Onko ajokokemuksia turbo leonista pelkällä etuvedolla? Nelkusta tuolta alempaa jo kokemuksia löytyykin, mutta pelkällä etuvedolla säästää 20000 mk. Eihän tuo 180 heppaa nyt mahdoton luulisi etuvedolle olevan. Onhan nuita huomattavasti tehokkaampiakin markkinoilla. Seatin esitteen mukaan etuveto on 140 kg kevyempi kuin nelikko. Silti niille ilmoitetaan sama kiihtyvyys. Onkohan nuita verrattu käytännössä? Luulisi tuollaisen painoeron hiukan antavan etua etuvedolle. En ole vielä nähnytkään tuota peliä luonnossa,mutta kuvissa on kyllä pirun nätti. Kuinkahan kauas Oulusta on ajettava että löytyy liikkeestä koeajoversio tästä turbosta?
Leon turbo etuvedolla
Kuola valuu.
71542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Käytännössä kiihtyvyydet voivat hyvinkin olla samat painoerosta huolimatta, etuvetoisella painoetu saattaa hukkaantua pito-ongelmiin paikaltaan lähdettäessä. Itsekin kävin kuumana jo vuosi sitten tuon Leon VT:n suuntaan, mutta maahantuoja väänsi kättä liian pitkään tehtaan kanssa ja kävelin erään toisen merkin jälleenmyyjän liikkeeseen. Neuvottelut tuottivat näköjään kuitenkin tulosta, hinta on kohdallaan.
Koeistuin tuon VT:n pari viikkoa sitten näyttelyssä ja hyvältä kyllä vaikutti. Ehdottomasti koeajon arvoinen jos vaan muuten kiinnostaa.
Mielestäni ulkonäkö on kyllä hiukan "munaton", mutta muuten kyllä teki vaikutuksen.
Koeajoon kannattaisi kysellä suurimmilta jälleenmyyjiltä eli Metro-Autosta ja Veljekset Laakkosilta.
Uudessa gti-lehdessä oli jutunpätkä seat leon turbosta ja siinä väitettiin kiihtyvyydeksi 7 s 0-100 km/h. Liekkö painovirhepaholainen vai onko uudempaa ja tarkempaa tietoa?
Veikkaisin, että tuo 7s on hatusta vedetty, tuskin edustaa ainakaan keskimääräistä yksilöä. Mitä olen itse nähnyt lehdissä _mitattuja_ arvoja niin lähes aina ne ovat osuneet 7,5 - 8s haarukkaan, esim. Auto, Motor und Sport koeajossaan 7,9s (2WD).
Laakkosesta en tiedä mutta jättäkää Metro-Auto
Viikki pois laskuista kun alatte tekemään
autokauppaa, palvelu ja huolto ala-arvoista!!!
...tosin vain sisällä hallissa kesärenkain. En kysynyt koeajoa.
Olen koeajanut kaikki tämän luokan vaihtoehdot,
ja päätynyt kyseisen mallin omistajaksi. En tosin
nähnyt tarvetta nelivedolle, sillä etuvetokin sai
naamani virneeseen! Auton toimitusaika on vain
valitettavasti tällähetkellä 10 viikon luokkaa
joten joudun vielä odottelemaan! Käykää
ehdottomasti koeajolla, jos tämän luokan auto
kiinnostaa. Kuusivaihteinen laatikko on upea!
Pidin ajettavuudesta enemmän kuin esim. gti
Golffista!
Itse odotin 4-vetoa 3kk, joka on samanlainen aika
kuin Opelin ja Toyotan erikoismalleja
odotellessani. Onnittelut uuden auton johdosta!