia veljet tai siskot. Onko meitä paljonkin. Itse olen nainen ja luullut olevani täällä melkein ypöyksin...
Löytyykö suomalaisia shiia-naisia enemmänkin
shiia
13597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Täällä olen ainakin minä, mutten viitsi paljastaa vakituista nimimerkkiäni, jolla useimmiten kirjoitan tänne. Sitäkin tapahtuu aika harvoin nykyään.
Salaam. Onko huonoja kokemuksia,kun harvoin kirjoittelet? Oletko jo kauankin "taistellut" yleistä mielipidettä ja tietämättömyyttä vastaan näillä palstoilla. Toivoisin että joku osaisi selittää näitä kysymyksiä lyhyesti ja ytimekkäästi, niin että kaikki ymmärtäisivät.Inshallah se joskus aina onnistuukin.
Ikävää on ainakin koko ajan vahtia omaa kieltään ja sitä, mitä termejä käyttää tai miten vastaa, jos täytyy koko ajan miettiä, mitä tietyt henkilöt tai ryhmät siihen vastaavat, kun tunnistavat, minkä koulukunnan termejä käytän...
Aikaisemmin kun kirjoittelin tänne, en juuri muuta ehtinyt tekemäänkään kuin vastailemaan näihin viesteihin, joten ei tämä mikään pieni harrastus ollut, jonka unohtaa mielestään. Henkilökohtaisesti se ei ole kovin paljon hyödyttänyt minun uskon kehittämistä tai faktatietojen saamisessa.
Antoisimmat keskustelut olen keskustellut ulkomaalaisten muslimien kanssa, koska en pidemmän päälle jaksa odotella vastauksia, joita täältä tuskin koskaan saan. Tai sitten ne vastaukset ovat mitä sattuu - ja sekään ei hyödytä ketään.
Se, mikä erityisesti ärsyttää, on se, että kun kysyn tärkeistä asioita, henkilöt vastaavat ivallisesti tai eivät edes viitsi kertoa, keneltä voisin kysyä asioita... Mikä olisi turhauttavampaa kuin kysyä neuvoa ihmisiltä, jotka eivät tiedä vastausta eivätkä tiedä sitäkään, kuka saattaisi tietää. Onko oppineita henkilöitä todellakin niin vähän vai onko synti pyytää neuvoa ja olla jonkun oppineen "seuraaja"?
Hirveät filosofiset taistelut siitäkin, mitä shia-sana merkitsee!
Shialaisuudessa on ainakin se hyvä pointti, ettei tarvitse koko ajan miettiä, mistä tietoa saa, kun shialaisuudessa on selvä systeemi, minkä kautta tietoa saa myös hankalista asioista - vaikka sen sitten joutuisi hankkimaan ulkomailta ja odottelu vaatisi kärsivällisyyttä. Joidenkin henkilöiden kanssa menee hermot, kun eivät osaa edes vastata, keneltä oikeasti voisin kysyä asioista. Kukaan ei tunnu loppujen lopuksi tietävän, ketkä ovat oppineimpia.
Sitäkin pidetään niin "epäislamilaisena", jos vilpittömästi haluaa tietää islamista ja fakta-asioista ja siitä, kenen puoleen voisi kääntyä.
Joidenkin muslimien mielestä kun ei edes saisi kysyä uskonnollista neuvoa keneltäkään "oppineelta" saatikka seurata sitä! Pienintäkin henkilön neuvojen seuraamista pidetään shirkinä eli monijumalaisuutena! Yritä siinä sitten oppia ymmärtämään islamia paremmin.
Minäkin olen huomannut että täällä Suomessa on niin montaa erilaista käsitystä, mutta kun kysyy mitä suuntaa se edustaa, kuulee puhuvansa kummia jopa haram! Minäkin olen edelleen shiaa sen takia että mielestäni uskon pitää perustua myös joillekin loogisille järkeenkäyville säännöille ja periaatteille. En pysty itse näillä tiedoilla tulkitsemaan Koraania enkä ole uskonoppinut, joten tarvitsen jonkun jota voin seurata. Minulle ei järkeeni ei sovi se että joutuisin joka kysymyksessä kyselemään useilta tietäviltä ja sitten vielä lopuksi valitsemaan "mielestäni oikean" vaihtoehdon. Eihän uskonto ole lottoamista vaan se on tehty meille helpoksi.
