Väärää tietoa levittävät

Kaikkihan tiedämme, että nämä nettikeskustelut ovat kaikille avoimia, mutta toivoisin todella, ettei AINAKAAN näihin uskonnollisiin yhteisöihin tulisi väärän tiedon levittäjiä!

Oman mielipiteensä saa kyllä sanoa, mutta VÄÄRÄÄ TIETOA EI TARVITSE LEVITTÄÄ! On niin miljoonia kaikenlaisia aivan naurettavia juttuja vanh.lestadiolaistenkin tavoista, jotka eivät ole totta. Toisaalta harmittaa tällainen, koska haluaisi itse oikaista kaikki nämä väärät huhut (jos sellaisiin joku oikeasti uskoo).
121034
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Vl-uskon ainoita oikeita asiantuntijoita ovat vl-uskovat.
Viisas avaus. Täällä olisi mukava keskustella asiallisessa sävyssä uskonasioista, mutta heti ryntäävät nälvijät väliin. Sitten tulistuu ja alkaa vängätä heidän kanssaan, ja siitähän se soppa vasta syntyykin.

Äänestä
  • Ei soke voi sokeaa talutta eikä aivopesty vanhoillislestadiolainen ole objektiivinen henkilö kertomaan tietoa vl:stä. Hän puhuu vain muuneltua totuutta jonka srk hyväksyy eli ulospäin pyritään TIETOISESTI antamaan kaunisteltua ja vääristynyttä kuvaa vl-uskosta joka ei ainakaan vastaa todellisuutta.

    Paras henkilö kommentoimaan asiaa lienee sellainen joka on ollut vl tai ei ole ksokaan ollut vl mutta on hankkinut tietoa ko. lahkosta.

    Minä ainakin panen joka kerta ison kysymysmerkin kun joku vanhoillinen itse yrittää kaunistella liikkeensä harjoittamia henkisiä raakuuksia ja hullunkurisiä säännöstöjä joita vaaditaan helvetin uahalla noudattamaan. Olen karvaan kokemuksen kautta oppinut suhtautumaan erittäin suurella varauksella vl:ien itsensä antamiin kuvauksiin itsestään ja uskostaan. Toki heitäkin on joitakin jotka kertovat rehdisti ja objektiivisesti mutta yleensä ne ovat joko eronneita tai eroamassa lahkosta.

    Äänestä

Siitähän keskustelua saadaan, kun käyt vääriä käsityksiä oikomaan. Aloitapa vaikka siitä, kun jotkut väittävät lestadiolaisyhteisön olevan erehtymätön.

Äänestä
  • No mutta tuohan on totta, ei vale.

    Äänestä

Minäkin luulin aikoinani, että vl:t käyttävät ikkunaverhoja.

No minäpä kävin vuosia myöhemmin eräässä vl-kodissa ja kas kummaa.. heillä ei ollutkaan ikkunasverhoja.

Äänestä
  • kuten näet avaaja, että täällä on heti provoja likkeellä jos jotakin sanoo.

    Äänestä

  • Huhut väittävät esikoislestadiolaisten välttelevän ikkunaverhoja (säleverhot sallitaan). Itse tunnen muutaman vl:n, joilla verhot ovat yötä päivää ikkunoiden edessä. Pakko olla sallittua kamaa, koska näkyvät niin selkeästi ulos siionin kiereteleville kontrolliyksiköille.

    Äänestä

  • voi kovin vähän kirjoitti:

    kuten näet avaaja, että täällä on heti provoja likkeellä jos jotakin sanoo.

    Älä moiti provoja, heidän ansiostaan saimme heti vastakkainasettelua mielipiteenvaihtoon. Uskossa olevien tulisi yhtä suurella innolla tarttua provojen heittoihin.

    Äänestä

  • XXL kirjoitti:

    Huhut väittävät esikoislestadiolaisten välttelevän ikkunaverhoja (säleverhot sallitaan). Itse tunnen muutaman vl:n, joilla verhot ovat yötä päivää ikkunoiden edessä. Pakko olla sallittua kamaa, koska näkyvät niin selkeästi ulos siionin kiereteleville kontrolliyksiköille.

    Ikkunaverhottomuudelle sain selityksen.

    "Meillä ei tehdä mitään sellaista,että varvitsisimme verhoja."

    Helposti tulkittavaa. Naapureita seurataan.

    Äänestä

Mitä on väärä tieto? Kerro se alkajaisiksi.

Tuntuu vähän siltä kun ajattelisit, että on olemassa yksi ja ainoa totuus ja kaikki muu on väärää tietoa.

En yhtään tajua, mitä tarkoitat tuolla väärällä tiedolla. Enimmäkseen tällä palstalla on keskustelua, mielipiteitä ja tulkintoja. Sinäkö osaat sanoa, mikä mielipide ja tulkinta on väärä, tai mikä tunne on väärä, mikä kokemus on väärä? Häh?

Äänestä

Tarkoitan lähinnä tämäntyylisiä huhuja kuin esim. että vanh.lestoilla ei saa olla ikkunallista pyykkikonetta jne. Aivan naurettavia, mutta oikeestaan pidän naurettavimpana niitä, jotka uskoo nuihin huhuihin :)

Ja muutenki näitä juttuja on liikaa, että joku on eronnut uskosta, ja siksi perhe on hyljännyt. En tunne KETÄÄN sellaista uskosta eronnutta, joka olisi hyljätty! En KETÄÄN!

Äänestä

On sinulla ainakin hyvä hengen haisto.Näin se pitääkin olla terve elävä usko haisee tälle maailmalle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


älkää vaivautuko! kirjoitti:

Kaikkihan tiedämme, että nämä nettikeskustelut ovat kaikille avoimia, mutta toivoisin todella, ettei AINAKAAN näihin uskonnollisiin yhteisöihin tulisi väärän tiedon levittäjiä!

Oman mielipiteensä saa kyllä sanoa, mutta VÄÄRÄÄ TIETOA EI TARVITSE LEVITTÄÄ! On niin miljoonia kaikenlaisia aivan naurettavia juttuja vanh.lestadiolaistenkin tavoista, jotka eivät ole totta. Toisaalta harmittaa tällainen, koska haluaisi itse oikaista kaikki nämä väärät huhut (jos sellaisiin joku oikeasti uskoo).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu