Terve, olen 57- vuotias nivelreumaa 3 vuotta sairastanut mies pohjoisesta. Nyt olemme lähdössä vaimon kanssa lomamatkalle kahdeksi viikoksi Kyprokselle. Ongelmana on ottaisinko A - hepatiittirokotuksen, jota kyllä suositellaan, mutta rokote edellyttää kaksi viikkoa taukoa ennen ja jälkeen rokotuksen Embrel- hoidossa. Mitä mahtaa vaikuttaa reumatilanteelleni. Sairastan keskivaikeaa reumaa, jonka tilanne tällä hetkellä on aika rauhallinen. Lääkkeenäni on tällä hetkellä Embrelin lisäksi Prednisolonia 7,5 mg / pv.
Kuka tietää Embrel - hoidon taukojen vaikutuksista
Yksi joukosta
3840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mulla kesti ainakin toista kuukautta ennen kun säryt ja tulehdukset palasivat. Lopetin tauon ja ekan pistoksen jälkeen jo helpotti.
Minä olen saanut havrix-rokotteen hepatiittia vastaan ja ei tarvinnut pitää taukoa enbrelistä.
15-v poikani piti yhden viikon tauon Twinrix-rokotteen pistämisen jälkeen. On saanut yhden tehosteen ja senkin jälkeen pidetiin viikon tauko. Kolmas tehoste pistetään syksyllä. Ohjeen sain Reuman hoitavalta lääkäriltä.