Se että vastaajia ei löydy. Johtuuko siitä että ko. henkilöt eivät halua seisoa sanojensa takana? Innokkaat vastaajat taas eivät ole mielestäni riittävät oppineita jotta pystyisivät vastaamaan selkeästi ja perustellusti.
Ps. Kuulin että Helsingissä (pk-seudulla?)alkaa shiaalainen islamin opetus koululaisille.Alhamdulillah edes tästä!
ws.
Mitä eroa on shiialla ja sunnilla?
..Aleikum salaam
Olen piakkoin palaamassa Islamiin, shiia-muslimiksi. Haluaisin kuulla kokemuksianne kääntymisestänne ja tutustua suomalaisiin shiia-naisiin. Olen itsekin sitä mieltä, että ei shiia siskoissa ole montaa suomalaista. Jos haluatte kirjoitella osoitteeni on: [email protected]
"Olen piakkoin palaamassa islamiin". Mielenkiintoinen lähestymistapa uskontoon.
Tuo shiialaisuus tosin hämmästytti kun lomamatkat yleensä suuntautuvat lähinnä sunnalaisille alueille.
Salam,
Meita on ilmeisesti sittenkin enemman kuin kaksi tai kolme. Kai me emme vain pida melua itsestamme. Ei taida olla mitaan tilastoja suomalaisten shiojen lukumaarasta. Taalla on ainakin yksi.
Salam. Kylläpä ilahduttaa. Pitäisikö ihan perustaa oma shiia-siskojen chatti tai ainakin keskustelupalsta jonnekin. Olen vain vähän aikaa seurannut tätä keskustelua ja tuntuu että pienikin asiallinen viittaus tai vastaus kysymykseen synnyttää uskomatonta tunteiden paloa...Mistäköhän johtuu että usein shiia-enemmistöisissä maissa sunnilaisiin suhtaudutaan myönteisesti, mutta sunnilaisissa maissa asia onkin ihan päinvastoin.Sama koskee suhtautumista avioliittoon sunnilaisten ja shiiojen välillä. Onkohan kyseessä pelko vai tietämättömyys/epävarmuus omasta suuntauksesta. Itse olen ainakin joutunut perustelemaan asiat ensin itselleni ja sitten vielä muillekin, joten tässä suhteessa ei ole ongelmaa.
WS.
Tiedät varmaankin, mikä on uuden islam-chatin osoite? Tässä en sitä viitsi mainostaa, koska chat on vain muslimeille, mutta löydät sen melko helposti tunnetuimman suomalaisen islam-portaalin kautta.
Siellä ei ole koulukuntarajoja ja jos tulee tarvetta jutella erikseen, perustakaa sinne oma huone... Ei meitä muslimeja niin paljon ole täällä Suomessa, että kannattaisi liikaa alkaa eriytymään. Sopu sijaa antaa, insha Allah.
No niimpä. Ajattelin vain että saisi "rauhassa" vaihtaa ajatuksia ja kysellä. Tosin mainitsemasi chat on kuulemma/näemmä usein tyhjä. joten eriytyminen ei todellakaan ole tarpeen. Ja onhan sähköposti :-)
shia- siskot. Itse on olen sunni- muslimi, mutta hyväksyn myös shia- siskot ja veljet. Samaan ummaan me kuulumme kaikki, eikö niin.
Ma salam
Jos mennään vähän tätä koto-Suomea pidemmälle, niin suhtautuminen on huomattavasti suvaitsevaisempaa puolin ja toisinkin. Meitä taitaa olla täällä niin vähän, että rasismi kukkii jopa muslimiummassa. Inshallah keskustelmalla asiat selviävät. Wa salam